„Ретро Бургазъ“: Аферистът Каракашев плаче в затвора, години източвал Търговската камара
18 февруари 1937 година:
За „Бургазки Фаръ“ водещата тема продължава да е аферата с изчезналите милиони при строителството на сградата на Търговската палата – днес там се помещава Областна администрация Бургас (на ул.“Цар Петър“). Главният касиер на Камарата П.Карашев е арестуван, прави се ревизия, която установява, че са изчезнали милиони в периода 1929 година – 1937 година.
„Каракашев непрекъснато плаче в затвора“
Вчера заранта финансовият инспектор г.Даскалов поднови работата си по ревизията на касата на Търговската камара. В разговор той ни заяви, че ще започне една системна работа, за да може по-скоро време да приключи ревизията. Според неговите предположения тя ще продължи не по-малко от 2 месеца. Ревизията ще обхване цялата дейност на отчетника Каракашев, включително и строежа на Търговската палата.
По настоящем Каракашев се намира в бургаския затвор в кауш №12. В него са били всичките 6 души, между които и бившия секретар на бургаския околийски съд Ст.Николов, който също е изправен в затвора за злоупотреби за 150 000 лева.
Каракашев бил сломен и духом отпаднал. Откакто е в затвора непрекъснато плачел. На многобройните запитвания относно констатираната крупна сума дефицит той през сълзи отговарял, че сам не знае как е станало това. Още от 1927 година започнал да чувства недостиг, който ежедневно се увеличавал, за да достигне тази крупна сума. Къде е отишла тази сума и как е извършена злоупотребата – ще установят следствените власти.
Вчера следобед към 2 часа Каракашев, придружен от един таен полицай е отведен в търговската камара, където пред финансов инспектор е дал някои обяснения за изразходваната сума“, пише „Бургазки фаръ“.
Друга водеща новина за вестника преди 80 години са изборите за Общински съвет. От кратка публикация в колонка на първа страница става ясно, че градът е разделен на 12 района, всеки от тях ще праща свой представител в тогавашния местен парламент. Един от тях, например, е ул.“Александровска“, ул.“Богориди“, ул.“Антим I” и „къщите към морето“. Изборите през 1937 година са първите, в които право на глас имат българските жени. „Бургазки фаръ“ отбелязва, че тъй като досега на тях не е било разрешено да гласуват, все още нямало информация колко са жените с избирателни права.
В социалистическа България 18 февруари 1967 година е събота, а официозът „Черноморски фронт“ гордо отчита големия брой награди на „ДИП Девети септември“. На първа страница се отбелязва, че през 1966 година имало по-малко жалби в органите на държавната и местна власт, но на тях се обърнало повече внимание. „На жалбите на гражданите – по-голямо внимание“, отбелязва „Черноморски фронт“.
Отново на първа страница намираме и одата за комунистическите дейци в Обзор и с.Дъскотина, които направили невиждани за социализма чудеса при храненето на животните в снежната буря.
4
Коментара по темата
4.
fUCKER
18.02.2017 19:16:51
Уж НОВИни, а преди 100 години. Това ли са НОВИните?
Да Въ еба
Да Въ еба
3.
Дааааа
18.02.2017 17:26:11
Бургас от създаването му и до днес е "Най добрия град за крадене" Разликата е в мащабите на кражбата. Изглежда кмета Слънце и дясната му ръка , Бургазлията от Гоце Делчев са обучени от П. Каракашевъ и са го надминали със "светлинни" години. Сегашните крадат по 10 милиона от всяка обществена поръчка над 30 млн., но народа го е казал много точно, че "ученика винаги изпреварва учителя". Тогава поне е имало контролни органи и съд. Сега всички са в далаверата.
2.
abeeeeee
18.02.2017 16:25:58
КАКВО НА ЗАНИМАВАТЕ С ГЛУПОСТИ ОТПРЕДИ 100 ГОДИНИ! ТОЗЕ Е БИЛ НАЙ-ОБИКНОВЕННА ОВЦА ДРУГИ СА БИЛИ ИСТИНСКИТЕ КРАДЦИ!! КОГА ЩЕ ВИДИМ БОЙКО И КОМПАНИЯ ДА РЕВАТ В ЗАТВОРА!?
1.
7
18.02.2017 16:25:38
време и тИКВАТА и останалите Слъца ДА ЗАПО4Нат ГОЛЯМ РЕВ , запо4наха де