Die Presse разказа какви страни могат да „погребат” Евросъюза
Управленческият екип в Брюксел не е готов да провежда реформи, всичките въпроси ги решава „старата гвардия”, а младото поколение няма право на глас. Независимо на обоснованата критика по адрес на „вялото ръководство на ЕС”, реалният проблем е в страните от съюза.
Според автора на материала, единството на ЕС се оказа под заплаха, главно заради Унгария и Полша.
„Ако Виктор Орбан твърди, че неговата страна е подложена на атаки от страна на ЕС, а Полша постоянно и осъзнато игнорира критиките на Брюксел, това означава, че те са истинските гробари на европейската идея” пише журналистът. В Европа растяла „националистическата дребнавост” – все повече страни се грижат само за това, което им е изгодно на тях самите от икономическа и от вътрешнополитическа гледна точка.
Както пише Die Presse, тези проблеми може да бъдат решени чрез структурни промени, като се раздели Евросъюзът. Авторът на публикацията предлага да се създаде Европа с „две скорости на развитие” – на стремящите се към европейска сплотеност и на онези, които не искат да сътрудничат. Втората група държави ще запазят членството си в ЕС, обаче с по-малко права и задължения.
Според автора на публикацията, този план позволява да се създаде нов Евросъюз. Идеята може да изглежда нереалистична, обаче нейната алтернатива може да е трагична.
2
Коментара по темата
2.
наб
26.02.2017 00:11:31
Кражбите са под заплаха -Я вижте колко царе има в тоя съюз ами царедворци шутове .Всяка държава с цар и най отгоре цар на всички царе .А за раята българска нищо не се чува - май няма да я бъде претопиха я.
1.
Дернев
25.02.2017 20:06:30
"...единството на ЕС се оказа под заплаха," не заради Унгария и Полша, а Франция и Германия. Тези две държави са двигателите на ЕС. И те трябва да решат дали искат да завършат делото си или да разрушат постигнатото досега. Не тръгнат ли максимално бързо към обединението на армиите си разпаздането на ЕС ще лежи на тяхната съвест. Можем да бъдем единни само с една силна, съвременна армия, способна да гарантира сигурноста ни. Връщането на старото разделение няма да донесе желаната стабилност. Точно обратното. Обричаме Европа отново на война. Франция и Германия могат да предотвратят това, не Унгария и Полша.