Социолог: След вота може да се върне споменът за кабинета „Орешарски“ (ВИДЕО)
След вота на 26 март може да се върне споменът за кабинета „Орешарски“ доста бързо. Възможни са всякакви причудливи компромисни и неособено красиви политически формати. Това каза в „Денят започва“ по БНТ социологът от „Галъп“ Първан Симеонов.
„Вероятно някои партийни говорители ще се позоват на усложнената ситуация в глобален и в регионален мащаб, за да кажат, че се налага постигането на компромис в името на стабилността. Около нас няма нито една спокойна страна. За да не се ходи на нови избори, а да се избере вариант, в който да се управлява страната, за да има стабилност, може да се стигне до съставянето на причудлива коалиция“, обясни Симеонов.
„Патриотите се държат изключително центрирано и не изключва дори взаимодействие с БСП. ГЕРБ имат повече варианти, защото хората на Валери Симеонов и на Каракачанов бяха част от управленския микс, а и Марешки е дистанциран спрямо БСП. Ако Реформаторският блок е в парламента, е ясно, че най-вероятно ще има дясноцентристко правителство“, коментира социологът.
„Вижте какви хора влизат в листите на БСП! Те са ясното доказателство, че вече въздействието е по-важно от действието. Затова БСП вкара в листите журналисти и анализатори. Надявам се зад опаковката да стои съдържание“, добавя Симеонов.
Геновева Петрова от "Алфа Рисърч" пък изтъкна, че сред обществото има нагласи, които са с повече очаквания за социални мерки. „Има и патриотично-националистическа вълна. Това обаче не поставя БСП и ГЕРБ под един знаменател. Въпреки че в програмите си те отговарят на тези очаквания, друг е въпросът дали биха го направили при едно управление. Има съществени разлики между двете най-големи партии, както в генералните линии, така и в конкретните предложения, които правят“, подчерта Петрова.
Според нея, между ГЕРБ и БСП има непреодолими различния за стратегическата ориентация на страната и за това какви приоритети във външнополитически план трябва да бъдат следвани. БСП уж е за запазване на евроатлантическата ориентация, но се чуват гласове за ревизия на санкциите срещу Русия, което е официална позиция на ЕС, коментира социологът.
„Вчера се опитах да открия програмите на двете партии. В сайта на ГЕРБ са я качили, а на БСП отсъства или е сложена по начин, по който да не може да бъде открита“, добавя тя.
Най-голяма част от избирателите предпочитат да има дясноцентристко управление, каза още Геновева Петрова.