Розалин Янев: Колежа по туризъм в Бургас може да спре да съществува (ВИДЕО)
Със 75% е окастрен приемът на студенти. Колежът по туризъм в Бургас не може да съществува така. Това каза пред камерата на бТВ зам.-директорът Розалин Янев.
„Не е вярно, че няма работа за специалистите, които подготвяме. Вчера министърът на образованието каза, че 30% от завършващите работят на позиции, изискващи висше образование. Причината е, че преди 10 години самозван експерт записа в наредбата за категоризация, че за позиции на управител на хотел и ресторант не се изисква висше образование“, обясни Янев.
„В цял свят няма друга страна, в която да не изисква управителите на хотелите и ресторантите да са висшисти. Подготвили сме една четвърт от туристическите кадри в България“, подчерта зам.-директорът на колежа.
Защо не се прави нищо за прекратяването на това непрекъснато строителство на хотели – предлагането надвишава търсенето, попита той.
Учащите, които вече трупат стаж по специалността, споделят, че в разпознаваеми курорти като Слънчев бряг заплатите са мизерни, а много от управителите – „хора на някого”, които не се справят с работата си.
„Повечето от хотелите в Слънчев бряг са много зле и заплащането е ниско, а понякога се налага да се работи извънредно, което не винаги се плаща. Заплатата е около 600 лева“, каза студентът Мартин Пенев. „Управителите са все хора на някого и в повечето случаи не си разбират от работата. Бих пробвал навън, защото тук реализацията е трудна. Перспективата е малка“, добавя колегата му Калоян Луков.
„Работата ми харесваше. Всичко бе спокойно. Само заплащането бе ниско. Работех като администратор в Бургас за 450 лева“, каза пък студентката Диана Алексиева.
В навечерието на летния сезон министърът прогнозира 9-10% ръст на чуждестранните туристи, като за германците скокът е с една четвърт. Всички пречиствателни станции без тази в Ахтопол са напълно изправни, рехабилитират се пътищата в курортите. За поредна година обаче най-голям проблем се очертава намирането на подходящи кадри.
6
Коментара по темата
6.
Бивш кафеджия
16.03.2017 15:41:13
Системата не е виновна за това, че хората се отказват да учат в Асен Златаров.. колежа.. седиш седиш е то ти писва да се занимаваш с глупости.. мога много да напиша по темата ама нямам желание.. хаха аре ..
5.
Работник
16.03.2017 15:03:22
В Колежа по Туризъм си изкараш почти половината време за лекции и упражнения в кафенетата наоколо, защото все някой от преподавателите липсва. И какви кадри искате да изкарате от там? Човек дори и да е искал да научи нещо, вие му убивате всякакво желание!
4.
Анонимен
16.03.2017 14:32:01
Оправете си калпавата система в колежа по Туризъм, защото децата завършващи в Германия например такива училища, са много по-подготвени от студентите тук в България! Срамота, защото като обучавате управленски кадри, трябва да им осигурявате и управленски стажове! При вас има 80% теория и 20% практика, няма реализация наистина! Продавате само напразни надежди!
3.
Tenef
16.03.2017 14:26:12
Логично би било, ако ще стават студентите управители на хотели и ресторанти, да им се осигуряват стажантски места като такива. А всичко е оставено на самотек, всеки се оправя сам както може, като стажувам като рецепционист, кой ще ме вземе управител на хотел без стаж? Системата ви е грешна и порочна!!!
2.
Студент от колежа
16.03.2017 14:23:07
Ами да, на вносните работници плащате повече, отколкото на българските. Не е вярно, че заплатите се увеличават всяка година, на места дори ги намаляват! Ако не си от региона, условията за спане са ужасни, някакви мухлясали мази, където трябва да живееш заедно с роми.
1.
ALF
16.03.2017 13:01:33
Затова пък си има частен колеж "В.Левски". Там издават всякакви дипломи.
Тогава няма да е нужно да се прави дарение за да се прехвърля студент в БТУ.
Тогава няма да е нужно да се прави дарение за да се прехвърля студент в БТУ.