Д-р Дариткова: Реформата трябва да води до подобряване на здравето на нацията (ВИДЕО)
Логиката на всяка здравна реформа трябва да води до общо подобряване на здравето на нацията. Това каза в дебатът „Новите 240 – дума срещу дума” по Нова телевизия д-р Даниела Дариткова от ГЕРБ.
„Пътят е чрез организационно, структурно, финансово и морално стабилизиране на системата. Конкретните мерки са разписани във всяка политическа програма. Това, което сочи нашият опит досега, е, че няма как тези стъпки да се реализират без консенсус, който да бъде обществен, експертен и надпартиен”, заяви Дариткова.
„Реформата в Спешната помощ е заложена в приоритетите на всяка политическа сила. Тя може да се случи в близките години, защото са осигурени 163 милиона лева по европейски програми, които да гарантират и ресурсното, и кадровото обезпечаване на системата, и подготовката на работещите в системата. За тях има средства от европроект. Ако той се реализира правилно, ще имаме гарантирана Спешна помощ”, заяви д-р Дариткова.
Според нея, не е правилно да се говори, че в системата на здравеопазването се извършват само корупционни сделки, че се прави само далавера, защото има прекрасни лекари, които и днес работят в българските лечебни заведения. „Системата не е достатъчно реформирана и ефективна, но в никакъв случай не трябва упреците да са насочени към работещите. Отговорността трябва да си я поделим ние политиците. Реализацията на проекта, за който са одобрени средства, трябва да върви по ясна стратегия. Тя е приета от предходното Народно събрание. Далечните позиции, които тя е поставила като показатели на общественото здраве и необходимост за реформи, би следвало да бъдат продължени“, подчерта водачът на листата на ГЕРБ в Смолянски район. „Смятам, че реализацията на проекта за Спешна помощ трябва да доведе до гарантирането на здравната сигурност и тази реформа да не върви по пътя на реваншизма и отрицанието, както всичко в здравеопазването ни досега. Важно е да има продължителност, надграждане и устойчиви мерки за гарантиране на реформата“, добавя д-р Дариткова.
„Наш приоритет е въвеждането и изграждането на единна здравна информационна система. Тя ще позволи от една страна да имаме едно прозрачно управление, ясно движение на пациентите в нея и от друга да е налице контрол на медикаментите, които се потребяват. Имаме ясен план, който може да доведе до създаване на тази информационна система за две години“, уверява кандидатът за депутат от ГЕРБ.
„Приоритети на ГЕРБ са и стабилизирането и развитието на здравно-осигурителния модел, и поетапната демонополизация на касата. Важно е и поставянето на превенцията, профилактиката на здравето в центъра на всички политики, за да се изгради една здрава нация. Нужно е кадровото обезпечаване на системата, защото трябва да се намери една приемлива за обществото социална система на труда на медиците, за да ги задържим в България“, добавя д-р Дариткова.
След като водещият Виктор Николаев пита защо българите си плащат вноските, а парите пак не стигат и дали са малко или някой краде, проф. Михайлов каза, че трябва да се обърне внимание на контрола върху течовете. „Много неща са малко в българското здравеопазване като вложения. За нас е известно, че сегашната система на оценка на медицинската дейност в лечебните заведения и извън тях посредством т.нар. клинични пътеки не отговаря на съвременните изисквания. Някои са хиперфинансирани, а други – неоценени. Това обезкървява НЗОК“, коментира онкологът.
„Съгласна съм с проф. Михайлов, защото политическата сила, която представлявам, винаги е залагала на въвеждането на друга възможност от една страна за остойностяване, а от друга – за отчитане на болничните дейности. Клиничните пътеки представляват някакъв алгоритъм за лечение на пациенти и могат да бъдат надградени. Смятаме, че по този начин от една страна пациентът ще бъде поставен в центъра на болничната грижа, а от друга лечебните заведения ще могат да остойностят реално всички извършени разходи за лечението“, обясни д-р Дариткова.
Петър Москов пък припомни, че преди две години в София е имало 13 екипа на дежурство, а сега са между 23 и 27. „Това е вследствие на действия на мнозинството и е реализирана политика на правителството повишаване на възнагражденията с 50% за две години. Вече има гарантиран и одобрен от ЕК проект, с който ще се обновят апаратура, автопаркът”, поясни кандидатът на реформаторите за депутат.
1
Коментара по темата
1.
Пояснение
07.03.2017 07:49:49
"Трябва да се намери начин болничните служители да бъдат мотивирани да останат в България, заяви д-р Дариткова".
Патко, тъпа, работещите в здравеопазването са работници, които си изкарват парите със труд. Служители сте ти и лапачите около теб, на снимката. Към Вас може да се приавят и цялата чиновническа сган, издържана от нашите данъци и от "рушвети", вземани отново от нас. Изглежда предизборно и ти си минала на "бело" като Пепи /д-р Менгеле/.
Патко, тъпа, работещите в здравеопазването са работници, които си изкарват парите със труд. Служители сте ти и лапачите около теб, на снимката. Към Вас може да се приавят и цялата чиновническа сган, издържана от нашите данъци и от "рушвети", вземани отново от нас. Изглежда предизборно и ти си минала на "бело" като Пепи /д-р Менгеле/.