Потомка на Петко Войвода зове девизът му да бъде изписан на вратата на Парламента
Ключови думи:
Петко Войвода, Пенка Чакалова-Генева, хайдутин, свобода, Тракия, Стамо Чакалов, паметници,
Девизът на легендарния Капитан Петко Войвода „Да не се делим ни в лошо, ни в благатко време“ да се изпише на вратата на Народното събрание, предлага неговата потомка Пенка Чакалова-Генева. Според нея, ако държавните ни се вслушат в мъдрите й слова и изпишат завета на Капитана, депутатите ще спрат да се карат, ще работят за България и няма повече да ни разединяват. Не забравяйте, но и не отмъщавайте, призова правнучката на Петковия брат Митрю в интервю за бургаския вестник „Компас“.
В седмия ден на февруари ще се навършат 117 години откакто българският хайдутин, революционер и национален герой Капитан Петко Войвода си отиде от този свят. „На този тъжен ден българите ще склоним глава, ще помълчим и ще му поднесем китка цвете в знак на обич и клетвен знак, че той винаги ще остане жив в сърцата ни. Тази любов ще се предава от поколение на поколение, от век на век и ще държи будна българската ни свяст“, заяви праплеменицата му пред наш репортер.
Правнучката на Петковия брат Митрю разказва и за иконата на Богородица, която руският император Александър II е подарил на войводата. Сега тя е сред ценните експонати на Националния исторически музей. В книгата си „Паметниците на Капитан Петко Войвода“ тя пише и за осиновените от Капитана и съпругата му Радка Любка и Кръстю Петкови. На смъртния си одър войводата ги заклел да се оженят един за друг и да продължат рода му, да имат много деца и да го споменават със „здраве и добри думи“.
„Любка и Кръстю са изпълнили заръката му и са се оженили. Сведения за това съм почерпила и от разказа на тяхната внучка Кристина Петкова-Отто. Със семейството на осиновения син на Капитана Кръстю Мърмирев се среща леля Калина Педева, внучка на Петковия брат Митрю Каракирков във Варна. Намерили къщата на Капитана. Посрещнал ги Кръстю. Той е от с. Мерхамли и е негов братовчед. Зарадвал се много, когато разбрал, че тя е племенница на войводата. Поканил ги в дома си. След малко пристигнали синовете му с файтон, в който били впрегнати „два коня като две невести, а
„Ако се позова на спомените на прабаба ми Стоя Съракостова Каракиркова - съпруга на Митрю, то трагедията е пълна. Дворът на училището в Дедеагач бил настелен с телата на умрелите“, добавя потомката на Петко Войвода. „Мъдри хора са казали, че кръв с кръв не се измива! Трагизъм, трагизъм и болка съпътстват в различна степен поколенията, но само със спомените не се живее. От тях трябва да се правят изводи "на ползу роду" и да се върви напред“, каза още тя.
7 февруари е трагичен ден за България, защото преди 117 години си отива от този свят Капитан Петко Войвода. Отива си обичан като Левски и Ботев. Затова в този ден трябва да склоним глава пред паметника му в Морската градина в знак на почит и благодарност!
Капитан Петко Войвода е носил по тялото си 33 прободни и куршумени рани, получени в 101 сражения с турските башибозушки орди, черкезки набези и редовна турска войска. Главата му е оценена за 10 хиляди турски златни лири, но не се намира нито един предател, съблазнен от голямата награда, добавя неговата праплеменица. Добави Коментар