Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Бащата на кмета на Обзор обира призовете на световни изложения с уникални "пеещи“ каруци

Кметът на Обзор Христо Янев разказва за автентичните, ръчно изработени каруци, изрисувани с народни фолклорни елементи
Ключови думи: колела, каручка, Обзор, фолклор, желязо

Кой българин не е чувал за Йовковия емблематичен разказ „Песента на колелетата” и за изкусния майстор Сали Яшар, който превръща обикновените железа в “пеещи каруци”? Тайната на героя е, че влага в тях дарбата, таланта и вдъхновението на майстора, за когото това не е просто работа, а смисъл на живота.

Не знаем колко човека са се вдъхновили от героя Сали Яшар и са последвали неговия пример за измайсторяване на “пеещи каруци”, но един от тях живее в град Обзор. 65-годишният Яни Янев от години произвежда автентични, ръчно изработени каруци, изрисувани с народни фолклорни елементи. За изтъкнатия майстор ни разказва неговият син – Христо Янев, кмет на Обзор.
„Баща ми е член на Задругата на майсторите на народни художествени занаяти в София. Негови експонати са обиколили много страни по света, с каруците е печелил и златен медал“, с гордост ни разказва кметът за своя баща.

И макар 65-годишният мъж да произвежда различни изделия от ковано желязо, овациите остават за уникалните каручки, които могат да се определят като произведения на изкуството.

„Този занаят изчезва и вече почти не се срещат майсторите, които го практикуват. Баща ми е един от малкото останали с това занимание в България. Коларо-железарството е със затихващи функции, защото няма интерес от подрастващото поколение. Колелетата по каруците се изковават много трудно и всичко се прави изцяло на ръка. Дори железните шини по колелата са без нито една заварка. Всичко е ковано желязо, което е много трудоемко занятие. Интересното при тези каруци е, че имат на колелетата си чампари (б.а. - кръгли метални плочи, подобни на кастанети, които се удрят за ритъм при танц). Така се получава едно дрънкане, поради което изделията са известни като „пеещите каруци““, разказва за занаята Христо Янев.
Една от тези уникални каручки кметство Обзор и читалище „Изгрев“ използват по време на празници, за да може в духа на българските традиции да се подчертае фолклорния елемент, заедно с народните носии, песните и танците.

Освен със своите произведения, с които радва хората по цял свят, Яни Янев успява да изуми зрителите и с други, по-майтапчийски номера. С един от тях и синът му, Христо Янев, е спечелил редица басове с приятели, които със съмнение подхождат към уменията на занаятчията.

„Изненада за много хора е как баща ми си пали цигарата – само с чук и желязо. Взима чук и започва да чука желязото, докато то стане червено и се нажежи. Много пъти съм канил мои приятели, за да видят как го прави и те остават изумени. С този номер на баща ми съм печелил и доста басове“, смее се кметът на Обзор.

„Това е човек, който цял живот с труд си е вадил хляба“, казва в заключение гордият син.
*Коларо-железарският занаят възниква през двадесетте години на миналия век след обединяването на двата отделни занаята – коларския и ковашкия. Колата е най-старото превозно средство за превоз на товари и хора, а в миналото и по време на война. До 80-те години на 19 век колата се прави изцяло от дърво — дъб, бряст или орех за главините и спиците, бряст и осен за наплатите и осите, бук за сандъците. След това проникват железните оси и железните обръчи, наричани най-често шини. Такива коли, пригодени да се теглят от коне, се наричат каруци (талиги). Голямо било вниманието към каруците — при направата им се изисквало да бъдат не само здрави, но и красиви. Често те били украсявани с цветни бои с цветя и орнаменти. Защото, освен че служели във всекидневната земеделска работа, те били и мерило за имотността и усета за красота на стопанина. С каруците семействата ходели по сватби, сборове и празненства, с тях се пренасял моминският чеиз, с тях при нужда стопаните предприемали и по-далечни пътувания.
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
В Несебър се състоя среща по проект Toural, фокусираща развитието на туризма в цялата община Никога не отказвайте брак на една от тези зодии С тях никога няма а сбъркате, а щастието ви ще е безгранично
Първата ИИ певица изпя легендарна чалга и избухна голям скандал Десислава иска 15 хил.лева Докато България драпа за два хеликоптера, Китай пусна медицински дрон от бъдещето Haishen Medical представи революционна летяща линейка, която стига и до най-недостъпните точки на планетата
Затворници ще чистят 43 200 метра речни корита в Бургаско През този месец, ще бъдат отстранени наносите в отводнителния канал край пътя в границите на Миролюбово, и водоскока на пътя кв. "Банево" – Изворище Елена Папаризу идва на Spice Music festival 2025 Още звезди се присъединиха към програмата на фестивала
Стюардеса разкри шокиращи кадри от таен чартърен полет с депортирани мигранти Унищожен интериор, агресия и мълчание от институциите: свидетелство от екипажа на полет до Африка 10 лева на час става паркирането в някои части на Пловдив Кметът Костадин Димитров е разпоредил да се проучи и да се реализира възможността да има повече паркинги без човешка намеса, с паркомати, които приемат плащане с банкови карти
Зодиите, които трябва да променят живота си през 2025 – иначе ги чака срив Вижте тази прогноза  Изгониха го от "Биг брадър" Имал "неподходящ език" и "неприемливо поведение"
Калашников и още 7 оръжия са открити при полицейска акция в сараите на „Бояна" Сигналите за проверката са подадени от политическа партия и водещият се за собственик на имота Данаил Папазов Извънредно! Мъж падна от антена на мобилен оператор в Бургас Няма данни за състоянието на човека, работил е по поддръжката на съоръжението, намиращо се между кварталите Рудник и Черно море