Ученици без учители – тъжното бъдеще на образованието ни
Все повече примери от настоящето доказват, че много български ученици вече нямат уважение не само към учителите си и обществото, те нямат уважение към своите родители. Това заключение прави в свой анализ Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа".
Тази липса е градивният елемент на псевдо идеалите, на нея се дължи огромният дефицит от морални ценности, което противопоставя младите хора на утвърдените във времето норми в училището и обществото. На усещането за безнаказаност и недосегаемост се корени и голямата агресия, която всекидневно и повсеместно ни залива.
С горчивина трябва да признаем, че много от учениците излизат от училище не като морално изградени и социално ангажирани граждани на Европа. Наблюдава се отсъствие на присъщата за стария ни континент толерантност, милосърдие и патриотизъм.
Кризата в българското образование е своеобразно продължение на кризата в Европа, но в по-големи мащаби.
Международна анкета, проведена от Европейския синдикален комитет по образование сред 28 страни, показва четири основни дейности, които биха били успешни в борбата с кризата на европейското образование, но и биха подобрили значително неговото качество:
• Организация на професионалното здраве и безопасност в училище - 60% от анкетираните;
• Борба със случаи на агресия и тормоз срещу учители и сред ученици - 57%;
• Подобряване на качеството чрез промяна на бранда и обратна връзка - 55%;
• Разширяване на възможностите за професионално развитие на работещите в образователната система - 51%.
Към тези четири основни дефицити, пречещи на по-доброто качество на образованието, анкетираните в България добавят още четири:
• Недофинансиране на образователната система и прекомерна зависимост на образователната система от начина на разпределение на финансовите средства /парите следват ученика/;
• Понижаване на обществения статус на педагогическия работник, което води до дефицит на духовни ценности, формиращи се в образователните институции;
• Тотално изключване на водещата роля на родителя и семейството от задължението за възпитанието на децата и учениците и липса на санкции към родителите при провал в семейното възпитание;
• Липса на дисциплинарни лостове в работата на учителите, които да се задействат при драстично нарушение на училищните правила от учениците.
Във връзка с казаното дотук е обяснима и логична задаващата се национална криза, свързана с липсата на квалифицирани кадри, които да желаят да работят в образователната система, анализират от Синдиката. Скоро в много класни стаи ще видим тъжната картина на ученици без учители – духовни водачи и будители, творци и вдъхновители. Безспорно това ще доведе и до огромна липса на квалифицирани кадри във всички сфери на живота и във всички браншове.
За това са необходими спешни мерки, които от десетилетия се неглижират – на първо място незабавна промяна в новия образователен закон и прилежащите наредби: за търсене на отговорност от родителите, които не се справят с родителските си задължения. Организиране на неделни училища по холандския модел за родители, които са абдикирали от родителски контрол и задължения;
За предоставяне на дисциплинарни лостове на учителите и директорите, с които да противодействат на агресивните и хиперактивни ученици. При психологическа и физическа агресия между ученици и срещу педагози, училищните власти да налагат задължително адекватни санкции;
Съпричастните и отговорни за обучението и възпитанието на децата и учениците български институции да се активират и да се наместват задължително при всеки сигнал за побой и агресия. Да се налагат санкции от СЕМ на медии, които без доказателства тиражират гледни точки на родители и ученици, защото подобни евтини кампании на някои медии сриват авторитета на цялата образователна система.
3
Коментара по темата
3.
Ученик
15.03.2017 08:38:34
За всичко е виновна Виолета Илиева и тя още на 27 март ще бъде изгонена . Тя много добре знае това и в близките дни ще дезертира като излезе в болнични, които ще и издаде другия гербаджийски боклук Абу Мелих. Ще поживеем , ще видим.
2.
батка-ученик
15.03.2017 08:03:22
Те и без друго ходят на училище, за да си покажат новите парцалки и телефони. За какво са им учители?
1.
николай димитров
14.03.2017 22:29:53
твърде късно господа.