Ретро Бургазъ: Министерството на благоустройството забрани строежа на градската гимназия
На 21 февруари 1937 година в бургаския печат една от най-интересните теми е строителството на бъдещата градска гимназия – днешната сграда на ПМГ и Френската гимназия.
„Бургазки Фаръ“ пише, че министерството на благоустройство е отказало да одобри строителството на школото на предложеното място – на площад „Стара планина“. Това е пространството между площад „Тройката“ и дома на Коджакафалията, който тогава е носил името „Царица Елеонора“. По-късно гимназията е изградена на това място, но защо първоначално е било отхвърлено предложението - остава загадка.
Според видния бургаски краевед Митко Иванов това място е бившо гробище, използвано в периода 1860-1880 година. Дали това е причината да бъде отхвърлено предложението не е ясно, но е факт, че първоначално проектът не е одобрен, едва половин година по-късно започва строителството на монументалната 5-етажна сграда, която струва 12 млн.лева.
Строежът на гимназията
Нова пречка от Министерството на благоустройството
Вчера се получи съобщение, че административната комисия на министерството на благоустройството е отказала да утвърди протокола за постройка на гимназията на площад „Стара планина“, мотивирайки се, че това място е крайно неподходящо за целта. Министерството на просветата, съобщавайки решението на административната комисия, настоява пред бургаската община незабавно да определи друго място, за да може по този начин строежът на гимназията да започне още през този сезон“, пише „Бургазки фаръ“.
Няколко дни по-късно кметът Атанас Сиреков отива в София и явно успява да убеди министерствата, че това място е подходящо за строителството на гимназията.
Вижте факсимилето от октомври същата година, в което вече се съобщава, че е проведен търг за строителство на гимназията.
В социалистическа България на 21 февруари 1967 година „Черноморски фронт“ пише, че ситуацията на язовир „Камчия“ е под контрол, няма опасност от наводнения предвид падналите дъждове. На втора страница намира прелюбопитен материал, озаглавен:“Разговор с един въздържател“:
1
Коментара по темата
1.
Финикийци
22.02.2017 07:40:25
Преди много години е имало журналисти които са информирали обществото. Сега има продажни подлоги, журналя, които пишат само поръчково(с/у заплащане). И кои плаща най добре, крадците от ГРОБ, строителните фирми които направиха от Бургас "бетонно гето" и други които ще познаете по липсващата възможност за коментари под платените хвалебствия на "ЖЪЛТИЯ" ФЛАГМАН.