Вижте непознатата история на лидера на БСП Николай Тишев - отличник, полиглот, футболист, любящ баща
Ключови думи:
николай тишев, семейство, флагман, бсп, кандидат за депутат, бсп бургас, парламентарни избори 2014
През последните години той е лицето на опозицията в Бургас - един от най-големите критици на Бойко Борисов, ГЕРБ, както и местното ръководство на партията. Има остър език, но това не го притеснява, застава си твърдо зад позицията си и винаги я защитава аргументирано. Той е Николай Тишев – човекът в БСП, който е преминал през всичките партийни стъпала – от Младежката организация – до общински и областен председател. Продължава да крачи уверено напред в политиката. Сега е кандидат за народен представител от БСП-Бургас и почти сигурен депутат в 44-ото Народно събрание.
За да стигне дотук, Николай Тишев посвети много време, енергия и сили на каузата БСП. Той спечели сърцата на много хора от Бургаска област като честен и откровен политик, който не се колебае да посочва проблемите им с истинските имена и да за застава зад привидно тежки каузи като спасението на работните места на 100-ина работници от Пристанище Бургас, нещо, заради което си навлече сериозни врагове, дори в собствената си партия.
За битките на Николай Тишев сме писали многократно в последните три години. Днес ще ви го покажем в различна светлина. Какъв човек е в личен план 42-годишният социалист, как прекарва свободното си време със семейството си и добър баща ли е - ще прочетете в следващите редове.
Щастливото семейство
Николай Тишев е семеен. Запознава се с любовта на живота си – Катерина, в края на 2003 година, и веднага разбира, че тя е любовта на живота му. Не след дълго – през 2005 година е един от най-щастливите мигове в живота на политика, когато с Катя си казват заветното „Да”.
Година по-късно им се ражда първата рожба – дъщеря им Рада, а през 2012 г. на бял свят се появява и синът им Асен. Те са две прекрасни деца, които се радват на любовта, грижите и на вниманието на родителите си. Николай Тишев е пример как се постига добър баланс - отлична кариера, обществена реализация и здраво семейство. Той използва всяка свободна секунда за децата и очарователната си съпруга.
Освен че е добър политик, той е и добър баща. Често помага на дъщеря си с уроците. Заедно учат по английски език, където му е силната страна. А по математика на Рада помага майка й Катя, която е завършила Математическата гимназия. Гордите родители се радват на успехите на децата си, които носят медал след медал от различни дейности.
Семейството често пътува в страната и опознава най-красивите кътчета на родината ни. Николай и Катя Тишеви искат децата им да видят страната ни и да я обикнат такава, каквато е – красива, с богата история и с хиляди забележителности.
Родолюбието е ген в семейството на политика. Николай Тишев е наследил това от баща си и е категоричен, че ще го предаде и на своите деца.
На бургаските репортери може да не им е направило впечатление, че той всяка година е на честванията от годишнината от Илинденско-Преображенското въстание на Петрова нива заедно със семейството си. Не го прави, за да се покаже пред медиите, а за да учи децата на българщина. Тишев винаги скромно стои отстрани, отделя внимание на семейството си и бяга от суетата.
Има обаче и една друга страст – любов от детството, която ще остане вечна – футболът. Колкото и да е ангажиран с работа, Николай Тишев винаги намира време поне веднъж в седмично да спортува с приятелите си.
Безгрижно детство
Макар и кротък като дете, както всеки малчуган, Николай Тишев също създавал проблеми на родителите си. Като ученик обаче бил един от най-примерните. Носил само високи оценки, за което бил награждаван от семейството си. Завършил е Английската гимназия с отличие през 1994 г., а веднага след това записал специалност „Застрахователно дело” в Стопанската академия в Свищов.
Продължил е с успехите си и през студентските си години и затова решил да учи още една специалност. В трети курс записал и „Финанси”. Успешно завършва образованието си и се връща в родния Бургас, където започва работа в СО МАТ в Корабната база на Западното пристанище. Малко си пробва късмета в чужбина. През 2001 година заминава за Съединените американски щати. Там работи една година – една от най-тежките му години в живота, защото милее за любимата България.
„Последните ми месеци бяха най-трудни, нямах търпение да се върна и да отивам в казармата”, споделя днес Тишев.
Първо го пращат във Варна към Военноморските сили, а след това го прехвърлят в Созопол. След уволнението за кратко започва да работи в банка в Бургас.
Пристанищната дейност е в кръвта му и той отново се връща към СО МАТ, където 4 години работи с румънски и грузински компании. Николай Тишев е ценен служител, защото постоянно се образова, трупа нови знания и владее отлично английски и руски език.
През 2007 година става управител на Порт Бургас – дъщерното дружество на Пристанище Бургас. Година по-късно е ръководител на вътрешния одит към пристанището. „През 2009 година новото ръководство, назначено от ГЕРБ, закри целия отдел”, разказва Тишев, който след метлата на ГЕРБ става безработен и решава отново да заминава за Щатите, за да изхранва семейството си.
Там прекарва 5 месеца, заминава се с различни дейности, но оферта от румънска фирма го връща отново в България. Той работи в компания, която има интерес в сферата на морския транспорт и пристанищни дейности до 2013 г.. В онзи момент е сред най-уважаваните експерти в сектора. Логично идва поканата да стане изпълнителен директор на Пристанище Бургас. Година по-късно – в края на юли през 2014 г. е освободен от длъжността след съмнително уволнение от тогавашното служебно правителство. Той обаче е търсен специалист и веднага е назначен в пристанище Европа, където работи и до момента.
И двата пъти, когато е заминавал за Щатите, не е бил с цел да се реализира там.
„Не знам каква е причината, най-вероятно родолюбие. Целта ми беше да замина за известно време да печеля пари и да се върна, тъй като тогава съм бил безработен. Върнах се, защото винаги съм искал да се реализирам в България. Ако искаме страната ни да се развива, трябва да й помогнем отвътре. Ако стоим отвън и само говорим колко е зле положението и какво трябва да направим, няма да бъде много полезно за нашата държава”, споделя Николай Тишев.
Партийните стъпала
Политиката влече младия Тишев още от малък. В студентските си години – през 1995 година влиза в Младежката организация на БСП, а след една година става член на партията – в най-трудните години, когато вече Жан Виденов беше тръгнал надолу, споделя той.
След като завършил висшето си образование се връща в Бургас, прехвърля членството си тук. Извървял е всички етапи на партийното развитие – бил е член на Общинския съвет на БСП, след това на Областния съвет, става зам.-председател и на двата съвета, а след това ги оглавява. От 2016 година Николай Тишев е член и на Националния съвет на БСП.
Сега Николай Тишев се е запътил към парламента. Влязъл в тази битка, за да се бори за развитието на Бургас и страната ни. Ако стане народен представител, няма да остави града, защото според него камъкът си тежи на мястото.
„По-голяма част от времето си ще прекарам в Бургас. Работата в Народното събрание е от вторник до петък. Депутатът, ако няма служебни ангажименти, трябва да си е в избирателния район. Човек никога не трябва да режи корените си, откъдето е тръгнал. В никакъв случай няма да оставя Бургас. Аз съм силен тук, не в София”, казва в заключение Николай Тишев.