Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Кой има правото да ни глобява при неправилно паркиране и какви са размерите на санкциите?

Десетки коли бяха вдигнати от бул. Тракия в ж.к. „ Славейков“ преди няколко месеца
Ключови думи: неправилно паркиране, глоба за паркиране, фиш за паркиране, паркиране, адвокат, Лина Георгиева
Адвокат Лина Георгиева има дългогодишен стаж в областта на търговското, вещното, административното, трудовото право и обществените поръчки. Тя е член на Софийската адвокатска колегия. Адвокат Лина Георгиева ще има собствена рубрика във Флагман.бг и всяка седмица ще разисква наболели за обществото теми. Вашите въпроси към адвокат Георгиева можете да изпращате на редакционната ни поща mediator.bg@gmail.com.  

Започваме поредицата с изключително болната за бургазлии тема: Глобите за неправилно паркиране и репатриране на автомобила.


Ежедневното шофиране налага да се знаят както правилата за движението по пътищата, така и правилата за престой и паркиране на автомобилите.

Добре е да се прави разлика между паркиране и престой. Колата е в престой, единствено и само, когато е спряна за кратко време, през което пътуващите в него да слязат или да се качат в нея, да се разтовари товар, в присъствието на водача. Във всички останали случаи /освен ако не се касае за моментно спиране за избягване на ПТП например/ колата е паркирана.

Правилата, както и размера на глобите и органите, които ги налагат са уредени в Закон за движение по пътищата.

Размерът на глобите за неправилно паркиране варира от 20 до 200 лева в зависимост от вида на нарушението. С най-висок размер е  глобата за паркиране на място, определено за превозно средство, обслужващо хора с трайни увреждания - 200 лева, престой или паркиране на място, при което е създадена непосредствена опасност за движението е от 20 до 150 лева и 50 лева е глобата за паркиране на пешеходна пътека, спирка или кръстовище.

Важно е да се отбележи, че когато е налице специален режим на паркиране – т.нар. Синя зона се спазват и правилата на  Общинския съвет, определени с Наредба. За гр. Бургас е  "Наредбата за Опазване на Обществения ред на територията на Община Бургас".

В случаите, когато е налице неправилно паркиране, освен глобите, налагани от служителите на КАТ много „по-солено“ от глобата за неправилното паркиране, може да ни излезе самото принудително преместване – т.нар. „вдигане с паяк“. Вдигането не е глоба – т.е. вид административно наказание, а принудителна административна мярка, като в този случай се заплаща самата „услуга по отстраняването и транспортирането автомобила“, а допълнително се начислява и такса за отговорно пазене на съответния наказателен паркинг /2 лева на час, като първият е безплатен/. Много често глобата за неправилно паркиране може да бъде определена в размер на 20 лева, а се налага да заплатим още около 50-60 лева, заради самото преместване на автомобила и няколко часовия му престой на наказателен паркинг.

В кои случаи могат да вдигнат автомобила с паяк?

- При паркиране в нарушение на правилата за движение на места, които са обозначени с неподвижен пътен знак, предупреждаващ за принудително преместване на паркирано превозно средство;
- Ако е констатирано неправилно паркиране от полицай или инспектор;
- Паркирането е правилно, но не е заплатена дължимата такса ;
- Ако обстоятелствата налагаt това /всички помним пресния случай, когато десетки коли бяха вдигнати от бул. Тракия в ж.к. „ Славейков“, когато се наложи разчистване на платната и движението в бус-линиите/. В този случай задължително се издава мотивирана заповед за преместване, която може да бъде обжалвана;
- Когато така паркираната кола създава опасност или прави невъзможно преминаването на другите участници в движението. Разходите по преместване на колата са за сметка на собственика й или от шофьора, упълномощен от него да управлява автомобила.

Права на шофьора при действия на органите при неправилно паркиране и преместване на автомобила.

1. При принудителното преместване на автомобил без знанието на водача се съставя АУАН - / акт за установяване на административно нарушение/. Актът следва да бъде връчен задължително – обикновено това става при заплащане на таксите за преместване на автомобила и престоя на наказателния паркинг. Актът, противно на разпространеното мнение не се обжалва. На този етап може само да подадем възражения срещу обстоятелствата и фактите, посочени в АУАН. Срокът е 3-дневен.

2. Въз основа на АУАН се съставя НП /наказателно постановление/ . Едва с него се определя глобата, която следва да бъде заплатена. НП вече подлежи на обжалване, като срокът е 7-дневен.

Права на шофьора при вдигането на правилно паркиран автомобил:

1.На първо място мотивираната заповед подлежи на обжалване по административен ред. Оспорването е пред по-горестоящия административен орган на нейния автор в срок от 14 дни от вдигането на автомобила.

2.  Вдигането с паяк може да бъде оспорено и по съдебен ред. Оспорването е чрез административния орган издал мотивираната заповед до съответния административен съд, компетентен да разгледа делото.

Не забравяйте и че след 21.01. службите за контрол могат да ви отнемат свидетелството за регистрация на МПС, ако в срок за доброволно изпълнение, не сте заплатили наложена ви глоба.

От същата дата е увеличен размерът на глобата за водач, който не е означил по установения начин принудително спряло на платното за движение пътно превозно средство или не е взел мерки за своевременното отстраняване на превозното средство от платното за движение, ако от това е създадена непосредствена опасност за движението и вие ще следва да заплащате по по 150 лв. за всяко констатирано нарушение.

От 21.01 фиш за неправилно паркирано моторно превозно средство вече ще може да се издаде и в отсъствие на нарушителя. В този случай фишът се издава на собственика на моторното превозно средство, като първият екземпляр от фиша му се изпраща, а вторият и третият екземпляр остават за съхранение в службата за контрол. Към моторното превозно средство се закрепва уведомление, в което се посочват мястото и времето на нарушението, моторното превозно средство, с което е извършено нарушението, нарушените разпоредби, размерът на глобата, срокът, сметката или мястото за доброволното й заплащане. Закрепването на уведомлението към моторното превозно средство се смята за връчване на фиша.

Петльовден е! 15 любими имена черпят, спазва се строга забрана за работа и секс Сретение Господне е един от дванадесетте велики празници през годината Нов инцидент с папа Франциск - препъна се, бастунът му се счупи Светият отец не успя да падне, сътрудници му се притекоха на помощ
Ще има ли мир скоро между Москва и Киев? Тагарев с коментар Най-малко 30 души загинаха при ожесточено сражение Фаталният екшън стана в Пакистан
Напусна ни Румяна Карадимчева Тя беше обичан радиоводещ Мъж застеля украински военен Атаките срещу службите за набиране на войници са редки, но се случват в Украйна
Българският консул в Швеция посети екипажа на задържания кораб "Вежен" Швеция и Латвия започнаха разследване в неделя за предполагаем саботаж на кабел, свързващ двете страни Борисов с много остра позиция! Какво се случва в България? Ето какво написа
Десислава Иванчева пак опитва да излезе от затвора, за да се лекува Бившата кметица страда от астма Почина известен бизнесмен Той помагаше на "Пирин"
Как се отрази по-високото ДДС на ресторанти и заплати Цените вече са нагоре Четирима загинали при атака на руска ракета по жилищна сграда в Полтава Бараж от ракети беше изстрелян срещу различни части на Украйна