Бургаска съдийка, оплакала се от репресия, иска Административния съд в Сливен
Тя е сред кандидатите за председател на Административния съд в града(ВИЖ ТУК), но се оказа, че освен за това съдилище, Бушандрова се пробва и за Административния съд в Сливен. Съдийката е подала документите си, отговаря на изискванията и ще се яви на изслушване на 11 април. В процедурата участва и Слав Бакалов – зам.-председател на АдС-Сливен.
Мариета Бушандрова е наказателен съдия в Районен съд-Бургас. Преди време тя шокира Висшия съдебен съвет с признанието, че заради лични проблеми с председателя на съда Яна Колева е получила дисциплинарка, която после е отменена от ВАС, но това е оказало влияние на атестационната й оценка, която според Бушандрова й пречи на кариерното развитие.
Съдийката е наказана по жалба на криминално проявения Христо Илиев, който се оплакал, че от две години е в затвора и чака присъда. В публикация на специализирания сайт „Правен свят“ от 30 януари 2014 година се описва подробно естеството на жалбата на Илиев.
Делото на Илиев е приключило през 2012 година, с одобряване на споразумение и налагане на наказание "обществено порицание". В съдебното заседание мярката за неотклонение е била отменена, но в протокола от съдебното заседание липсвало каквото и да било отразяване определението да е било съобщено на затворническата администрация. В предложението е посочено, че "с бездействието си съдия Бушандрова в нарушение на Вътрешните правила за проверка на делата, подлежащи на архивиране не е осъществила контрол относно неизпълнението на постановеното определение от съдебен секретар Марина Димова и не е извършила надлежна проверка при архивиране на делото, в резултат на което не е установила допуснатия пропуск."
От решението на ВАС, с което дисциплинарното наказание е отменено пък става ясно, че въпросният Христо Илиев има общо 7 дела, но от извършените проверки така и не било изяснено от ръководителя на Районен съд-Бургас, по кое точно дело Илиев е задържан, дали става дума за мярка за неотклонение, или за изтърпяване на присъда. ВАС обаче изобщо не обсъжда дали е било осъществено дисциплинарното нарушение, защото приема, че шефът на съда в Бургас е пропуснал 6-месечния срок от откриване на нарушението, в който трябва да се образува дисциплинарното производство и само на това процедурно основание отменя наложеното от ВСС наказание. Добави Коментар