Защо да подкрепите Христиан Митев? Ето как защити гражданите от рекета на монополите, банките и арбитражите
Масови бяха случаите, когато печално известни фирми за събиране на задължения като " С. Г. груп" за жълти стотинки изкупуваха от монополни дружества - ЕРП, топлофикации и др., задължения на граждани, които са отдавна погасени по давност или несъществуващи.
След това гражданите са осъдени от арбитражен съд, много често, без изобщо да бъдат уведомени за арбитражното дело. Самото арбитражно производство бе извършвано формално само на хартия, без изобщо да присъстват набедените за длъжници. Така през последните няколко години в страната се разви паралелна система на частно правораздаване, която работи по собствени правила. И то на големи обороти. Един от така наречените софийски арбитражни съдилища дори претендира за една година да се е произнесъл по над 100 хил. дела. Това е по 300 дела на ден, ако работи без почивен ден, което меко казано е невъзможно, каза опитният юрист и втори в листата на Обединените патриоти в Бургас Христиан Митев на предизборна среща с бургаски симпатизанти. Той бе сред най-активните, но скромни парламентаристи в 43-тото НС.
"На този произвол и ограбване на обикновения българин трябваше категорично да се сложи край. Затова заедно с колеги от други парламентарни групи създадохме законопроект за промени в Гражданския процесуален кодекс /ГПК/ и Закона за международния търговски арбитраж /ЗМТА/ за прекратяване на тормоза над гражданите от колекторски фирми и енергийни монополи", отбеляза Митев.
"В моята работа в парламентарната правна комисия водих сериозна битка с така наречената "Асоциация на арбитражните съдилища". Те се опитаха да обезсмислят внесените предложения за промени в законите за прекратяване на произвола, за да бъде продължен рекета над гражданите. Благодарение на настояването и на гласуването ми това не се случи и законопроектът беше приет във вид, който в максимална степен защитава правата на хората", отбеляза един от най-активните депутати в 43-ото Народно събрание.
Митев разкри какъв точно е приносът му в борбата срещу колекторските фирми и монополите.
"След много работа постигнахме успех! В началото на януари тази година, бяха приети окончателно предложените промени в ГПК и ЗМТА, на които сме съвносители. Въведе се категорична забрана, всякакви потребителски спорове да се решават от арбитражни съдилища. Установихме и доста високи глоби за арбитри, които занапред постановяват решения по такива спорове - от 500 до 2500 лв. за всеки такъв случай. Отделно от това арбитражът търпи имуществена санкция от 5000 лв. Ако арбитри все пак са гледали спор с потребители, тези решения от януари месец 2017 г. вече са нищожни и изпълнителни листове по тях няма да се издават. Тоест хората вече не могат да бъдат рекетирани от колекторските фирми и големите монополи", обяви вторият в бургаската листа на "Обединените патриоти".
Промените в ГПК въвеждат и строги изисквания към арбитрите, които досега липсваха и повечето от тях бяха дори без юридическо образование. Сега обаче арбитърът трябва да е дееспособен пълнолетен гражданин, да има висше образование, най-малко 8 години професионален стаж, висок морал и да не е осъждан за престъпление от общ характер.
По инициатива на Митев в Закона за международния търговски арбитраж също така се въведе изискване всеки арбитражен съд да води архив, в който да се съхраняват приключените дела до 10 години след края на производството, а след изтичане на този срок – да се съхраняват само решенията и мотивите към тях, както и сключените спогодби. Възложи се министърът на правосъдието да упражнява контрол за спазването на закона от арбитражните съдилища и арбитрите чрез проверки от Инспектората по Закона за съдебната власт. Министърът може да издава задължителни указания за отстраняване на нарушения на закона, а при неизпълнение на тези указания арбитърът, съответно арбитражът рискуват санкция от 2500 лв.
"Не на последно място, искам да отбележа и още една промяна в защита на протребителите. Ограничихме юрисконсултските възнаграждения при делата – сега техният размер не може да надхвърля максималният размер на тарифата за съответния вид дело по Закона за правната помощ и наредбата към него. Това важи за всички дела, по които се претендират юрисконсултски възнаграждения, не само за потребителските спорове. Така беше прекратена скандалната практика на топлофикациите и други монополни дружества, които масово съдиха свои клиенти като искаха 300 лв. за юрисконсулт. Сега обаче благодарение на настояването от наша страна, таванът, който ще може да се иска е максимум 150 лв.", комнтира бургазлията.
В следващото Народно събрание "Обединени патриоти" ще продължат да работят в защита на българските граждани от рекета на монополите и банките.
"Сред основните ни приоритети за промяна е печално известния чл. 417 от ГПК, който защитава банките. Той им позволява да се снабдяват с изпълнителни листове и да слагат ръка върху имущество и сметки на стотици хиляди граждани и фирми без провеждане на съдебно производство. Заради въпросния законов текст обаче страната ни може дори да понесе санкции от страна на Европейския съюз. Отдавна имаме предписание за промяна на законодателството и тъй като това не става, след следващо предписание може да ни бъде наложена и глоба", отбеляза кандидат-депутатът.
Гласувайте за "Обединени патриоти" с номер 17 в интегралната бюлетина и с префернция 2 за Христиан Митев във Втори МИР- Бургас!