Ретро Бургазъ: Как гробище стана център на Бургас и къде е трябвало да бъде изградена днешната сграда на ПМГ
Казусът е изключително спорен – едно от предложенията е сградата да се вдигне на площад „Стара планина“, който през 1937 година е бил сравнително крайна точка на Бургас. Само преди няколко десетилетия там е имало гробище. Става въпрос за цялото пространство от площад „Тройката“ до настоящото здание на ПМГ и Френската гимназия. Дали заради това, че на мястото са заровени костите на предците им тогавашните бургаски съветници са дали отпор на идеята.
Предложили са друго – градинката до църквата „Св.Иван Рилски“, която се намира в някоашната Коджакафалийска махала (това са земите, дарени от Александър Г.Коджакафалията на бедни семейства, б.а.). Съвсем наблизо се е намирало и основното училище „Братя Миладинови“ и явно идеята е била двете да са близо едно до друго.
Ето какво пише „Бургазки Фаръ“ през 1937 година:
Вчера сутринта с бързия влак в Бургас пристигнаха членовете на висшата съдебно-административна комисия, която е натоварена да проучи въпроса за построяването на гимназиална сграда на площад „Стара планина“. Съставът на комисията е следния: Александър Камбуров от Върховния касационен съд, Димитър Манов от Върховния административен съд, главния директор на благоустройството главен инж. Димитър Каракостов, инж.Бонев, и началникът на отделения пътища и мостове инж.Стоян Смилов.
Към 9:30 часа комисията отиде на площад „Стара планина“, където направи своите проучвания. След това комисията посети и квартал №134, намиращ се до църквата „Св.Иван Рилски“, който за компенсация ще бъде превърнат в квартал на града. От разговорите, които водиха чреновете на комисията, може да кажем, че те са съгласни, че най-подходящото място за постройката на гимназията е площад „Стара планина“. Мнението на всички е, че бъдещето развитие на Бургас е в този квартал, който един ден ще бъде центъра на града...“, пише „Бургазки фаръ“
5-етажната сграда е построена няколко години по-късно. Тя струва на държавната хазна 12 млн.лева, има 80 учебни стаи, салон и кабинети. Същата година общината, управлявана от Атанас Сиреков е провела търг и е избрала Георги Илиев, който е предложил най-ниска цена.
Сградата и до днес е запазила автентичния си вид, има известни престроявания, както и разширяване – най-вече с новото крило и спортния комплекс, но в основата й ясно може да се види характерната архитектура за 30-те години на миналия век.
5
Коментара по темата
5.
doktora до 1
29.08.2019 11:57:00
Ти ще си отидеш като странджански катър без история! Бургас е дух и начин на живот!
4.
Мариела
28.08.2019 22:59:00
Малка поправка сградата не е на ПМГ
А на професионална гимназия по романски езици,тоест ГРЕ.ПМГ само използват сградата в обратната смяна
А на професионална гимназия по романски езици,тоест ГРЕ.ПМГ само използват сградата в обратната смяна
3.
Лили
11.03.2017 11:45:02
Със стария строеж за залата а сега за връзката със сиропиталището някои хора забогатяха много
2.
Едно уточнение
11.03.2017 09:03:06
Това винаги е било сградата на гимназия Раковски,първо е била мъжката гимназия,а сега- ГРЕ.ПМГ просто ползват сградата, както навремето я ползваше и Руската гимназия.Незнайковци,не пишете глупости.
1.
Б
11.03.2017 08:43:56
Пълни паляци сте,какъв бургас че и ретро !!!!
Град без дух и история...
Град без дух и история...