Ето как Бургас ще отбележи Седмицата на гората
От тази година Седмицата на гората има и свое постоянно лого. То е дело на ландшафтният архитект Христо Ангелов. Запазеният знак бе отличен в рамките на конкурс, проведен преди година от Изпълнителна агенция по горите.
В различните събития, част от Седмицата на гората, ще се включат Изпълнителна агенция по горите, Регионалните дирекции по горите, структурите на шестте държавни горски предприятия, както и природните паркове.
Един от основните акценти по места е успешната национална инициатива „Лесовъд за един ден“. В нея горските служители демонстрират дейностите по опазване и грижа за природата. На децата се предоставя възможност чрез интерактивни игри и занимателни беседи с лесовъди да научат повече за лесовъдската професия, горските екосистеми и процесите, които протичат в тях.
Инициативата "Лесовъд за един ден” ще се проведе на 01 април 2017 г., от 10,00 ч. на територията на община Бургас, защитена местност „Пода” – природозащитен център „Пода”.
Сертифицирани експерти от РДГ Бургас, ДЛС Ропотамо и ДПП Странджа по горска педагогика ще предоставят възможност на децата от ОУ „П. К. Яворов” - созополското село Крушевец, чрез интерактивни игри и занимателни беседи с лесовъди, да научат повече за лесовъдската професия, горските екосистеми и процесите, които протичат в тях.
А служителите на природозащитния център „Пода”, който е включен в 100-те национални туристически обекта на България ще разкажат на децата интересни факти за изключителните природни ценности на Бургаските влажни зони и ще им покажат новата си интерактивна изложба. От терасите на природозащитния център децата могат да наблюдава с бинокли и далекогледна тръба различни видове птици.
Предвидено е и залесяване с едроразмерни фиданки, като в него участие ще вземат официални гости, ученици и журналисти.
Седмицата на гората се чества от 1925 година. Тогава в България се провежда първият празник на залесяването. Девет години по-късно стажант-лесовъдът Георги Минков предлага честването да продължи цяла седмица.
След Втората световна война, през 1956 г., празникът е възстановен. Оттогава пък датира традицията той да стартира в първата седмица на април.