Пенсионерка пази традицията на шевиците, събрала е над 500 модела
90-годишна пловдивчанка съхранява и популяризира българските шевици. Народ, който не познава своето културно-историческо наследство, лесно загива, каза пред камерата на БНТ Елена Тодорова. Тя се надява бъдещите поколения да оценят самобитността на това уникално изкуство и да продължат традицията да украсяват дома и облеклото си - чисто по български.
Макар че скоро ще навърши 90, Елена остава вярна на максимата си, че ден, в който не е везала шевици, е пропилян. Тя е икономист по професия и горда потомка на българките, които разказват нашето минало и бит чрез шевиците.
"Някои от българските шевици са с много сложни мотиви. Може да се каже, че художник ги е сътворил, а всъщност са правени от българки, които не са били даже с начално образование по онова време. Това са били родени художнички", добавя Тодорова.
Тя е събрала над 500 модела от различните краища на България. През 70-те години на миналия век достъпът до това национално богатство не е лесен. Елена прекарва часове пред музейни експозиции и пресъздава в тетрадка моделите от дрехите, защото снимането е забранено.
„Пет години подред със съпруга ми през лятото обикаляхме България. Бяхме я разделили на части коя година какво ще минем“, каза още Елена Тодорова.
За публикуването на книгата тя трябвало да почака няколко десетилетия. Първо я спират, защото няма такъв ценз, а след 10 ноември хартията става дефицитна. Години по-късно случайността среща Елена с пловдивчанина Георги Марков. Тази неочаквана среща води публикуването на два тома на родолюбивата българка. С нейна помощ сега преиздават друго ценно издание – албума на Росица Чуканова от 1957 година. По него и Елена, и всички жени от нейния колектив „Българка“ са изучавали това прекрасно българско изкуство – везбата. Добави Коментар