Freitag: Разпускането на НАТО ще е от полза за света
Той счита, че от момента на завършване на Студената война Алиансът преживява сериозна „криза на идентичността”. Авторът подчертава, че след разпадането на Организацията на Варшавския договор блокът се е превърнал в „остатък от миналото”. При това своевременното разпускане на НАТО може да стане най-същественият принос на западните страни за делото на мира.
„Единствен път в историята имахме шанс да започнем всеобщо разоръжаване, да пристъпим към всеобхватна демилитаризация” – счита Райман. НАТО обаче отхвърли „мирния” път и това го потвърждават цифрите: на страните от Алианса се падат 60% от всички разходи в света.
Авторът засяга и въпроса за разширяването на НАТО на Изток. Според него, то „изобщо не е свързано със защитата на демокрацията или либералните ценности” и носи агресивен характер. Раймон припомня обещанията на бившия външен министър на ФРГ Ханс-Дитрих Геншер и държавния секретар на САЩ Джеймс Бейкър, дадени на съветското ръководство. Те уверявали съветския лидер Михаил Горбачов и външния министър Едуард Шеварнадзе, че НАТО „няма да отива на Изток”. Още към края на 90-те години стана ясно, че устните договорки трябвало да се закрепят в международни документи.
Райман е убеден, че Алиансът преднамерено търси повод за изостряне на отношенията с Русия. Военното сътрудничество на НАТО с Грузия и Украйна, въвличането на балканските страни в орбитата на влияние на блока предизвиква основателно безпокойство от страна руските власти.
При това експанзивната стратегия на Алианса никак не е свързана със защита „правата на човека” или „гражданските свободи”. Авторът подчертава, че в случая с Балканите на първо място става дума за усдтановяване от блока на хегемония в Средиземноморския регион.
В заключение колумнистът отново обръща внимание на „агресивната природа” на Алианса. Същевременно с неговия основополагащ документ –Североатлантическия договор от 1949 г. – страните-членки са задължени да способстват за укрепване на международния мир и сигурност.
7
Коментара по темата
7.
Do 4
25.02.2017 21:08:29
Турция ако реши да ни напада никакво НАТО не може да ни помогне. И Турция, България са членки на НАТО, така че любимото ти НАТО няма да вземе страна при евентуална агресия от страна на Турция.
Пак ще молим Русия, и отново Русия ще ни помогне въпреки че сме неблагодарници.
Пак ще молим Русия, и отново Русия ще ни помогне въпреки че сме неблагодарници.
6.
do 1
25.02.2017 21:04:02
Явно не живееш точно в Германия'
https://www.freitag.de
https://www.freitag.de
5.
Гаф!
25.02.2017 19:01:28
Соломон Паси беше най-големия радетел за влизането ни в НАТО! Чакаме неговия отговор! Не виждам причина да сме в тая военна структура! И защо са тези "учения" в Черно море,от кого ще ни "пазят", колко плащаме,какво правят американските военни в Ново село...???
4.
ггггггггггггггггггггггггггггг
25.02.2017 18:50:44
НАТО ако се разпадне Балгария остава с 5 изстебитела които не летят - Турция има 600 които летят и стрелят.
Турция отдавна има мераци към териториите и ни напада и почва да ни избива и ние освен да гледаме друго няма да можем
Турция отдавна има мераци към териториите и ни напада и почва да ни избива и ние освен да гледаме друго няма да можем
3.
да ама НЕ
25.02.2017 16:59:09
ТОВА Е СЪЩОТО КАТО ЧОВЕК БЕЗ ИМУННА СИСТЕМА ВЕДНАГА ГО АТАКУВАТ -????????-ВАРВАРИТЕ ДА ЛАПАТ НАГОТОВО
2.
до 1
25.02.2017 16:28:42
преписало е статията от някъде, както винаги междувпрочем
1.
xaxaxaxaxa
25.02.2017 15:53:57
jivea ot 20 godini v germania i za parvi pat 4uvam za spisanie freitag u4udvam se ot kade flagman otkri tova izdanie i drapna tazi informacia