Скандал! Държавно дружество блокира инвестиции за милиони в балнеологията и СПА туризма
Ключови думи:
Специализирани болници за рехабилитация- Национален комплекс ЕАД, плумелина мичева, балнеология, спа туризъм
Скандалното държавното дружество „Специализирани болници за рехабилитация- Национален комплекс“ ЕАД , което неотдавна беше разобличено, че незаконно прибира пари за застраховки от пациентите си, сега отново е на прицел. Този път обвиненията са, че блокира квоти за минерална вода в най-известните курорти у нас – Велинград, Хисаря и други, като така спира инвестиции за милиони левове и пречи за развитието на местния бизнес.
За какво става въпрос?
България е втората страна след Исландия по богатство на минерални извори. Наличието на такива природни богатства, като лековити води, лечебни калонаходища, умерен климат с четири сезона могат да превърнат страната ни в истински център на здравето в Европа, а ние просто да събираме златото, което е в краката ни.
Пред българските и чуждестранните инвеститори, които искат да изграждат модерни хотелски комплекси със съвременни балнео, СПА и уелнес центрове обаче съществува сериозен проблем – в много курорти, сред които Хисаря, Павел баня, Велинград, в момента е почти невъзможно да се вземе разрешително за ползване на минерална вода. Причината – няма свободен ресурс от водни количества.
Така ли е обаче в действителност?
В писмо на Искра Михайлова, министър на околната среда и водите в кабинета Орешарски, изпратено до двама депутати от ДПС на 19.03.2014 година, се твърди, че находище „Павел баня“, например, чийто експлоатационен ресурс е 10,59 л/сек, се намира в условия на „свръхексплоатация“. Затова месец по-рано Басейнова дирекция за управление на водите в Източнобеломорски район – Пловдив намаля служебно с 44,35% квотите на 5 от всичките 14 броя издадени разрешителни за водовземане. Всички те ползват вода от един и същи сондаж.
И тук наяве излиза крещящо противоречие – във въпросното писмо министърът посочва, че за същия сондаж „има издадени разрешителни, по които не е осъществено водовземане“ и басейновата дирекция следва да отнеме разрешенията им. Излиза, че вода всъщност има, но не е разпределена целесъобразно. Така тези, които работят или искат да работят, са ощетени от тези, които бездействат.
На кого се издават неизползвани разрешителни не се споменава. В туристическия бранш обаче отдавна съществува брожение срещу „Специализирани болници за рехабилитация- Национален комплекс“ ЕАД (СБР НК ЕАД), което е 100% държавна собственост на здравното министерство. Обвиненията са, че дружеството черпи значително по-малък ресурс от заявения и така блокира издаването на нови разрешителни, тъй като по документи не само няма свободни водни количеста, ами направо сме в режим на „свръхексплоатация“. В същото време се отчитат и колосални загуби на безценния ресурс от течове във водопреносната система, което е предпоставка за нерегламентирано препродаване на вода.
Поискахме среща с изпълнителния директор на СБР НК ЕАД Плумелина Мичева, за да разберем дали ръководеното от нея ЕАД използва пълния капацитет на получените разрешителни за минерална вода, има ли разрешителни, които изобщо не използва и дали блокира целенасочено квоти в националните курорти Хисаря, Велинград, Павел баня, като по този начин препятства инвестиции за изграждане на балнео и СПА-центрове.
Оказа се, че да се срещнеш с Плумелина Мичева е трудна задача. Отначало от дружеството казаха, че тя отсъствала от София. После поискаха да изпратим писмена молба за среща с нея, а на следващия ден, вместо насрочен час за среща, получихме отговор, че графикът й бил пълен. След това дълго размотаване, от дружеството най-накрая се съгласиха да изпратим въпросите си писмено.
Отговора, който получихме с Изх. № П-94/16.03.2017 г. обаче съдържа повече общи фрази, от рода на тази, „че СБР-НК ЕАД са гръбнака на здравеопазването в България“, отколкото конкретни цифри, каквито поискахме. Единствено за филиал Павел баня се посочва, че на дружеството са определени за ползване 3,9 л/сек. средногодишно, което в последствие поради изтощаване на находището е намалено от принципала на 3.33 л/сек. и това количество било крайно недостатъчно. За Хисар и Велинград се казва докога е срокът на разрешителните, които дружеството има, но не и количествата, които ползва.
По наша информация цифрите там са стряскащи. Във Велинград блокираното и неизползвано природно богатство от минерална вода от 2001 г досега е около 60 000 куб. м. от сондажи 2,3,4,5 и КЕИ 1, а в Хисаря картината е още по-тежка – неизползваните количества са приблизително 100 000 куб.м.
Стряскащи са и течовете във водопреносната система на СБР-НК ЕАД – 37% по трасета във Велинград, което се равнява на около 38 000 куб.м. годишно, и 22% по трасетата в Хисаря, т.е. 18 000 куб.м.
На фона на тези разхищения Плумелина Мичева пише в отговора си до нас, че основната цел на СБР-НК ЕАД била „да осъществява качествено и своевременно медицинско обслужване по лечение и рехабилитация, свързано с грижа за здравето на населението, поставено като приоритет пред всеки останал инвеститорски интерес, изразен в откриването на обекти, използващи минерална вода за други нужди“.
Няма как да се коментира такова разминаване между думи и дела. Ще припомним само, че неотдавна „гръбнакът на здравеопазването в България “ бе разобличен да събира незаконно по 2 лева от пациентите, настанени в санаториумите му. Подставено лице на предаването „Господари на ефира“ постъпи в санаториума „Св. Мина“ във Вършец с документ от НОИ и веднага му поискаха пари за застраховка. По-късно пред камерите на телевизията директорът на санаториума призна, че събраните суми са изпращат в централния офис на СБР НК ЕАД.
Плумелина Мичева, която зае поста изпълнителен директор след доста скандали, тъй като на първия етап от конкурса бе отхвърлена заради липса на образователна квалификация, се скри от журналистите, а колегите й се заключиха в офисите си. Зам.председателят на Комисията по финансов надзор Ралица Агайн потвърди, че санаториумите нямат право да събират такива такси и допълни, че от всяка застраховка те получават 26% комисионна. За капак се оказа, че застрахован пациент, претърпял злополука, не е получил никакво обезщетение, макар че СБР-НК ЕАД е така загрижено за неговото здраве.
Отговор на главния въпрос – защо се разрешава на едно дружество, макар и държавно, да задържа десетки хиляди куб.м безценна минерална вода и така да препятства развитието на балнеологията и СПА туризма у нас – поискахме писмено и от Басейнова дирекция за управление на водите в Източнобеломорски район – Пловдив. Потърсихме мнението и на „Българския съюз по балнеология и СПА туризъм“, откъдето обещаха да разгледат нашите питания на Общо събрание и да изразят официално становище.
Време е и Министерството на околната среда и водите да разгледат всички издадени разрешителни за черпене на минерална вода и ако констатира, че е налице неизползване на заявен ресурс, да отнема, съгласно Закона за водите, издадените разрешителни и да ги дава на друг инвеститор, който ще използва пълноценно и в името на хората това национално богатство.
Ние ще продължим да търсим Министерството на Околната среда и Водите и Министерството на Здравеопазването по отношение на конкретни действия, които ще бъдат предприети за спирането на тази порочна практика. Добави Коментар