Ново социологическо проучване: Само пет формации влизат в парламента (допълнена)
За ГЕРБ биха гласували 27,5% от вероятните участници в предсрочния парламентарен вот. Това сочи социологическо проучване на Центъра за анализи и маркетинг, оповестено от директора на агенцията Юлий Павлов.
На второ място е БСП с 27%. Т.е. ГЕРБ и БСП са на практика с изравнени сили.
Следват ДПС с 10,1%, „Обединени патриоти” – 8,9%, „Воля” – 5,5%, „Реформаторски блок – Глас народен” – 2,8%, ДОСТ – 1,8%, „Да, България” – 1,4%, „Нова република” – 1,1%, „АБВ – Движение 21” – 1,1%, Друга партия или коалиция – 1,4%, „Не подкрепям никого” – 1,2%.
Любопитното е, че нерешилите за кого да гласуват се увеличават спрямо февруари – от 6,8 на 10,2%.
Друго събитие е, че според социологическата агенция на Юлий Павлов „Реформаторския блок” е загубил от коалицията с „Глас народен”. Така процентът на РБ за месец е паднал от 4,1 на 2,8%.
Вероятността да влязат в парламента е по-малка от вероятността да не влязат, твърди Павлов.
Твърдо влизат обаче пет формации – ГЕРБ, „БСП за България”, ДПС, „Обединени патриоти” и „Воля”.
ГЕРБ са с леко предимство пред БСП и е по-вероятно да са първи. ДПС също са пред „Обединени патриоти”, но е възможно да се случи и обратното, смята Юлий Павлов.
ДОСТ със сигурност няма да влязат в парламента, каза Юлий Павлов след въпрос на „Флагман”.
Националистите пък имали потенциал да вдигнат процентите, ако провокират „простотията” със спирането на автобуси на границата, стана ясно от обясненията на директора на ЦАМ. Това обаче било престъпление, защото никой не можел да ограничава избирателни права.
Павлов се учудил, че и Реформаторският блок се присъединили към инициативата на „Обединени патриоти” с призив за спиране на автобусите от Турция.
От ЦАМ очакват около 64% избирателна активност, но като дял от реалните избиратели, а не от тези в списъците. Около 3,7 – 3,8 милиона се очаква да гласуват на изборите на 26 март, според Юлий Павлов.
Разпределението на депутатите в следващия парламент би било следното: ГЕРБ – 81-90; БСП – 79-88; ДПС – 26-31; „Обединени патриоти” – 24-29; „Воля” – 14-19, а „Реформаторски блок – Глас народен” – 0 или 10-12.
Двупартийна коалиция в такава ситуация би била невъзможна. Освен между ГЕРБ и БСП, но тя би била самоубийствена и за двете формации, според Юлий Павлов.
Проблем би било и прякото участие на ДПС и „Обединени патриоти” във властта, но те биха участвали с подкрепа в парламента, без да влизат в изпълнителната власт, обясни директорът на ЦАМ.
При ДПС проблемът е, че никой не иска да се коалира с тях. За националистите пък сериозна реакция щяло да има от Европа.
Печеливша от ситуацията можела да се окаже „Воля”, срещу която нямало такива възражения и тази партия можела да пласира и министри.
Проучването е направено в периода 10 – 16 март сред 1012 пълнолетни граждани на България и е финансирано със собствени средства от „Центъра за анализи и маркетинг” ООД. Стохастическата грешка е в размер на 3,1%.