Художествена академия на морския бряг?! Бургас само ще спечели от това
Ключови думи:
диана саватева, герб, кандидат за депутат, народно събрание, художествена академия, бургас, филиал, предложение, ректорски съвет
Диана Саватева е журналист, кандидат от гражданска квота в листата на ПП ГЕРБ във Втори многомандатен изборен район. Саватева е родена в Царево, Бургаска област.
Завършила е ВТУ "Св.св. Кирил и Методий", специалност "Българска филология".
Работи в областта на медиите от началото на 90-те години.
Диана Саватева е име в журналистиката, което се свързва с обективност, принципност и аналитичност. Тя познава в дълбочина най-важните проблеми на региона, има поглед върху спецификата на всяка една от 13-те бургаски общини.
Част от екипа на "24 часа" е от 1998 г., година по-късно оглавява редакцията в Бургас, в която се подготвят журналистически материали за регионалните страници, националния всекидневник и за едноименния сайт.
Една година преподава "Репортерско майсторство" на студенти по журналистика в БСУ.
Саватева е автор на две поетични книги, част е от Бургаската писателска общност.
- Г-жо Саватева, защо решихте да подкрепите идеята за създаване на филиал на Художествената академия в Бургас?
- Проектът е включен в регионалната програма на ГЕРБ. Като представител на гражданската квота ми допада, че местната структура има регионална програма с конкретни задачи. Те обаче не са на парче, а са част от една много добре обмислена и стройна система. Като журналист винаги съм предпочитала да подреждам нещата в система и да търся връзката и зависимостта между тях. Виждам този тип мислене и в приоритетите, които ГЕРБ-Бургас подреди.
Един от тях е свързан със създаване на условия за туризъм през цялата година. А за да го има, градът и регионът трябва да предлагат достатъчно атракции в най-широк смисъл на думата. За да се случи това, трябва да има интензивен културен живот.
Когато прочетох, че се работи по създаването на филиал на Художествената академия в Бургас, изключително много се зарадвах и го разпознах като свой приоритет – първо, защото много обичам изобразителното изкуство, макар че не се занимавам с това. То обаче кореспондира с едно друго изкуство, към което имам отношение - литературата и в частност поезията.
Идеята за създаването на филиал е на кмета Димитър Николов, който преди повече от 2 години е провел разговор с тогавашното ръководство на Националната художествена академия. Обсъдена е възможността висшето учебно заведение да стъпи в Бургас. Докато се стигне до позитивно развитие е минало известно време. Така или иначе – в резултат на тези разговори и стъпки се е стигнало до решение на Ректорския съвет за създаване на филиал. Предложеното от кмета място е второто ниво на реновираната магазия в зоната за отворен достъп на Пристанище – Бургас.
По процедура портът трябва да изкара помещенията от списъка с имоти, които се отдават под наем. Следващата стъпка е Художествената академия да поиска безвъзмездно им предоставяне, а Министерския съвет да гласува решение в този смисъл.
За да се случи всичко това, трябва много сериозна работа, стабилно бургаско лоби и целенасочени действия.
- А какво показват данните – има ли в Бургаска област достатъчно кандидати, които биха искали да следват в този филиал?
- Когато кажем Бургас, неизбежно следват две думи – художници и поети. Неслучайно в началото на Магазията, над входа, е цитат от Христо Фотев, който маркира пространството и като място за духовен живот: „Не е измислица морето и щастието съществува!“ В няколко думи да заключиш цял космос – това е невероятно.
А идеята на кмета е провокирана именно от факта, че има доста желаещи да учат изобразително изкуство. Това се потвърждава и от наличието на една много мощна бургаска група творци, които вече са завършили и се реализират. Убедена съм, че в следващото поколение също има такива таланти.
от най-желаните специалности на Художествената академия, разкри кандидатът за депутат
от ГЕРБ-Бургас Диана Саватева
Заедно с това обаче Бургас може да стане притегателен център за млади хора от други части от
страната, които биха искали тук да завършат висшето си образование, без да е необходимо да ходят в София. Талантливите момчета и момичета от Ямбол, Сливен, Стара Загора и Варна, ако щете, могат да дойдат и да учат в нашия град. Художествена академия на брега на морето?! Бургас само ще спечели от това.
- Има ли конкретни параметри - колко студенти и по какви специалности ще се обучават във филиала?
- Идеята е в началото да започнат да се обучават между 150 и 200 студенти. Специалностите ще бъдат прецизирани по-късно с решение на самата Академия, но вече е обсъдено те да бъдат с по-модерна насоченост.
- Как ще се привлечете екипа, който ще работи в новия филиал?
- Това няма да е прецедент. По този начин започна да работи и Бургаският свободен университет. Градът е достатъчно атрактивен, за да могат необходимите преподаватели да го разпознаят като място за своята кариера.
Когато има ясна цел и точно обмислени стъпки, нещата ще се случат.
- Коя област бихте приела за свой ресор?
- Не бих искала да коментирам нещо, което все още не се е случило. В самото начало на кампанията сме, минала е само една седмица от нея. Нека да отдадем енергията си на кампанията. Моята идея е да разговарям с повече хора.
Социалните мрежи дават възможност да осъществяване на такъв контакт. Още в самото начало обявих, че няма да променям профила си във фейсбук. Мои приятели направиха страница „Приятели подкрепят Диана Саватева“, която е свързана с кампанията.
Социалните мрежи обаче не изчерпват моето желание за контакт. Напротив – журналистическата практика ме е убедила, че срещите очи в очи са незаменими. Смятам да работя по този начин и оттук нататък.