Вижте могат ли държава или община да разпродават имуществото ви при неплатени данъци
Ключови думи:
адвокат, Лина Георгиева, рубрика, съвети, частен съдебен изпълнител, права, неплатени данъци, община, държава, запор, разпродажба, имущество Бургас, Флагман
Адвокат Лина Георгиева има дългогодишен стаж в областта на търговското, вещното, административното, трудовото право и обществените поръчки. Тя е член на Софийската адвокатска колегия. Адвокат Лина Георгиева ще има собствена рубрика във Флагман.бг и всяка седмица ще разисква наболели за обществото теми. Вашите въпроси към адвокат Георгиева можете да изпращате на редакционната ни поща [email protected]Задълженията ни към държавата и общините имат най-различно естество – това са предимно данъци, който са най-разнообразни – годишен данък сгради, годишен данък за притежание на МПС, данък върху доходите, задължения за осигуровки и т.н. Понякога задълженията произтичат от такси – такса смет, която се дължи на общината, ведно с данък сгради, а понякога са глоби по наказателни постановления или разноски, които дължим по съдебни дела.
Важно е да се знае, че незаплащането на данъци и такси в срок води до начисляване на лихва, която води до увеличаване на дължимата към държавата/ общината сума. И ако задължението е останало неплатено поради недостатъчно налични средства, с прибавянето на лихви задълженията растат, а вероятността да се организираме и да го платим ведно с лихвите започва да намалява.
Ето тук идва въпросът – ние завинаги ли сме длъжници? В какви срокове се погасяват задълженията ни към държавата/ общината?
Отговорът е – след изтичане на срок от 5 години. Общ принцип в правото е, че щом един кредитор не се е организирал в течение на толкова дълъг период от време да събере своите задължения, то той се е дезинтересирал от вземането си.
Важно е да се знае, че за публичните задължения съгласно нашето законодателството срокът започва от следващата година, в която задължението е следвало да се плати. Например – ние дължим данъци за 2016, които трябва да заплатим през 2017г. В този случай давностния срок ще започне от първи януари 2018г. и ще тече в продължение на следващите 5г. А след изтичането на този срок държавата със своето бездействие сама се е лишила от възможността да събере принудително задълженията, които ние не сме платили в срок.
Възможно е обаче да бъдат предприети действия по събирането на задълженията и тогава този 5-годишен срок прекъсва.
Независимо обаче от всякакви поводи за спиране и прекъсване на давността, законодателят е предвидил и института на абсолютната давност. И тя е 10-годишна. Т.е. ако, независимо поради каква причина, задължението ни все още не е събрано и са минали 10 години, то дори и да са започнали действия по принудително изпълнения задължението ни е погасено, поради изтичане на абсолютна давност. Заличаването на задълженията става по нарочна молба на задълженото лице. Служителите на НАП разглеждат искането и ако е основателни би следвало да го уважат. Отказът подлежи на обжалване пред Административен съд.
Но както вече споменахме и по-горе, ако сега сме преценили, че плащането на определени суми ще ни затрудни и сме отложили плащането за догодина, то с натрупването на дължимите лихви и нарастване на сумата вероятността да заплатим задълженията си намалява. а държавата е кредитор, който следи за интересите си. Ето защо е много е възможно принудителното изпълнение да бъде реализирано и в зависимот от това дали вземането ни е към държавата или общината да бъдем потърсени от публичен или частен изпълнител. / все по-често се наблюдава, че частните съдебни изпълнители са овластени да събират данъци и такси към общината, суми за глоби постановени по наказателни постановления и дори вземания на държавата за съдебни разноски/. Имайте предвид, че частните съдебни изпълнители събират и такси за дейностите, които извършват, за разлика от публичните изпълнители.
А при веднъж образувано изпълнително дело, особено при частен съдебен изпълнител /които са доста по-дейни от публичните изпълнители/, кредиторът има възможност да насочи действията за събиране на неговите парични вземания към което и да е наше имущество – може да бъдат възбранени наши недвижими имоти, да се запорират банкови сметки, движими вещи, вземанията ни от трети лица и изобщо с изненада да научим, че за едно не особено голямо задължение в размер на 900 лева, дължимо на държавата сме клиенти на ЧСИ.
Ето защо, заплащането в срок на задълженията ни към държавата и общината е препоръчителното правно поведение, като има редица насърчителни мерки насочени към гражданите задълженията да се заплащат в срок – например предвидената отстъпка при заплащане на данък сгради и такса смет наведнъж.
В който и да е случай, когато имате просрочени задължения е добре да потърсите помощ от юрист, който да ви помогне да защитите правата си – било да ви съдейства за съставяне на искане за заличаване на задълженията, поради изтекла давност, било за да ви помогне имотът ви да не бъде изнесен на публична продан.