Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Прерязаните гърла не са такова предизвикателство за мен, колкото лицевите тумори

Синузити, вазомоторни хреми, алергии са най-често срещаните УНГ-заболявания в Бургас, каза д-р Даниел Петков
Ключови думи: д-р даниел петков, началник на унг, умбал бургас, номинация, личност на годината 2016, лекар, прерязани гърла


Д-р Даниел Петков е роден на 26 декември 1963 г. в Бургас. Потомствен лекар – майка му е известен педиатър, а баща му – специалист УНГ. Завършил е медицина през 1989 г. във Варна и не спира да се обучава досега. Има две магистратури – „Стопанско управление“ и „Здравен мениджмънт“ и десетки квалификации и курсове. Веднага след конгресите у нас и по света, внедрява новостите в отделението по УНГ в УМБАЛ Бургас, което завежда от 18 години. Преди да стане завеждащ, е минал през цялата административна йерархия. Започва през 1990 г. като обикновен лекар в болницата в Тутракан, бил е лекар в Транспортна болница в Бургас, после ординатор и старши лекар в УМБАЛ Бургас.

- Д-р Петков, какво е за Вас участието в „Личност на годината 2016” – бяхте номиниран за висок професионализъм и иновации в медицината?

- Бях много изненадан. Не очаквах подобна номинация и прочетох за нея във „Флагман“. И досега не знам кой ме е номинирал. Благодаря на всички, които гласуваха за мен и ме подкрепиха. Благодаря и на всички останали, които са гласували и подкрепили другите кандидати, както и победителката. Всички номинирани са достойни хора и както правилно отбеляза журито – всички са равни и заслужават да бъдат „Личност на годината“. Специални поздравления към победителката Михаела Стойкова за всеотдайността й в каузата, която следва.

- Какво представляват иновативните методи, за чието въвеждане приносът е изцяло Ваш?

- Постоянно се стремим да въвеждаме методи, които са нови и щадящи за пациента. Въведохме ендоскопска хирургия на носа и околоносните кухини. Въведохме безкръвни операции на сливици – т.нар. коблация. Използваме този метод и при контрол на хъркането, при други УНГ операции. Това е метод, който щади тъканите и възстановяването при пациентите е много по-бързо. Много е подходящ при деца с проблемна трета сливица. Последното ни нововъведение е съвместно с Очната болница – отпушване на слъзни канали с лазер. В отделението лекуваме целия спектър УНГ заболявания, включително и сънна апнея. Често правим операции за възстановяване на тъпанчета, протезиране... Единственото, което още не правим, а ни предстои, са кохлеарните импланти, които възстановяват слуха.

- Има ли предизвикателство във Вашата област на медицината, което все още не сте срещнали в практиката?

- Сложен въпрос. За толкова години ми е трудно да кажа, че нещо не съм срещал. По-скоро предизвикателството идва оттам – когато науча нещо ново, да го приложа на практика. По-трудно се получава, когато има необходимост от специфична апаратура. Защото съвременната медицина, особено миниинвазивната и безкръвната, не може без нова апаратура. Нашето отделение е добре оборудвано, но винаги може още по-добре. Искам да въведа кохлеарните импланти, защото това е единственото нещо, което не правим в Бургас.

- Кой беше най-тежкият случай в кариерата Ви? Прочухте се като лекар, който връща от оня свят хора с прерязани гърла?

- Имаме много тежки случаи, които са били истинско изпитание за мен и екипа ми. Обществото се впечатлява от инцидентите, защото те придобиват гласност, а за обикновените хора рядко се пише. Но прерязаните гърла не са толкова голямо предизвикателство, колкото да кажем – лицевите тумори. Скоро ще демонстрирам още една иновация в лечението на този тип тумори. И най-простата операция изведнъж може да стане сложна. Спомням си много случаи – имаше едно дете, което беше в клинична смърт – беше погълнало бобено зърно. Беше от София, родителите му бяха на почивка тук лятото. Имам цяла колекция предмети, погълнати от деца – пирони, стъкла, монети.

- Срещате ли благодарност от страна на хората, чиито животи сте спасили?

- Разбира се. Дори имам пациенти, които изразяват благодарността си в стихове и рисунки.

- Имате много пациенти – деца. Какво казвате на майките им, които четат в интернет?

- На майките казвам да продължават да четат. Ето и днес имах един такъв случай с дете, чиято майка беше много добре подготвена. Но се оказа, че точно за този тип лечение, което препоръчах, не беше чела. Но пък бащата беше чел. Шегувам се, разбира се, майките трябва да са информирани, но да не поставят под съмнение мнението на лекаря.

- Има ли УНГ проблем, който е характерен за Бургас?

- В Бургас климатът е по-влажен и тук са много често срещани инфекциите на носа и околоносните кухини. Синузити, вазомоторни хреми, алергии. Те водят до затруднения в носното дишане, което нарушава качеството на живот. Съветвам хората с подобни оплаквания да вземат мерки навреме, защото ако не се обърне внимание, тези страдания стават хронични. И се стига дотам, че единственият вариант е оперативното лечение. Неслучайно операциите по възстановяване на носното дишане са водещи в нашето отделение.
Бой с брашно и яйца за Нова година (ВИДЕО) В Испания Получи голямо признание Саутгейт стана "сър"
Милянкова показа новия си мъж Изглежда е много щастлива Удар по Наско Сираков Привърженици искат да напусне управлението на "Левски"
Разбраха се Ще има развод За ЧНГ: Легендата Рууни стана безработен Няма да води Плимут
Чудна маска за лице С екзотичен плод Григор Димитров няма да празнува шумно Нова година Има мач
Отменят редица новогодишни тържества в... Англия Трилърът с печално известната Габриела Славова продължава Тя жали уволнението си
Над 1 милион души са без ток в... Драма в Пуерто Рико 16-годишна се опита да отвори вратата на самолет по време на полет Тийнейджърката е изгубила самообладание спрямо 10-годишно момиче