Днес е Благовещение - вижте поверията, които трябва да спазваме, за да сме успешни през цялата година!
Благовещение e празник за всички християни, независимо от традицията и църквата, към която принадлежат.
Според Библията на този ден Архангел Гавраил донася на Дева Мария благата вест, че тя ще роди Спасителя на човечеството, сина Божий Иисус Христос.
В народните представи този ден се свързва с идването на прелетните птици и с окончателното пролетно пробуждане на природата. Според народните поверия след Благовещение всеки гледа да излиза от къщи сит и с пари в джоба, та ако го закука кукувицата, да бъде през цялата година сит и с пари.
Вярва се, че ако някой види най-напред щъркел, който не лети, а лежи или ходи, недобро ще го сполети.
Ако мома или момък види най-напред лястовица, три пъти завързва празна кърпа, поставя я на покрива и след три дни по нея гадае какъв (каква) ще вземе. В този ден се извършват дейности с насърчаващо значение, което приписват на празника. Сеят зеленчуци и присаждат плодните дръвчета, за да са "благи", "плашат" овошките, които не дават плод, бележат агнета и ярета, защото се вярва, че по-малко ще ги боли.
Имен ден празнуват: Благовест, Благовеста, Благой, Блага, Благо, Евелина, Евангелина
Вижте какви са поверията и забраните за празника, за да имаме здраве и късмет у дома през цялата година:
1. На Благовещение не е хубаво да се спи до късно, за да не те закука кукувица в леглото и да се разболееш.
2. Жените премитат къщата и палят сметта, като по този начин изгарят всичко лошо.
3. Народното поверие гласи, че на Благовещение долитат кукувиците и лястовиците, за да донесат благата вест, че зимата си е отишла и лятото е дошло. Хубаво е да се носят пари в джоба. Вярва се, че ако те закука кукувица, за да имаш берекет, трябва да се хванеш за парче хляб и желязна паричка.
4. Гадае се по днешния ден, каквото правиш и както премине той, такава ще е цялата година. Затова е хубаво е да си сит и да носиш пара в джоба си.
5. Който види летящ щъркел на Благовещение, ще е благословен през цялата година. Щъркелът не бива да лежи, а да бъде съзрян в полет.
6. Смята се, че всяка рана зараства на този ден много бързо, затова именно на Благовещение се пробиват ушите на момичетата за обеци - едно важно събитие в живота на децата от женски пол. Самото слагане на обиците има ритуален характер - да предпазят детето от зли сили. Освен това се вярва, че дупките няма да зараснат или да се инфектират.
7. На този ден се отделя особено внимание на змиите. В народните обичаи и вярвания змията е обичано същество – тя е умно и мъдро животно, но същевременно и избягвано, защото вещае смърт. Предпазва от болести и изцерява болните. На Благовещение се вярва, че на който змия му пролази дрехата, ще добие големи богатства, както и ако е болен ще оздравее. Удряйки в желязо се прави ритуално пъдене на змии и се казва заклинание: “Бягайте, змии и гущери, днеска е Благовещение”. Със същата цел палят метли и дрънкат с машите и ръжена, като казват: "Бягайте, змии и гущери, че идат щъркели!". За да се предпазят от ухапване на змия, на места хората палят парцали от конопено платно и си пърлят с тях краката. В други райони запалват огън и го прескачат, също така обикалят двора със запален парцал и наричат: "Ево! Я като съм доле, Ти да си в поле, Като съм в поле, Ти да си доле..."
8. Против урочасване и „лоши очи" на днешния ден се прави възел на коланче или забрадка, което не се развързва до другата година.
9. Жените не трябва да докосват игли, куки или конци за да не ги хапят змиите през лятото.
10. В обредните песенни текстове има и ритуални забрани на този ден „момите да не тъкат и предат“, а момците „рало да не ловят“, защото това ще им донесе болести. Както при всяка смяна на сезоните, народните вярвания изразяват скритите страхове на хората от природните сили.
11. Старо народно поверие твърди, че на този ден се завръщат митичните девойки - самодиви. Невидими за хората, те ревниво крият от тях своите тайни самодивски кътчета. Ако човек попадне на някое от тях и ги ядоса, те го отвличат в своя отвъден свят и не го пускат да се върне към земния си живот.
12. На Благовещение самодивите играят хоро на росна поляна, където повече трева не никне. Който ги зърне, се разболява от „самодивска болест“ – толкова красиви и грациозни били.
13. Болните можели да се надяват на лек, ако преспят на самодивска поляна, край самодивски извор и се измият с „мълчана вода" от самодивския кладенец.
Добави Коментар