Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Падне ли монополът на Здравната каса, пациентът ще стане господар на системата - няма да се моли на джипито, нито ще целува ръка на лекаря

Семир Абу Мелих е категоричен, че ако падне монополът на Касата системата ще се промени до неузнаваемост
Ключови думи: Семир Абу Мелих, Бургас, Здравна каса, Ивелина Василева, ГЕРБ
Семир Абу Мелих е сред най-разпознаваемите лица на ГЕРБ в Бургаска област. Той бе част от 42-ото и 43-ото Народно събрание. Абу Мелих влезе в националната политика с една цел – да убеди депутатите, че демонополизацията на Здравната каса ще доведе до революционни и качествени подобрения.

Предложението му бе възприето едва преди няколко месеца и залегна като съществена част в предизборната програма на ГЕРБ. Семир Абу Мелих е на шесто място в бургаската листа и почти сигурно ще попадне в Народното събрание, но ако влезе само заради това, че ГЕРБ са спечилили шест мандата в региона, то той ще отстъпи позицията си, обяви Абу Мелих пред Флагман.бг. Бившият депутат обяви, че ще попадне в 44-ото Народно събрание единствено, ако получи мажоритарна подкрепа за кандидатурата си. Т.е. - минимум 7 % от гласовете за листата на ГЕРБ.

„Моята кауза е демонополизацията на Здравната каса. Търся тази подкрепа, за да е ясно, че ако бъда в следващия парламент, битката срещу монопола на Касата няма да е само моя борба, а например на 10 хил. бургазлии, които са ме подкрепили преференциално“, заяви Семир Абу Мелих. Какво ще се промени, ако падне монополът на Здравната каса и как Семир Абу Мелих вижда реформите в здравния сектор, вижте отговорите му в интервюто за Флагман.бг.


-Г-н Абу Мелих, първо обявихте,  че се отделяте от активната политика, после Ви видяхме в листата на ГЕРБ. На какво се дължи?Какво Ви накара да размислите?

-Дължи се само на едно. Това, че ГЕРБ прие в програмата си демонополизацията на касата в последния момент, а аз се боря за това вече 4 години. По-голяма награда за моя труд през годините- няма.

-Какво успя да убеди вашите съпартийци от ГЕРБ да приемат идеята за  демонополизацията?

-Видяха, че това е естественият начин на развитие на здравеопазването в ЕС. Не е българска измишльотина. В Европа има две системи - едната е демонополизация, другата е свръхмонопол. Вторият го има в Англия, където съществуват сериозни проблеми,  въпреки че държавата е една от най-богатите. Другата система на демонополизация съществува в Холандия. Това е страната с най-доброто здравеопазване в Европа. В Холандия харчат много по-малко пари  от Англия, а вече 4 години поред имат здравна система №1. Мнозина питат: „Защо е така?“, а отговорът е, че конструкцията на системата е по-добра от английската.

-Как ще се отрази евентуална демонополизация за обикновения здравен потребител?

-Той ще стане господар на тази система. Нито ще се моли на джипи, нито на специалист, нито ще има нужда да целува ръка като влиза в болница, нито да търси връзки. Като имаш нужда от медицинска помощ, ще можеш да отидеш някъде и няма да плащаш нито стотинка.

-Направихте много добър анализ, че демонополизацията ще бъде успешна, в тази връзка бихте ли приели пост в изпълнителната власт, за да може да реализирате стратегията си?

-Не, това не ми е тема, нямам такива амбиции. Много съм далеч от идеята да ставам министър и да се занимавам с изпълнителна власт. Чистосърдечно ви казвам: не е за мен тази работа. Човек като си признае слабите места и осъзнае силните, може много по-лесно да се развива. За изпълнителната власт не ставам, просто не ставам. Точка по въпроса! За демонополизацията на касата съм много подготвен- и теоретично, и практически, ще помагам, но не и заемайки пост в изпълнителната власт.

-В тази връзка, д-р Петър Москов справи ли се според Вас?

-Москов се справи добре в лекарствената политика, останалото му беше пълна боза. Това съм го казвал и от трибуната. Холандците, които давам за пример, са умна нация, те осъзнаха, че имат проблем. Имаха същата система като нашата преди 20 години и разбраха, че трябва да я променят. Казаха си: Време е да направим реформа и започнаха. Имаха сериозна съпротива, както има и в България, но реформираха сектора. При тях този процес продължи 12 години, но сега имат най-доброто здравеопазване в Европа. Те отчитат, че са постигнали този резултат, след като още в началото са махнали всички политици от ключови позиции в здравеопазването. Доверили са се на професионалисти, които знаят какво правят и са казали: Искаме една здравна система, в която да има справедливост. Всеки да получава услуги, адекватни на осигурителните вноски, които заплаща. Така и тези с ниските вноски ще бъдат лекувани, и тези с високите няма да остават с усещането, че им взимат парите без да получат нищо в замяна.

-Казахте, че ще работите и за откриването на Медицински университет в Бургас. Това безспорно беше новина №1 от пресконференцията на ГЕРБ преди две седмици?

-Да, това е една от целите ми. Това е уникална възможност за града -  да има един такъв университет, където нашите деца, нашите кадри, а защо не и чужди, да идват и да остават в Бургас. Това е част от общата визия за развитието на Бургас и ще помогне за утвърждаването ни като водещ център, не само в медицината.

-В какъв срок смятате, че може да се реализира Медицинският университет?

-Оптимално в рамките 1-2 години може да стане.

-Къде ще се помещава този университет?

-Ние се борим да стане част от университета „Проф.д-р Асен Златаров“.

-Колко бургазлии има в Медицинските университети в другите градове? Казахте, че е пълно с наши кадри.

-Точно така е и в това може да се убеди всеки. Ако отидете във ВМА, като пример я давам, сигурно 50% от персонала им е от Бургас или от Бургаска област. Някои от тях са стигнали на ниво доценти, професори. Самият началник на ВМА е от Средец (проф.Николай Петров, б.а.). Бургазлии не са глезени курортни деца. Те учат, интересуват се, имат желание за това. Преди време общината направи едно много интересно проучване и то показа, че 60% от децата искат да учат медицина. И те каква правят- като не намират специалността си тук, отиват да учат в София, запознават се с някоя софиянка и ... това е животът. Намери ли си хубава работа в София- отиде вече, забрави, никога няма да се върне в Бургас. Като обърнеш нещата, ако учи тук-тук ще се ожени, тук ще се реализира, тук ще си гледа децата. А Бургас има болници, които да предлагат условия, не е като преди.

-Да, в тази връзка, Вие сте доказателството. Болницата, която ръководи семейството Ви успя да привлече професори, доценти, уважавани лекари...

-Може би не знаете, но 70-80% от кадрите в УМБАЛ „Дева Мария“ не са от Бургас. Поканихме ги от други места - от София, от Пловдив, от Стара Загора и от Варна. Всички професори и началници на отделения не са от Бургас, но станаха бургазлии. Тук са жените им, децата им, апартаментите им, какво да иска човек.

-Но в бургазлии все още оставя усещането, че здравеопазването не е на необходимото ниво. Кметът Димитър Николов казваше, че 60 % от хората, които го търсят в приемния му ден, се оплакват от проблеми в този сектор.

-За това здравното заведение, което контролира моето семейство, малко по малко успя да промени нагласата на бургазлии към здравеопазването. Мога да се подпиша под това. Ние привличаме  и пациенти от София и Пловдив, които идват да се лекуват при нас. Аз знам къде е болката тя е държавната болница. Но там вече има нов директор и моите надежди са, че той ще успее да се справи.

-Каква цел си поставяте за новия мандат?

-Важно е да уточня още в началото на кампанията. Ако ме изберат и стана депутат, защото политическата сила ГЕРБ вкарва 6-7 депутата, няма да вляза в НС. Ще се оттегля. Единственият начин да попадна в парламента е да получа преференциална подкрепа. Моята кауза е демонополизацията на Здравната каса. Търся тази подкрепа, за да е ясно, че ако бъда в следващия парламент, битката срещу монопола на Касата няма да е само моя борба. Тя ще е на всички онези, които са ме подкрепили преференциално.

-Г-н Абу Мелих, това е много смела идея. Ще ви трябват между 4 и 5 хил.гласа, за да активирате преференциалното разместване на листата. Не считате ли, че това са много гласове и е трудно осъществимо.

-Страшно много са, но това е шансът да покажем, че имаме обществена подкрепа за демонополизацията на Касата. Пак казвам: Това ще промени толкова много системата, че ще се чудим досега как сме се лекували.
Никой не вярва, че този течен шоколад е домашен, вкусът му е неустоим Приготвя се само за около 10 минути Мъж изгони съпругата си от бащината ѝ къща и се опита да я удуши пред полицаи Трима мъже са задържани за насилие спрямо жените си в Софийско за една вечер
Теле вкара бургазлия в болница Мъжът е с фрактура на таза Тази дама отсече, че Димо Алексиев е... Нежна подкрепа за водещия на Игрите, бил незаменим за тях
Жилищните кредити у нас растат с 26,5% до 24,1 млрд. лева За последните 12 месеца сумата по отпуснатите заеми за жилище от търговските банки на българския пазар нараства с малко над 5 млрд. лева. Свалих близо 10 кг за две седмици с елда диета Диетата с елда е одобрена от повечето диетолози, тъй като не само ви позволява да отслабнете бързо
Извратеняк онанира пред училище, пълно с деца 4 яйца, чаша грис и малко орехи и буквално се връщаш в детството Сладкиш Ореховка се топи в устата
България e 37 години без победа над Ирландия Последният двубой между България и Ирландия се игра преди четири години Радва се на голяма любов Михаела Филева е в много романтична връзка
Секретен документ разкрива плана на Путин за прекратяване на войната в Украйна Кремъл предлага Украйна да бъде разделена на три части, като целият изток на страната и Крим остават за Русия Малкият креслив орел царува в Сакар планина Горски експерти и орнитолози са оптимисти за бъдещето на защитения вид