Български лекари определили операцията на 9-годишния Байрям като невъзможна (ВИДЕО)
Ключови думи:
Павлина Крумова, Байрям, трансплантация, бъбрек, Петър Панчев, Любомир Спасов, Атанас Куруджиев,
9-годишният Байрям, когото здравното министерство не пуска за бъбречна трансплантация в Германия, е в критично състояние, а според лекари от "Пирогов", операцията е технически невъзможна. Това каза пред камерата на бТВ личният лекар на детето д-р Павлина Крумова. Тя е и детски кардиолог.
„Детето от 2 г. е на хронодиализа и е изцяло зависимо от апаратурата. Има неовладима с медикаменти хипертония – 200 на 120, 170 на 90, която се контролира само и единствено с диализния режим”, обясни тя. По думите на д-р Крумова, преди трансплантацията трябва да се премести обратно поне единият от сложените на предната коремна стена уретери и да се разшири пикочният мехур, който 8 години не е функционирал.
„Никакви медикаменти не влияят. Има и няколко усложняващи трансплантацията моменти, които би трябвало лекарите, които правят операцията, да вземат под внимание. При детето още на 11-месечна възраст е извършена реимплантация на уретерите, на пикочопроводите на предната коремна стена и докато имаше някаква бъбречна функция, урината изтичаше оттам“, заяви д-р Крумова.
„Тези пикочопроводи и досега са отворени към коремната стена. За да се извърши успешна трансплантация, е необходимо поне единият уретер да бъде поставен на мястото му, т.е. да се осъществи континитет между трансплантирания бъбрек, пикочопровода и пикочния мехур, а урината да изтича правилно към уретрата. Иначе сме обречени новият орган да бъде отхвърлен“, предупреждава лекуващият лекар на Байрям.
След като водещият на „Тази сутрин“ Антон Хекимян я пита дали може в България да бъде направена качествена трансплантация на дете, тя каза, че преди 2 години специалисти са се опитали, но са се отказали. „Детето бе хоспитализирано в „Пирогов“, но д-р Момчилов и екипът му определиха операцията като крайно рискова и технически невъзможна. Поради тази причина до този момент уретерите са на предната коремна стена“, добавя д-р Крумова. Освен това, затруднението идва и от факта, че 9-годишният Байрям има физическите параметри като дете на 4 години, предупреждава тя.
Не на такова мнение обаче са трансплантолозите проф. Петър Панчев и проф. Любомир Спасов. Заради тяхното становище здравното министерство отказва да издаде формуляра, нужен за заминаването на Байрям за Германия. Вместо това, той ще бъде опериран в болница „Лозенец” от тях.
В студиото на „Тази сутрин” зам.-министърът на здравеопазването Атанас Куруджиев заяви, че във Фонда за лечение на деца е имало „една нередност” – решението за заминаването на детето в Германия (където по-рано е било консултирано) било взето само по мнението на д-р Русинов, който не е трансплантолог.
Може да се издаде Формуляр S2, след като се установи, че тази дейност не може да се извърши в България, оправда се Куруджиев.
След като водещият го пита дали екипът, който ще оперира Байрям, има нужният опит с подобни операции, заместник-министърът каза, че проф. Панчев е трансплантирал 4-годишно дете, което вече е завършило висше образование, има семейство и е живо и здраво.