Всеки шести продукт у нас е с палмово масло
Изследване на асоциацията “Активни потребители“ сочи, че във всеки шести продукт в магазините у нас кравето масло е заменено с рафинирано палмово олио. И употребата му все повече се налага, защото е близо 3 три пъти по-евтино, съобщава БНТ. Какво представлява рафинираното палмово масло и заплашва ли нашето здраве? Потърсихме мнението на специалисти и потребители.
Глобите за производителите, които използват рафинирано палмово масло в продуктите си без да са го отбелязали на етикетите, е между 500 и 1500 лева. Според Агенцията по безопасност на храните обаче санкциите са прекалено ниски и трябва да бъдат увеличени тройно, тъй като заместването на кравето масло - особено в детските храни, създава потенциална опасност за здравето.
„Когато кравето масло бъде извлечено от млякото, за да се направи един продукт имитационен, и се замести кравето масло с палмово, нямаме нито Калции, защото се дръпва в процеса на обезмасляване, нито витамин А, нито витамин D и всъщност косвено можем да навредим на растежа“, заяви диетологът доц. Дарина Найденова пред камерата на националната телевизия.
Суровината намира приложение не само в млечната индустрия, но и в производството на бисквити, закуски, солети, сладолед, вафли и други лакомства. Задължението на производителите е да обявят присъствието й в етикета. Потребителят трябва сам да прецени рисковете.
Според диетолога, има начин да се погрижим за своето здраве.
„Алтернативата е да се върнем към някои домашно приготвени сладкиши, а другата са малките фурни, където продават по бутикови продукти, но пък са с по-висока цена. За съжаление никога евтиното не излиза по-добре за здравето“, заяви доц. Найденова.
Когато не е рафинирано, палмовото масло съдържа редица полезни витамини и е широко използвано в националните кухни в Африка и Латинска Америка. Добави Коментар