Герджиков към Борисов: Ще ви ревизираме до дъно, дано не излязат много лоши неща!
Ключови думи:
Бойко Борисов, Огнян Герджиков, Румен Радев, Министерски съвет, правителство, парламент, ревизия
Подалият оставка Бойко Борисов се докачи заради обещанието на президента Румен Радев и на служебния премиер Огнян Герджиков да извършат ревизия на управлението на старото правителство. Това стана ясно на официалната церемония по встъпване в длъжност на служебния кабинет в Гранитна зала на Министерския съвет.
На нея присъстваха министрите от сдаващото и приемащото правителство.
В речта си Бойко Борисов обяви: „Надявам се да направите не ревизия, призовавам ви да разровите всичко, което има по министерствата, за да може тази спекулация по тази тема да се прекрати. Ако има нещо, което да ви притесни, не само да го осветлявате, директно на прокуратурата да бъде предавано.”
Огнян Герджиков от своя страна отговори закачливо: „Ние първо оценяваме високо това, което сте направили и ще надграждаме над това, което сте направили, но Вие поискахте да се направи сериозна ревизия – да се разрови из дъно. Не смятам да Ви скършвам хатъра. Ще го направим, ще го направим с надеждата, че няма много лоши неща да излязат. Но ако някъде излезе, ние сме длъжни пред хората на България да направим така, както повеляват законите на страната.”
Бойко Борисов обяви още, че народът е поискал нови лица и пожела успех на служебния кабинет. По думите му отстрани изглеждало лесно да се управлява, но Герджиков и министрите му щели да се уверят, че не е така и че е трудно.
Борисов пожела успех и на Румен Радев във връзка със заявките в речта му пред Народното събрание миналата седмица.
Той се закачи с лидера на БСП Корнелия Нинова и попита защо тя се срамува от служебните министри и казва, че няма нищо общо с тях. (Нинова не е казвала подобни неща – б.а.).
Вече бившият премиер пожела успех и на играещия в момента полуфинал в Австралия български тенисист Григор Димитров, като се пошегува, че досега многократно се срещал на корта с Огнян Герджиков. Балансът бил изцяло в полза на Борисов.
Герджиков пък му отговори също шеговито - че така е било, но само досега.
Пожелавам ви да направите парламентарните избори, както ние – президентските, от които никой не се оплаква, каза още Бойко Борисов.
В речта си Огнян Герджиков говори с комплименти – че за него е чест да поеме управлението от най-дълго управлявалия министър-председател в най-новата ни история и че оценява високо постигнатото.
След кратките речи новият и старият премиер поздравиха последователно старите и новите министри.
След това всеки от тях отиде да сдаде поста си на наследника си по министерствата.
11
Коментара по темата
11.
A sega
27.01.2017 19:37:45
Р. Овч.и успялата(му) млада жена
Публикувано 2016-11-17 02:02:00
Тези дни един политик се завърна на бял кон под светлината на прожекторите.
Е, не точно под светлината. Той пак играе ролята на сив кардинал, но задачата на медиите е да осветяват точно кукловодите на задкулисието, нали?
А задачата на прокуратурата е да повдига обвинения на бандитите. Това и стори тя днес. Въпросният политик бе обвинен, че в ролята му на енергиен министър е нанесъл щети на НЕК (тоест на държавата) надхвърлящи 190 милиона евро. Престъплението се нарича умишлена безстопанственост и за него Наказателният кодекс предвижда наказание лишаване от свобода. Ако въпросният бъде признат за виновен може да получи присъда, която варира – от три до осем години зад решетките.
Неговото име е Румен Овчаров. Днес той е човекът, който триумфира. Успя да докаже на своите другари, че протежето му Корнелия е лидерът, който ще съумее да върне БСП към властта. И дотук успява.
Нинова (с всички условности) успя да спечели национални избори. Това не се бе случвало на столетницата от 11 години. За последно те бяха първи през 2005г., след което съставиха „Тройната коалиция“.
С две думи – проектът „Нинова“ дотук е успешен. Но нека кажем няколко думи за биографията на на неговия автор.А и на самата Нинова. Защото във визитката на Овчаров ще разкрием, че личното му политическо инженерство наречено „Корнелия Нинова“ е стартирало много отдавна. Просто днес той бере плодовете от направената инвестиция.
Действието започва преди точно 20 години.
По онова време Румен Овчаров е министър на енергетиката в кабинета „Виденов“. В същата година младата и напориста юристка Нинова работи в столичното следствие.
След падането от власт на правителството на БСП някак припряно Нинова решава да напусне следствието. Тя търси реализация на далеч по-уютен и добре платен пост в държавната още БТК. И чудо на чудесата – невръстното 28 годишно девойче е назначена за юристконсулт на гигантската компания. Как става този номер? Очевидно покровителят Овчаров е ударил едно рамо.
Малко след това Корнелия Нинова получава още по-висока служба. Младата дама става изпълнителен директор на „Техноимпекс“. Припомням, че иде реч за едно от прословутите външнотърговски дружества, чрез които изтичаха държавните милиарди в неизвестна посока.
Критиците на Нинова от левите среди я упрекват, че по това време се е продала на СДС. Не съм на това мнение. Според мен тя винаги е служила на Румен Овчаров – точно и ясно. А Овчаров знаеше как да се разбира с Костов когато трябва.
Нека припомним подаръка му към управляващите за кметския вот в София през 99-та. Той издигна собствената си неизбираема кандидатура, с което вдигна топката на СДС и Софиянски да го разгромят. А на тези избори картата на България почервеня. Под формулата(така популярна напоследък) „независим подкрепен от“ – БСП взе Бургас, Варна, Стара Загора, Русе и много други важни общини. Социалистите не номинираха читава личност, заложиха на Овчаров и претърпяха загуба с разлика
По този начин „сините“ запазиха София. Въпреки проблемите на своето управление, въпреки вече започващите да избухват корупционни скандали, свързани с кабинета „Костов“.
Запазиха я, защото Овчаров им помогна. А те му се отблагодаряваха с услуги зад кулисите.
Стигаме до 2005г. Румен Овчаров е в апогея на своето могъщество. Той поема мегаминистерството на икономиката и енергетиката. Светкавично назначава за свой заместник старата си дружка Корнелия Нинова. Нещо повече – Нинова поема контрола над най-апетитните държавни активи тогава – „Булгартабак“ и пловдивския панаир.
Но могъществото им не продължи особено дълго.
През 2007г. шефът на столичното следствие Ангел Александров разкри, че Овчаров и Нинова са покровителствали олигарха Красимир Георгиев(един от най-близките приятели на Овчаров по онова време) и фирмата му „Фронтиер“, която години наред „консултираше“ всички златни проекти в енергийната система.
Името на Корнелия Нинова бе замесено пряко в скандала след разкритията на разследващите органи, че тя буквално е инструктирала Георгиев какво да говори при разпитите му, които бяха провеждани от следователката Шарланджиева(също с повдигнати обвинения след аферата). Органите на реда засякоха десетки разговори между Корнелия Нинова и Красимир Георгиев. Включително и СМС с текст: „Твоята приятелка е фантастична“ – по адрес на следовател Шарланджиева.
Или с други думи – Корнелия Нинова е била посредник между разследван бизнесмен и разследващия го следовател. Казват го прокурорите, не аз. Именно представителите на държавното обвинение разкриха наличието на 1000 страници разговори и есемеси между Нинова и Шарланджиева
Но днес вероятно тя услужливо ще забрави това.
Ще забрави и как се кри от прокурорите като Трайчо Трайков от златен скункс. Имитирала сърдечни кризи, защото не искала да я разпитват. Посещавала по нощите „Пирогов“. И най-изпечените бандити могат да и завидят. Ето и информацията от тогава, да не кажете, че си измислям:
„Сърцебиене спаси Нинова от прокурор“, в-к „Стандарт“, 10.05.2007г.
Нинова успя да се спаси от съдебната система. Тя влезе в безкрайния списък на политиците, за които има видими доказателства за търговия с влияние, избегнали наказателна отговорност. Явно защото доказателствата са видими само за аудиторията. Темида е сляпа, очите и са вързани за Овчаров, Нинова и компания.
Вързани бяха очите на Темида и когато ексшефът на „Топлофикация“ пишеше сърцераздирателни писма от ареста. Призоваваше Р. Овч. да му помогне. Призоваваше, защото бе наясно какви услуги е правил на Овчаров и „Фронтиер“ на Красимир Георгиев. Именно управляваната от Валентин Димитров „Топлофикация София“ се превърна в куче касичка за Овчаров и обръчите му от фирми. През Димитров „Фронтиер“ трупаше милиони, част от които съвсем естествено отчиташе на Р. Овч.
Затова Вальо Топлото поиска помощ. Но вече бе късно. Станишев изрита Овчаров и Корнелия заради обществената нетърпимост към тях, възникнала след избухналия корупционен скандал.
Ако си мислите, че те си затраяха в ъгъла – съвсем не. И двамата станаха депутати в следващия 41-ви парламент, когато БСП бе в глуха опозиция. Целите в бяло заиграха ролята на много загрижени за народа и обществения интерес.
Дори и повече. Овчаров продължи да агитира народа за блатото „Белене“. Нищо, че той самият има основна вина за потрошените милиарди в един от най-корупционните проекти през крадливия Преход.
Като министър на енергетиката до 2007-ма той подготвяше почвата за кражбите. Сключваше консултантски договори за милиони, раздаваше обществени поръчки, поръчваше оборудване, което НЕК няма възможност да плати.
След 2007г. продължи да ръководи непряко събитията, чрез новия министър. Нали не се съмняваме чия лична кандидатура бе Петър Димитров, нали?
Днес по всичко личи, че прокуратурата не е забравила ролята на Румен Овчаров в грабежа „Белене“. Адмирации за това, нека покаже на завърналия се на бял кон, че все още някой помни всичките му зулуми и далавери.
Но нека държавното обвинение покаже, че не са забравили и другите схеми на Овчаров. Особено там където участваше четящата днес морал от сутрин до вечер Нинова.
Нека Нинова обясни:
Как на 28 години ръководи огромни държавни структури? Ако Пеевски и Прокопиев са успелите млади мъже на Републиката, то Корнелия Нинова ли е успялата млада жена?
Наистина ли е назначена в БТК, защото е потулила(в качеството и на следовател) разследване срещу висш чиновник в БТК?
Тя ли опъна чадъра над „Фронтиер“ и Красимир Георгиев?
Какво знае за източването на „Топлофикация“?
Какво свърши за периода, в който ръководеше „Булгартабак“ и пловдивския панаир?
Какво знае за източването на държавата по казуса АЕЦ „Белене“?
Каква е ролята на разследвания от прокуратурата Румен Овчаров в управлението на БСП днес и ще бъде ли за трети път министър ако Корнелия Нинова стане премиер? (каквато заявка дава).
Все въпроси, на които успялата млада жена дължи отговори. Част от тях – на компетентните органи, а всички тях – на обществото.
Публикувано 2016-11-17 02:02:00
Тези дни един политик се завърна на бял кон под светлината на прожекторите.
Е, не точно под светлината. Той пак играе ролята на сив кардинал, но задачата на медиите е да осветяват точно кукловодите на задкулисието, нали?
А задачата на прокуратурата е да повдига обвинения на бандитите. Това и стори тя днес. Въпросният политик бе обвинен, че в ролята му на енергиен министър е нанесъл щети на НЕК (тоест на държавата) надхвърлящи 190 милиона евро. Престъплението се нарича умишлена безстопанственост и за него Наказателният кодекс предвижда наказание лишаване от свобода. Ако въпросният бъде признат за виновен може да получи присъда, която варира – от три до осем години зад решетките.
Неговото име е Румен Овчаров. Днес той е човекът, който триумфира. Успя да докаже на своите другари, че протежето му Корнелия е лидерът, който ще съумее да върне БСП към властта. И дотук успява.
Нинова (с всички условности) успя да спечели национални избори. Това не се бе случвало на столетницата от 11 години. За последно те бяха първи през 2005г., след което съставиха „Тройната коалиция“.
С две думи – проектът „Нинова“ дотук е успешен. Но нека кажем няколко думи за биографията на на неговия автор.А и на самата Нинова. Защото във визитката на Овчаров ще разкрием, че личното му политическо инженерство наречено „Корнелия Нинова“ е стартирало много отдавна. Просто днес той бере плодовете от направената инвестиция.
Действието започва преди точно 20 години.
По онова време Румен Овчаров е министър на енергетиката в кабинета „Виденов“. В същата година младата и напориста юристка Нинова работи в столичното следствие.
След падането от власт на правителството на БСП някак припряно Нинова решава да напусне следствието. Тя търси реализация на далеч по-уютен и добре платен пост в държавната още БТК. И чудо на чудесата – невръстното 28 годишно девойче е назначена за юристконсулт на гигантската компания. Как става този номер? Очевидно покровителят Овчаров е ударил едно рамо.
Малко след това Корнелия Нинова получава още по-висока служба. Младата дама става изпълнителен директор на „Техноимпекс“. Припомням, че иде реч за едно от прословутите външнотърговски дружества, чрез които изтичаха държавните милиарди в неизвестна посока.
Критиците на Нинова от левите среди я упрекват, че по това време се е продала на СДС. Не съм на това мнение. Според мен тя винаги е служила на Румен Овчаров – точно и ясно. А Овчаров знаеше как да се разбира с Костов когато трябва.
Нека припомним подаръка му към управляващите за кметския вот в София през 99-та. Той издигна собствената си неизбираема кандидатура, с което вдигна топката на СДС и Софиянски да го разгромят. А на тези избори картата на България почервеня. Под формулата(така популярна напоследък) „независим подкрепен от“ – БСП взе Бургас, Варна, Стара Загора, Русе и много други важни общини. Социалистите не номинираха читава личност, заложиха на Овчаров и претърпяха загуба с разлика
По този начин „сините“ запазиха София. Въпреки проблемите на своето управление, въпреки вече започващите да избухват корупционни скандали, свързани с кабинета „Костов“.
Запазиха я, защото Овчаров им помогна. А те му се отблагодаряваха с услуги зад кулисите.
Стигаме до 2005г. Румен Овчаров е в апогея на своето могъщество. Той поема мегаминистерството на икономиката и енергетиката. Светкавично назначава за свой заместник старата си дружка Корнелия Нинова. Нещо повече – Нинова поема контрола над най-апетитните държавни активи тогава – „Булгартабак“ и пловдивския панаир.
Но могъществото им не продължи особено дълго.
През 2007г. шефът на столичното следствие Ангел Александров разкри, че Овчаров и Нинова са покровителствали олигарха Красимир Георгиев(един от най-близките приятели на Овчаров по онова време) и фирмата му „Фронтиер“, която години наред „консултираше“ всички златни проекти в енергийната система.
Името на Корнелия Нинова бе замесено пряко в скандала след разкритията на разследващите органи, че тя буквално е инструктирала Георгиев какво да говори при разпитите му, които бяха провеждани от следователката Шарланджиева(също с повдигнати обвинения след аферата). Органите на реда засякоха десетки разговори между Корнелия Нинова и Красимир Георгиев. Включително и СМС с текст: „Твоята приятелка е фантастична“ – по адрес на следовател Шарланджиева.
Или с други думи – Корнелия Нинова е била посредник между разследван бизнесмен и разследващия го следовател. Казват го прокурорите, не аз. Именно представителите на държавното обвинение разкриха наличието на 1000 страници разговори и есемеси между Нинова и Шарланджиева
Но днес вероятно тя услужливо ще забрави това.
Ще забрави и как се кри от прокурорите като Трайчо Трайков от златен скункс. Имитирала сърдечни кризи, защото не искала да я разпитват. Посещавала по нощите „Пирогов“. И най-изпечените бандити могат да и завидят. Ето и информацията от тогава, да не кажете, че си измислям:
„Сърцебиене спаси Нинова от прокурор“, в-к „Стандарт“, 10.05.2007г.
Нинова успя да се спаси от съдебната система. Тя влезе в безкрайния списък на политиците, за които има видими доказателства за търговия с влияние, избегнали наказателна отговорност. Явно защото доказателствата са видими само за аудиторията. Темида е сляпа, очите и са вързани за Овчаров, Нинова и компания.
Вързани бяха очите на Темида и когато ексшефът на „Топлофикация“ пишеше сърцераздирателни писма от ареста. Призоваваше Р. Овч. да му помогне. Призоваваше, защото бе наясно какви услуги е правил на Овчаров и „Фронтиер“ на Красимир Георгиев. Именно управляваната от Валентин Димитров „Топлофикация София“ се превърна в куче касичка за Овчаров и обръчите му от фирми. През Димитров „Фронтиер“ трупаше милиони, част от които съвсем естествено отчиташе на Р. Овч.
Затова Вальо Топлото поиска помощ. Но вече бе късно. Станишев изрита Овчаров и Корнелия заради обществената нетърпимост към тях, възникнала след избухналия корупционен скандал.
Ако си мислите, че те си затраяха в ъгъла – съвсем не. И двамата станаха депутати в следващия 41-ви парламент, когато БСП бе в глуха опозиция. Целите в бяло заиграха ролята на много загрижени за народа и обществения интерес.
Дори и повече. Овчаров продължи да агитира народа за блатото „Белене“. Нищо, че той самият има основна вина за потрошените милиарди в един от най-корупционните проекти през крадливия Преход.
Като министър на енергетиката до 2007-ма той подготвяше почвата за кражбите. Сключваше консултантски договори за милиони, раздаваше обществени поръчки, поръчваше оборудване, което НЕК няма възможност да плати.
След 2007г. продължи да ръководи непряко събитията, чрез новия министър. Нали не се съмняваме чия лична кандидатура бе Петър Димитров, нали?
Днес по всичко личи, че прокуратурата не е забравила ролята на Румен Овчаров в грабежа „Белене“. Адмирации за това, нека покаже на завърналия се на бял кон, че все още някой помни всичките му зулуми и далавери.
Но нека държавното обвинение покаже, че не са забравили и другите схеми на Овчаров. Особено там където участваше четящата днес морал от сутрин до вечер Нинова.
Нека Нинова обясни:
Как на 28 години ръководи огромни държавни структури? Ако Пеевски и Прокопиев са успелите млади мъже на Републиката, то Корнелия Нинова ли е успялата млада жена?
Наистина ли е назначена в БТК, защото е потулила(в качеството и на следовател) разследване срещу висш чиновник в БТК?
Тя ли опъна чадъра над „Фронтиер“ и Красимир Георгиев?
Какво знае за източването на „Топлофикация“?
Какво свърши за периода, в който ръководеше „Булгартабак“ и пловдивския панаир?
Какво знае за източването на държавата по казуса АЕЦ „Белене“?
Каква е ролята на разследвания от прокуратурата Румен Овчаров в управлението на БСП днес и ще бъде ли за трети път министър ако Корнелия Нинова стане премиер? (каквато заявка дава).
Все въпроси, на които успялата млада жена дължи отговори. Част от тях – на компетентните органи, а всички тях – на обществото.
10.
Мъка
27.01.2017 18:43:18
НОВИНИ
М. Спасов: Престана разследването на Пеевски в Турция сред срещата на Борисов с Ердоган
27.01.201720631
Борисов не можа да откаже на Ердоган, застана му на коляна и отиде при Меркел. Кой има полза? След посещението на Борисов разследването на Делян Пеевски в Турция престана. В международния полицейски обмен излезе за участието на Балгартабак в търговия с оръжие и цигари. И излезе забрана за г-н Пеевски. Това заяви юристът Минчо Спасов.
Факт е, че всичкият шум бе орязан след посещението на Борисов в Анкара, допълни той.
Глупостите, които ГЕРБ направиха, тикат хората наляво, категоричен бе той. И даде пример за това. Вчера излезе новина, че Гърция е отказала да екстрадира в Турция избягалите след опита за преврат осем гръцки офицери. Мен винаги ще ме е срам, че ние предадохме тримата учители, искани от Анкара. Това е безобразие. Моята информация е, че лично министър-председателят е разпоредил това. А това не е негов ангажимент, а ангажимент на съда, има си процедура. Откакто ГЕРБ е на власт, има тенденция на изземване на правомощията на съдебната от изпълнителната власт, заяви Минчо Спасов.
Нямаме премиер от който да се срамуваме, каза той по адрес на Огнян Герджиков. Втората добра новина е, че новото служебно правителство може да е по-добро от старото, коментира той.
Румъния ни води с 5:0 в борбата с корупцията. Те има 12 препоръки, ние 17, посочи Спасов и припомни, че най-нисокото ниво на корупцията у нас е било през 2004 г.
М. Спасов: Престана разследването на Пеевски в Турция сред срещата на Борисов с Ердоган
27.01.201720631
Борисов не можа да откаже на Ердоган, застана му на коляна и отиде при Меркел. Кой има полза? След посещението на Борисов разследването на Делян Пеевски в Турция престана. В международния полицейски обмен излезе за участието на Балгартабак в търговия с оръжие и цигари. И излезе забрана за г-н Пеевски. Това заяви юристът Минчо Спасов.
Факт е, че всичкият шум бе орязан след посещението на Борисов в Анкара, допълни той.
Глупостите, които ГЕРБ направиха, тикат хората наляво, категоричен бе той. И даде пример за това. Вчера излезе новина, че Гърция е отказала да екстрадира в Турция избягалите след опита за преврат осем гръцки офицери. Мен винаги ще ме е срам, че ние предадохме тримата учители, искани от Анкара. Това е безобразие. Моята информация е, че лично министър-председателят е разпоредил това. А това не е негов ангажимент, а ангажимент на съда, има си процедура. Откакто ГЕРБ е на власт, има тенденция на изземване на правомощията на съдебната от изпълнителната власт, заяви Минчо Спасов.
Нямаме премиер от който да се срамуваме, каза той по адрес на Огнян Герджиков. Втората добра новина е, че новото служебно правителство може да е по-добро от старото, коментира той.
Румъния ни води с 5:0 в борбата с корупцията. Те има 12 препоръки, ние 17, посочи Спасов и припомни, че най-нисокото ниво на корупцията у нас е било през 2004 г.
9.
e
27.01.2017 16:48:33
Колкото герб бутнаха барбекюто на доган,същия кьорфишек! Не знам как може да има малоумници и да вярват на бсп,дпс,герб и т.н. ??? Затова ще сте и перманенто бедни дебили!! За тея привърженици се отнася!
8.
Спиро
27.01.2017 16:00:34
Лицемерие и демагогия ! Мафията е същата !
7.
Игуменът
27.01.2017 14:34:49
Още малко инфо:
Периодът “Орешарски”: Правителството на КТБ
Година и половина, три правителства, масови протести, една фалирала банка. Погледнато през историята на КТБ, периодът между пролетта на 2013 г. до есента на 2014 г. е най-динамичният за нея. В рамките на тази година и половина се случват някои значими събития, които първо извеждат модела, добил популярност като “Кой”, на яве, показват неговата безгранична сила, а след това той се трансформира и преминава в нови измерения. В края на този период – есента на 2014 г., когато започва вторият мандат на Бойко Борисов, “Кой” не е разрушен, но вече е сменил играчите си.
Палачинката се обръща
В края на мандата на ГЕРБ настъпва разрив между властта и групата около КТБ (Василев-Пеевски – все още тандем). По същото време в страната се зараждат масови протести. Те започват извън София, от Сандански и Благоевград, постепенно обхващат другите градове и достигат до столицата. Поводът са високите сметки за ток от декември и януари, повежда се война срещу монополите (в лицето на РПТ-тата), словестната атака срещу тях от пеевските медии нажежава още повече ситуацията. Протестното недоволство се насочва към Бойко Борисов и ръководеното от него правителство на ГЕРБ. Иска се неговата оставка. Тя идва на 20 февруари.
За отношенията между Борисов и Пеевски/Василев лесно може да се съди по настроенията в TV7 и другите медии от обкръжението на депутата от ДПС. Ако допреди това те са хвалили всяка премиерска стъпка, то вече вестниците и електронните медии повеждат негативна кампания както срещу Борисов, така и срещу неговите министри. „TV7 е единствената телевизия, която непрекъснато правеше разследвания срещу властта… Вече трима министри не са си на постовете – на здравеопазването Стефан Константинов, на енергетиката Трайчо Трайков и зам.-министърката Гергана Павлова. Нашата позиция е кристално ясна от самото начало”, заявява изпълнителният директор на телевизията Николай Бареков пред ПИК и допълва: “Аз не виждам да има по-свободна телевизия от нашата.”
В деня на един от големите протести срещу управляващите гост в предаването на Люба Кулезич по TV7 е Цветан Цветанов. Непосредствено след това Кулезич е изгонена от телевизията с обвинението, че не спазва елементарните журналистически стандарти. “Не аз преобърнах палачинката. Не мога да я обърна за два часа. Не аз бях човекът в телевизията, който поддържа близки отношения с Бойко Борисов, не аз се радвах на есемесите му, нито пък съм получавала такива”, казва тя в своя защита в интервю пред Медиапул.
Аферата „Костинброд”
Отново TV7 е в центъра на едно събитие, което успява да повлияе на изборния резултат в предсрочните парламентарни избори на 12 май 2013 г. Събитието стана известно като аферата „Костинброд”. В деня на размисъл, бившият водещ и настоящ евродепутат Николай Бареков се включва в жива връзка пред печатницата „Мултипринт” на общински съветник от ГЕРБ Цветан Бончев в Костинброд, докато прокурорите са вътре, и обявява, че изборите на следващия ден ще бъдат фалшифицирани.
Прокуратурата разпространява съобщение, в което казва, че “в складови помещения са открити над 350 000 отпечатани и готови за експедиция бюлетини за гласуване в извънредните парламентарни избори на 12.05.2013 г. До 08.05.2013 г. “Мултипринт” ООД е изпълнило задълженията си по договора с Министерския съвет за отпечатване на бюлетините за изборите и същите са превозени до областните администрации в страната. Откритите през нощта на 10.05.2013 г. бюлетини са извън тези количества. Бюлетините /общо 10 палета/ са поставени под засилена охрана.”
Мая Манолова внася сигнал в прокуратурата и се започва разследване. На бившия главен секретар на МС Росен Желязков е повдигнато обвинение в престъпление по служба заради това, че не е упражнил контрол върху отпечатването на бюлетините. Съдът му дава оправдателна присъда, а прокуратурата не обжалва.
Социолозите смятат, че в резултат на „Костинброд” ГЕРБ са загубили гласове на изборите. Аферата е определяна като най-близкото нещо до държавен преврат от новата история на България. Мащабната манипулация, извършена чрез медиите, контролирани от Пеевски и Цветан Василев, и с решаващата помощ на прокуратурата, промени радикално пъзела на властта в държавата.
Игра на едро
Групата около КТБ излиза от мандата на ГЕРБ с огромни активи, контрол върху няколко сектора от икономиката и дава заявка за цялата политическа власт. Въпреки че ГЕРБ е на първо място в изборите, партията не може да сформира правителство. Това правят БСП и ДПС, а за премиер е посочен Пламен Орешарски. Министрите в неговия кабинет минават през одобрението на Пеевски и Василев, съобщават източници, близки до събитията. Започва игра на едро, в която частни интереси играят от името на държавата.
Това включва овладяване на потоците на европейските пари и големите проекти. Фирми, близки до групата, си поделят изпълнението на водния цикъл, големите строителните и инфрастурктурни поръчки, подизпълнителството на Южен поток. Напълно е овладяна енергетиката.
Година по-късно, вече в изгнание и след скарването си с Пеевски, Цветан Василев разказва в интервю пред bTV от Виена как държавата е изцяло под контрола на Делян Пеевски: “Тези поръчки се разпределят основно през каналите на този човек… Този човек се изживява като властелин на държавата, няколко негови марионетки говорят от името на държавата. Те разпределят вече всички строителни обекти и проекти и това става публично”.
Кулминацията на това подчинение на държавата идва на 14 юни 2013 г., когато парламентът гласува избирането на Делян Пеевски за шеф на ДАНС. С този ход се цели затворяне на кръга на институционалната примка в сектор сигурност – информация, МВР, следствие, прокуратура. Събитието предизвиква масови сътресения в държавата – избухват протести, които в най-активните си периоди събират 30-35 хил. души.
Въпреки че Орешарски дълго време не се поддава на масовите скандирания за оставка, във властта започва да се генерира политическо напрежение между БСП и ДПС. Икономическо напрежение започва да се натрупва и между двамата партньори Василев и Пеевски. То идва основно по линията кредитор-длъжник и се случва още през есента на 2013 г. “Може да се каже, че тогава започнаха да прехвърчат първите искри”, казва самият Василев в интервю по bTV година по-късно.
В основата на конфликта са пари. Общите проекти са финансирани от КТБ и идва моментът, в който Цветан Василев настоява Пеевски да поеме половината ангажимент и да върне част от дадените средства. Това не само, че не се случва, а води до задълбочаване на конфликта между двамата.
Пак по това време Цветан Василев проявява и политически амбиции. Сред подкрепяните от него е Николай Бареков и партията му „България без цензура”. Бареков се явява за първи път на европейските избори през 2014 г. и заедно с коалиционните си партньори ВМРО, ЗНС и „Движение Гергьовден“ печели 10.66% от гласовете. По-късно Василев сам признава, че е финансирал създаването на Бареков като политически субект.
Войната
Последният етап от този период е най-драматичен. Конфликтът между Пеевски и Цветан Василев става явен, а инструментите за атака го изваждат извън контрол. Чрез подставени лица и смяна на собствениците депутатът от ДПС успява да овладее голяма част от общите му с банкера бизнеси. Пеевски впряга държавните структури, над които има контрол, и започва война срещу Василев на всички фронтове – МВР, ДАНС, Прокуратура. Медиите на Пеевски изваждат КТБ на гилотината и я посичат. След натрапчиви внушения през вестниците и сайтовете, че банката е нестабилна, уплашените вложители се струпват пред офиситите и само няколко дни са необходими, за да обяви КТБ, че няма ликвидност.
Затварянето на банката съвпада с подаването на оставка от Пламен Орешарски. Следват отново избори, на които ГЕРБ печелят. На 6 ноември 2014 г. БНБ отнема лиценза на КТБ. На 7 ноември е сформирано второто правителство на Бойко Борисов.
Периодът “Орешарски”: Правителството на КТБ
Година и половина, три правителства, масови протести, една фалирала банка. Погледнато през историята на КТБ, периодът между пролетта на 2013 г. до есента на 2014 г. е най-динамичният за нея. В рамките на тази година и половина се случват някои значими събития, които първо извеждат модела, добил популярност като “Кой”, на яве, показват неговата безгранична сила, а след това той се трансформира и преминава в нови измерения. В края на този период – есента на 2014 г., когато започва вторият мандат на Бойко Борисов, “Кой” не е разрушен, но вече е сменил играчите си.
Палачинката се обръща
В края на мандата на ГЕРБ настъпва разрив между властта и групата около КТБ (Василев-Пеевски – все още тандем). По същото време в страната се зараждат масови протести. Те започват извън София, от Сандански и Благоевград, постепенно обхващат другите градове и достигат до столицата. Поводът са високите сметки за ток от декември и януари, повежда се война срещу монополите (в лицето на РПТ-тата), словестната атака срещу тях от пеевските медии нажежава още повече ситуацията. Протестното недоволство се насочва към Бойко Борисов и ръководеното от него правителство на ГЕРБ. Иска се неговата оставка. Тя идва на 20 февруари.
За отношенията между Борисов и Пеевски/Василев лесно може да се съди по настроенията в TV7 и другите медии от обкръжението на депутата от ДПС. Ако допреди това те са хвалили всяка премиерска стъпка, то вече вестниците и електронните медии повеждат негативна кампания както срещу Борисов, така и срещу неговите министри. „TV7 е единствената телевизия, която непрекъснато правеше разследвания срещу властта… Вече трима министри не са си на постовете – на здравеопазването Стефан Константинов, на енергетиката Трайчо Трайков и зам.-министърката Гергана Павлова. Нашата позиция е кристално ясна от самото начало”, заявява изпълнителният директор на телевизията Николай Бареков пред ПИК и допълва: “Аз не виждам да има по-свободна телевизия от нашата.”
В деня на един от големите протести срещу управляващите гост в предаването на Люба Кулезич по TV7 е Цветан Цветанов. Непосредствено след това Кулезич е изгонена от телевизията с обвинението, че не спазва елементарните журналистически стандарти. “Не аз преобърнах палачинката. Не мога да я обърна за два часа. Не аз бях човекът в телевизията, който поддържа близки отношения с Бойко Борисов, не аз се радвах на есемесите му, нито пък съм получавала такива”, казва тя в своя защита в интервю пред Медиапул.
Аферата „Костинброд”
Отново TV7 е в центъра на едно събитие, което успява да повлияе на изборния резултат в предсрочните парламентарни избори на 12 май 2013 г. Събитието стана известно като аферата „Костинброд”. В деня на размисъл, бившият водещ и настоящ евродепутат Николай Бареков се включва в жива връзка пред печатницата „Мултипринт” на общински съветник от ГЕРБ Цветан Бончев в Костинброд, докато прокурорите са вътре, и обявява, че изборите на следващия ден ще бъдат фалшифицирани.
Прокуратурата разпространява съобщение, в което казва, че “в складови помещения са открити над 350 000 отпечатани и готови за експедиция бюлетини за гласуване в извънредните парламентарни избори на 12.05.2013 г. До 08.05.2013 г. “Мултипринт” ООД е изпълнило задълженията си по договора с Министерския съвет за отпечатване на бюлетините за изборите и същите са превозени до областните администрации в страната. Откритите през нощта на 10.05.2013 г. бюлетини са извън тези количества. Бюлетините /общо 10 палета/ са поставени под засилена охрана.”
Мая Манолова внася сигнал в прокуратурата и се започва разследване. На бившия главен секретар на МС Росен Желязков е повдигнато обвинение в престъпление по служба заради това, че не е упражнил контрол върху отпечатването на бюлетините. Съдът му дава оправдателна присъда, а прокуратурата не обжалва.
Социолозите смятат, че в резултат на „Костинброд” ГЕРБ са загубили гласове на изборите. Аферата е определяна като най-близкото нещо до държавен преврат от новата история на България. Мащабната манипулация, извършена чрез медиите, контролирани от Пеевски и Цветан Василев, и с решаващата помощ на прокуратурата, промени радикално пъзела на властта в държавата.
Игра на едро
Групата около КТБ излиза от мандата на ГЕРБ с огромни активи, контрол върху няколко сектора от икономиката и дава заявка за цялата политическа власт. Въпреки че ГЕРБ е на първо място в изборите, партията не може да сформира правителство. Това правят БСП и ДПС, а за премиер е посочен Пламен Орешарски. Министрите в неговия кабинет минават през одобрението на Пеевски и Василев, съобщават източници, близки до събитията. Започва игра на едро, в която частни интереси играят от името на държавата.
Това включва овладяване на потоците на европейските пари и големите проекти. Фирми, близки до групата, си поделят изпълнението на водния цикъл, големите строителните и инфрастурктурни поръчки, подизпълнителството на Южен поток. Напълно е овладяна енергетиката.
Година по-късно, вече в изгнание и след скарването си с Пеевски, Цветан Василев разказва в интервю пред bTV от Виена как държавата е изцяло под контрола на Делян Пеевски: “Тези поръчки се разпределят основно през каналите на този човек… Този човек се изживява като властелин на държавата, няколко негови марионетки говорят от името на държавата. Те разпределят вече всички строителни обекти и проекти и това става публично”.
Кулминацията на това подчинение на държавата идва на 14 юни 2013 г., когато парламентът гласува избирането на Делян Пеевски за шеф на ДАНС. С този ход се цели затворяне на кръга на институционалната примка в сектор сигурност – информация, МВР, следствие, прокуратура. Събитието предизвиква масови сътресения в държавата – избухват протести, които в най-активните си периоди събират 30-35 хил. души.
Въпреки че Орешарски дълго време не се поддава на масовите скандирания за оставка, във властта започва да се генерира политическо напрежение между БСП и ДПС. Икономическо напрежение започва да се натрупва и между двамата партньори Василев и Пеевски. То идва основно по линията кредитор-длъжник и се случва още през есента на 2013 г. “Може да се каже, че тогава започнаха да прехвърчат първите искри”, казва самият Василев в интервю по bTV година по-късно.
В основата на конфликта са пари. Общите проекти са финансирани от КТБ и идва моментът, в който Цветан Василев настоява Пеевски да поеме половината ангажимент и да върне част от дадените средства. Това не само, че не се случва, а води до задълбочаване на конфликта между двамата.
Пак по това време Цветан Василев проявява и политически амбиции. Сред подкрепяните от него е Николай Бареков и партията му „България без цензура”. Бареков се явява за първи път на европейските избори през 2014 г. и заедно с коалиционните си партньори ВМРО, ЗНС и „Движение Гергьовден“ печели 10.66% от гласовете. По-късно Василев сам признава, че е финансирал създаването на Бареков като политически субект.
Войната
Последният етап от този период е най-драматичен. Конфликтът между Пеевски и Цветан Василев става явен, а инструментите за атака го изваждат извън контрол. Чрез подставени лица и смяна на собствениците депутатът от ДПС успява да овладее голяма част от общите му с банкера бизнеси. Пеевски впряга държавните структури, над които има контрол, и започва война срещу Василев на всички фронтове – МВР, ДАНС, Прокуратура. Медиите на Пеевски изваждат КТБ на гилотината и я посичат. След натрапчиви внушения през вестниците и сайтовете, че банката е нестабилна, уплашените вложители се струпват пред офиситите и само няколко дни са необходими, за да обяви КТБ, че няма ликвидност.
Затварянето на банката съвпада с подаването на оставка от Пламен Орешарски. Следват отново избори, на които ГЕРБ печелят. На 6 ноември 2014 г. БНБ отнема лиценза на КТБ. На 7 ноември е сформирано второто правителство на Бойко Борисов.
6.
Ивайло Дражев
27.01.2017 14:06:20
Игумен ли е , пастор ли е? Коментатора по долу не е наясно с ролята на Корнелия в скандала с Булгартабак ..., ако не беше Овчаров и тя турците щяха да вземат без пари фирмата още 2007 година , а в местните избори Първанов изигра Овчаров и подкрепиха Софиянски в сделка за президенството ...За избирането НС Корнелия Овчаров има главна заслуга и той предупреди Миков и Станишев рано, рано!!!
5.
Бяло Зелено Черввено
27.01.2017 13:47:26
Откога България ИМА НОВ ФЛАГ 2 тъмноСИНИ лини и герба на бял фон зад мишока жълткомунига Герджиков и котарака Борисов.Тоя флаг досущ като ИЗРАЕЛския и фллаговете на банановите латино страни Хондурас Салвадор Никарагуа ГВАТЕМАЛА Аржентина
4.
Игуменът
27.01.2017 13:27:34
Младата жена, за която трябва днес да се сетим...
Р. Овч.и успялата(му) млада жена
Публикувано 2016-11-17 02:02:00
Тези дни един политик се завърна на бял кон под светлината на прожекторите.
Е, не точно под светлината. Той пак играе ролята на сив кардинал, но задачата на медиите е да осветяват точно кукловодите на задкулисието, нали?
А задачата на прокуратурата е да повдига обвинения на бандитите. Това и стори тя днес. Въпросният политик бе обвинен, че в ролята му на енергиен министър е нанесъл щети на НЕК (тоест на държавата) надхвърлящи 190 милиона евро. Престъплението се нарича умишлена безстопанственост и за него Наказателният кодекс предвижда наказание лишаване от свобода. Ако въпросният бъде признат за виновен може да получи присъда, която варира – от три до осем години зад решетките.
Неговото име е Румен Овчаров. Днес той е човекът, който триумфира. Успя да докаже на своите другари, че протежето му Корнелия е лидерът, който ще съумее да върне БСП към властта. И дотук успява.
Нинова (с всички условности) успя да спечели национални избори. Това не се бе случвало на столетницата от 11 години. За последно те бяха първи през 2005г., след което съставиха „Тройната коалиция“.
С две думи – проектът „Нинова“ дотук е успешен. Но нека кажем няколко думи за биографията на на неговия автор.А и на самата Нинова. Защото във визитката на Овчаров ще разкрием, че личното му политическо инженерство наречено „Корнелия Нинова“ е стартирало много отдавна. Просто днес той бере плодовете от направената инвестиция.
Действието започва преди точно 20 години.
По онова време Румен Овчаров е министър на енергетиката в кабинета „Виденов“. В същата година младата и напориста юристка Нинова работи в столичното следствие.
След падането от власт на правителството на БСП някак припряно Нинова решава да напусне следствието. Тя търси реализация на далеч по-уютен и добре платен пост в държавната още БТК. И чудо на чудесата – невръстното 28 годишно девойче е назначена за юристконсулт на гигантската компания. Как става този номер? Очевидно покровителят Овчаров е ударил едно рамо.
Малко след това Корнелия Нинова получава още по-висока служба. Младата дама става изпълнителен директор на „Техноимпекс“. Припомням, че иде реч за едно от прословутите външнотърговски дружества, чрез които изтичаха държавните милиарди в неизвестна посока.
Критиците на Нинова от левите среди я упрекват, че по това време се е продала на СДС. Не съм на това мнение. Според мен тя винаги е служила на Румен Овчаров – точно и ясно. А Овчаров знаеше как да се разбира с Костов когато трябва.
Нека припомним подаръка му към управляващите за кметския вот в София през 99-та. Той издигна собствената си неизбираема кандидатура, с което вдигна топката на СДС и Софиянски да го разгромят. А на тези избори картата на България почервеня. Под формулата(така популярна напоследък) „независим подкрепен от“ – БСП взе Бургас, Варна, Стара Загора, Русе и много други важни общини. Социалистите не номинираха читава личност, заложиха на Овчаров и претърпяха загуба с разлика
По този начин „сините“ запазиха София. Въпреки проблемите на своето управление, въпреки вече започващите да избухват корупционни скандали, свързани с кабинета „Костов“.
Запазиха я, защото Овчаров им помогна. А те му се отблагодаряваха с услуги зад кулисите.
Стигаме до 2005г. Румен Овчаров е в апогея на своето могъщество. Той поема мегаминистерството на икономиката и енергетиката. Светкавично назначава за свой заместник старата си дружка Корнелия Нинова. Нещо повече – Нинова поема контрола над най-апетитните държавни активи тогава – „Булгартабак“ и пловдивския панаир.
Но могъществото им не продължи особено дълго.
През 2007г. шефът на столичното следствие Ангел Александров разкри, че Овчаров и Нинова са покровителствали олигарха Красимир Георгиев(един от най-близките приятели на Овчаров по онова време) и фирмата му „Фронтиер“, която години наред „консултираше“ всички златни проекти в енергийната система.
Името на Корнелия Нинова бе замесено пряко в скандала след разкритията на разследващите органи, че тя буквално е инструктирала Георгиев какво да говори при разпитите му, които бяха провеждани от следователката Шарланджиева(също с повдигнати обвинения след аферата). Органите на реда засякоха десетки разговори между Корнелия Нинова и Красимир Георгиев. Включително и СМС с текст: „Твоята приятелка е фантастична“ – по адрес на следовател Шарланджиева.
Или с други думи – Корнелия Нинова е била посредник между разследван бизнесмен и разследващия го следовател. Казват го прокурорите, не аз. Именно представителите на държавното обвинение разкриха наличието на 1000 страници разговори и есемеси между Нинова и Шарланджиева
Но днес вероятно тя услужливо ще забрави това.
Ще забрави и как се кри от прокурорите като Трайчо Трайков от златен скункс. Имитирала сърдечни кризи, защото не искала да я разпитват. Посещавала по нощите „Пирогов“. И най-изпечените бандити могат да и завидят. Ето и информацията от тогава, да не кажете, че си измислям:
„Сърцебиене спаси Нинова от прокурор“, в-к „Стандарт“, 10.05.2007г.
Нинова успя да се спаси от съдебната система. Тя влезе в безкрайния списък на политиците, за които има видими доказателства за търговия с влияние, избегнали наказателна отговорност. Явно защото доказателствата са видими само за аудиторията. Темида е сляпа, очите и са вързани за Овчаров, Нинова и компания.
Вързани бяха очите на Темида и когато ексшефът на „Топлофикация“ пишеше сърцераздирателни писма от ареста. Призоваваше Р. Овч. да му помогне. Призоваваше, защото бе наясно какви услуги е правил на Овчаров и „Фронтиер“ на Красимир Георгиев. Именно управляваната от Валентин Димитров „Топлофикация София“ се превърна в куче касичка за Овчаров и обръчите му от фирми. През Димитров „Фронтиер“ трупаше милиони, част от които съвсем естествено отчиташе на Р. Овч.
Затова Вальо Топлото поиска помощ. Но вече бе късно. Станишев изрита Овчаров и Корнелия заради обществената нетърпимост към тях, възникнала след избухналия корупционен скандал.
Ако си мислите, че те си затраяха в ъгъла – съвсем не. И двамата станаха депутати в следващия 41-ви парламент, когато БСП бе в глуха опозиция. Целите в бяло заиграха ролята на много загрижени за народа и обществения интерес.
Дори и повече. Овчаров продължи да агитира народа за блатото „Белене“. Нищо, че той самият има основна вина за потрошените милиарди в един от най-корупционните проекти през крадливия Преход.
Като министър на енергетиката до 2007-ма той подготвяше почвата за кражбите. Сключваше консултантски договори за милиони, раздаваше обществени поръчки, поръчваше оборудване, което НЕК няма възможност да плати.
След 2007г. продължи да ръководи непряко събитията, чрез новия министър. Нали не се съмняваме чия лична кандидатура бе Петър Димитров, нали?
Днес по всичко личи, че прокуратурата не е забравила ролята на Румен Овчаров в грабежа „Белене“. Адмирации за това, нека покаже на завърналия се на бял кон, че все още някой помни всичките му зулуми и далавери.
Но нека държавното обвинение покаже, че не са забравили и другите схеми на Овчаров. Особено там където участваше четящата днес морал от сутрин до вечер Нинова.
Нека Нинова обясни:
Как на 28 години ръководи огромни държавни структури? Ако Пеевски и Прокопиев са успелите млади мъже на Републиката, то Корнелия Нинова ли е успялата млада жена?
Наистина ли е назначена в БТК, защото е потулила(в качеството и на следовател) разследване срещу висш чиновник в БТК?
Тя ли опъна чадъра над „Фронтиер“ и Красимир Георгиев?
Какво знае за източването на „Топлофикация“?
Какво свърши за периода, в който ръководеше „Булгартабак“ и пловдивския панаир?
Какво знае за източването на държавата по казуса АЕЦ „Белене“?
Каква е ролята на разследвания от прокуратурата Румен Овчаров в управлението на БСП днес и ще бъде ли за трети път министър ако Корнелия Нинова стане премиер? (каквато заявка дава).
Все въпроси, на които успялата млада жена дължи отговори. Част от тях – на компетентните органи, а всички тях – на обществото.
Р. Овч.и успялата(му) млада жена
Публикувано 2016-11-17 02:02:00
Тези дни един политик се завърна на бял кон под светлината на прожекторите.
Е, не точно под светлината. Той пак играе ролята на сив кардинал, но задачата на медиите е да осветяват точно кукловодите на задкулисието, нали?
А задачата на прокуратурата е да повдига обвинения на бандитите. Това и стори тя днес. Въпросният политик бе обвинен, че в ролята му на енергиен министър е нанесъл щети на НЕК (тоест на държавата) надхвърлящи 190 милиона евро. Престъплението се нарича умишлена безстопанственост и за него Наказателният кодекс предвижда наказание лишаване от свобода. Ако въпросният бъде признат за виновен може да получи присъда, която варира – от три до осем години зад решетките.
Неговото име е Румен Овчаров. Днес той е човекът, който триумфира. Успя да докаже на своите другари, че протежето му Корнелия е лидерът, който ще съумее да върне БСП към властта. И дотук успява.
Нинова (с всички условности) успя да спечели национални избори. Това не се бе случвало на столетницата от 11 години. За последно те бяха първи през 2005г., след което съставиха „Тройната коалиция“.
С две думи – проектът „Нинова“ дотук е успешен. Но нека кажем няколко думи за биографията на на неговия автор.А и на самата Нинова. Защото във визитката на Овчаров ще разкрием, че личното му политическо инженерство наречено „Корнелия Нинова“ е стартирало много отдавна. Просто днес той бере плодовете от направената инвестиция.
Действието започва преди точно 20 години.
По онова време Румен Овчаров е министър на енергетиката в кабинета „Виденов“. В същата година младата и напориста юристка Нинова работи в столичното следствие.
След падането от власт на правителството на БСП някак припряно Нинова решава да напусне следствието. Тя търси реализация на далеч по-уютен и добре платен пост в държавната още БТК. И чудо на чудесата – невръстното 28 годишно девойче е назначена за юристконсулт на гигантската компания. Как става този номер? Очевидно покровителят Овчаров е ударил едно рамо.
Малко след това Корнелия Нинова получава още по-висока служба. Младата дама става изпълнителен директор на „Техноимпекс“. Припомням, че иде реч за едно от прословутите външнотърговски дружества, чрез които изтичаха държавните милиарди в неизвестна посока.
Критиците на Нинова от левите среди я упрекват, че по това време се е продала на СДС. Не съм на това мнение. Според мен тя винаги е служила на Румен Овчаров – точно и ясно. А Овчаров знаеше как да се разбира с Костов когато трябва.
Нека припомним подаръка му към управляващите за кметския вот в София през 99-та. Той издигна собствената си неизбираема кандидатура, с което вдигна топката на СДС и Софиянски да го разгромят. А на тези избори картата на България почервеня. Под формулата(така популярна напоследък) „независим подкрепен от“ – БСП взе Бургас, Варна, Стара Загора, Русе и много други важни общини. Социалистите не номинираха читава личност, заложиха на Овчаров и претърпяха загуба с разлика
По този начин „сините“ запазиха София. Въпреки проблемите на своето управление, въпреки вече започващите да избухват корупционни скандали, свързани с кабинета „Костов“.
Запазиха я, защото Овчаров им помогна. А те му се отблагодаряваха с услуги зад кулисите.
Стигаме до 2005г. Румен Овчаров е в апогея на своето могъщество. Той поема мегаминистерството на икономиката и енергетиката. Светкавично назначава за свой заместник старата си дружка Корнелия Нинова. Нещо повече – Нинова поема контрола над най-апетитните държавни активи тогава – „Булгартабак“ и пловдивския панаир.
Но могъществото им не продължи особено дълго.
През 2007г. шефът на столичното следствие Ангел Александров разкри, че Овчаров и Нинова са покровителствали олигарха Красимир Георгиев(един от най-близките приятели на Овчаров по онова време) и фирмата му „Фронтиер“, която години наред „консултираше“ всички златни проекти в енергийната система.
Името на Корнелия Нинова бе замесено пряко в скандала след разкритията на разследващите органи, че тя буквално е инструктирала Георгиев какво да говори при разпитите му, които бяха провеждани от следователката Шарланджиева(също с повдигнати обвинения след аферата). Органите на реда засякоха десетки разговори между Корнелия Нинова и Красимир Георгиев. Включително и СМС с текст: „Твоята приятелка е фантастична“ – по адрес на следовател Шарланджиева.
Или с други думи – Корнелия Нинова е била посредник между разследван бизнесмен и разследващия го следовател. Казват го прокурорите, не аз. Именно представителите на държавното обвинение разкриха наличието на 1000 страници разговори и есемеси между Нинова и Шарланджиева
Но днес вероятно тя услужливо ще забрави това.
Ще забрави и как се кри от прокурорите като Трайчо Трайков от златен скункс. Имитирала сърдечни кризи, защото не искала да я разпитват. Посещавала по нощите „Пирогов“. И най-изпечените бандити могат да и завидят. Ето и информацията от тогава, да не кажете, че си измислям:
„Сърцебиене спаси Нинова от прокурор“, в-к „Стандарт“, 10.05.2007г.
Нинова успя да се спаси от съдебната система. Тя влезе в безкрайния списък на политиците, за които има видими доказателства за търговия с влияние, избегнали наказателна отговорност. Явно защото доказателствата са видими само за аудиторията. Темида е сляпа, очите и са вързани за Овчаров, Нинова и компания.
Вързани бяха очите на Темида и когато ексшефът на „Топлофикация“ пишеше сърцераздирателни писма от ареста. Призоваваше Р. Овч. да му помогне. Призоваваше, защото бе наясно какви услуги е правил на Овчаров и „Фронтиер“ на Красимир Георгиев. Именно управляваната от Валентин Димитров „Топлофикация София“ се превърна в куче касичка за Овчаров и обръчите му от фирми. През Димитров „Фронтиер“ трупаше милиони, част от които съвсем естествено отчиташе на Р. Овч.
Затова Вальо Топлото поиска помощ. Но вече бе късно. Станишев изрита Овчаров и Корнелия заради обществената нетърпимост към тях, възникнала след избухналия корупционен скандал.
Ако си мислите, че те си затраяха в ъгъла – съвсем не. И двамата станаха депутати в следващия 41-ви парламент, когато БСП бе в глуха опозиция. Целите в бяло заиграха ролята на много загрижени за народа и обществения интерес.
Дори и повече. Овчаров продължи да агитира народа за блатото „Белене“. Нищо, че той самият има основна вина за потрошените милиарди в един от най-корупционните проекти през крадливия Преход.
Като министър на енергетиката до 2007-ма той подготвяше почвата за кражбите. Сключваше консултантски договори за милиони, раздаваше обществени поръчки, поръчваше оборудване, което НЕК няма възможност да плати.
След 2007г. продължи да ръководи непряко събитията, чрез новия министър. Нали не се съмняваме чия лична кандидатура бе Петър Димитров, нали?
Днес по всичко личи, че прокуратурата не е забравила ролята на Румен Овчаров в грабежа „Белене“. Адмирации за това, нека покаже на завърналия се на бял кон, че все още някой помни всичките му зулуми и далавери.
Но нека държавното обвинение покаже, че не са забравили и другите схеми на Овчаров. Особено там където участваше четящата днес морал от сутрин до вечер Нинова.
Нека Нинова обясни:
Как на 28 години ръководи огромни държавни структури? Ако Пеевски и Прокопиев са успелите млади мъже на Републиката, то Корнелия Нинова ли е успялата млада жена?
Наистина ли е назначена в БТК, защото е потулила(в качеството и на следовател) разследване срещу висш чиновник в БТК?
Тя ли опъна чадъра над „Фронтиер“ и Красимир Георгиев?
Какво знае за източването на „Топлофикация“?
Какво свърши за периода, в който ръководеше „Булгартабак“ и пловдивския панаир?
Какво знае за източването на държавата по казуса АЕЦ „Белене“?
Каква е ролята на разследвания от прокуратурата Румен Овчаров в управлението на БСП днес и ще бъде ли за трети път министър ако Корнелия Нинова стане премиер? (каквато заявка дава).
Все въпроси, на които успялата млада жена дължи отговори. Част от тях – на компетентните органи, а всички тях – на обществото.
3.
Кибик
27.01.2017 13:14:46
"Ще го направим, ще го направим с надеждата, че няма много лоши неща да излязат". Няма да излезе нищо лошо. Нали бе председател на НС, когато неговата партия награди Мутрата с Генералски пагони. Народа го е казал: "Гарга на гарга око не вади",и тая няма как да е изключение.Разиграват поредния цирк за пред Народа.
2.
e
27.01.2017 13:08:40
Колкото герб бутнаха барбекюто на доган,същия кьорфишек! Не знам как може да има малоумници и да вярват на бсп,дпс,герб и т.н. ??? Затова ще сте и перманенто бедни дебили!! За тея привърженици се отнася!
1.
Игуменът
27.01.2017 13:03:25
А спомняте ли си за Сливенска перла, близък на Герджика или
Човекът, който доведе Батко във властта, се оказа по-недосегаем и от него
"Холдинг Пътища" предаде контрола в три от основните си дружества на свързани със собствениците си лица за 430 хил. лв.
17 сеп 2010
"Аз съм известен с това, че винаги поемам отговорността лично и с цялото си съзнание, че тогава, когато вземеш дадено решение, което е в интерес на хората, нищо друго няма значение. Така че отговорности съм поемал и съм готов винаги да поема."
Тези думи принадлежат на Асен Гагаузов, а годината е 2001-ва. Поводът - решението му да напусне поста на сливенски кмет, за да стане депутат в 39-ото Народно събрание. Седем години по-късно вече като министър в кабинета "Станишев" той вече гледа по друг начин на въпроса за отговорността. Министърът, който е между основните виновници за спрените пари от еврофондовете, дори не дава знак, че е готов да подаде оставка. На въпроса кой ще поеме отговорността за отнетата акредитация по ФАР Гагаузов наскоро заяви: "Може би аз или националният ръководител - не знам." Но даде да се разбере, че това би било несправедливо.
Скандалът с "Фронтиер"
По странно стечение на обстоятелства името на Гагаузов се появява дори и в скандали, към които не би трябвало да има отношение. В разгара на скандала около "Топлофикация" миналата година се разбра, че в папките със събрани СРС-та съществуват данни за проведени 87 разговора между Гагаузов и собственика на фирмата "Фронтиер" Красимир Георгиев, за който се знае, че е близък до Румен Овчаров. Министър Гагаузов обясни тогава, че разговорите били само във връзка с участието на фирмата в проекта "Бургас - Александруполис". "Много пъти сме разговаряли, не знам дали разговорите са 87 или повече. Ако питате Церовски колко пъти е разговарял с тях, сигурно ще има 800 разговора", каза той.
Разходката до Монако
Гагаузов беше член на делегацията от висши държавници, която миналата година изкара петдневен луксозен воаяж до Монако на разноски на Българската федерация по мотоциклетизъм. В делегацията бяха още двама тогавашни министри - вътрешният Румен Петков и военният Веселин Близнаков. Компания им правеха председателят на Държавната агенция за младежта и спорта Весела Лечева и заместник-министърът на финансите Кирил Ананиев. Седмица след завръщането си от луксозната ваканция министрите разпределиха парите от излишъка, като на федерацията по мотоциклетизъм бяха дадени цели 3.9 млн. лева.
Голф или заменки
През февруари Гагаузов изуми всички с екстравагантната си идея да се строят държавни голф игрища край морето. Предложението беше да се учреди фирма "Голф развитие" ЕАД, в чийто капитал да бъдат апортирани атрактивни терени между Балчик и Топола, в района на Тузлата, оценявани на 9 млн. лева. Гагаузов оправда проекта с големите апетити, които имало към въпросните парцели. Само така те нямало да бъдат отмъкнати с познатата схема на заменките, които бяха специалитет на неговия колега Нихат Кабил. Идеята беше на по-късен етап държавата да отстъпи дял в дружеството на частници, които ще инвестират в новите игрища. Две седмици след тази инициатива на Гагаузов гръмна скандал със замени, одобрени от самия него. Разбра се, че с неговия подпис по тази са били приватизирани имот с бунгала в курорта Св. св. Константин и Елена и комплекс "Романтика" до курорта Камчия.
Синът му газифицира Стралджа
Асен Гагаузов има двама сина. По-малкият от тях - Павлин Гагаузов, учи мениджмънт в Лозана, Швейцария. Откакто баща му стана министър, Гагаузов-младши развива и успешен бизнес. Той е собственик на 50% от фирмата "Транс газ енд трейд" АД. Дружеството е създадено през 2006 г. Миналата година то получи лиценз без търг и конкурс от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране да газифицира Стралджа. Павлин Гагаузов е съдружник отскоро и във фирмата "Еко инвест 2004" ООД. То планира изграждането на две кули за добив на електрическа енергия от вятър в землището на с. Воденичане, община Стралджа. Съпругата на министъра Ваня Гагаузова пък е съдружник в компанията "Илва газ" ООД, чийто предмет на дейност е търговия с горива.
За родения в Сливен 55-годишен член на кабинета "Станишев" важи с пълна сила максимата, че когато и да бъде освободен, все ще е късно. В последните няколко месеца Гагаузов натрупа толкова много черни точки, че напълно засенчи предшественика си на този пост Валентин Церовски. Злоупотребите в пътния фонд, провалът на концесията за магистрала "Тракия", опитите за скрита приватизация на държавни имоти под формата на голф игрища, спирането на парите по програма ФАР - във всички тези скандали главно действащо лице беше именно Гагаузов.
Гафът с магистрала "Тракия"
Годината е 2005-а. БСП се готви за властта. Предизборната кампания е в ход, а атаките към управляващите от НДСВ са концентрирани в три теми - магистрала "Тракия", затварянето на АЕЦ "Козлодуй" и царските имоти. По това време Гагаузов е един от най-яростните критици на договора за концесия на магистралата, наричана от тогавашната опозиция в парламента "Обирът на века". След изборите в качеството си на номиниран за регионален министър в проектокабинета на БСП и ДПС той заяви пред "24 часа": "Ще действаме максимално бързо. Нямаме никакво съмнение, че ще преразгледаме сделката за магистрала "Тракия".
Няколко месеца по-късно, вече като министър, Гагаузов направи рязък завой в позицията си. Във внесения от него доклад в правителството се казваше, че начинът на отдаване на концесията не е в противоречие с идеологията на Международния валутен фонд, Световната банка или с практиката на Европейския съюз. Документът, под който стои подписът на Гагаузов, завършваше с думите: "Финализирането на проекта съвпадна с предизборната кампания за парламентарните избори, където той бе размахван във всички посоки и от всички, без да знаят за какво става въпрос."
След което започна да убеждава всички, че никога не е бил против дадената без търг или конкурс концесия. "Не е вярно, че съм си променил позицията. Никога не съм бил яростен противник на концесията", заявяватой в интервю за в. "Сега" през октомври 2005 г. А в друго интервю за "24 часа" от същия период добавя: "Това, че политическата сила, към която принадлежа, се обявяваше остро срещу сделката за магистрала "Тракия", затварянето на АЕЦ "Козлодуй" и други, не означава, че сега трябва да отменим всички ангажименти на държавата, поети от предходните правителства, да изтрием всички договори, включително и международните, и да започнем на чисто."
Така от борец срещу сключената на тъмно концесия той се превърна в най-големия неин защитник. До степен, че отказа да разсекрети договора и анексите към него. След изрично решение на парламентарната комисия за борба с корупцията министърът изпрати цензурирана версия на документа, но не предостави допълнителните споразумения към него с аргумента, че те са търговска тайна.
След като изгуби три години в безплодни опити за предоговаряне на неизгодния договор, правителството се оказа изиграно от португалските фирми. В края на май те обявиха, че се оттеглят от проекта. Официалната версия бе, че не са успели да осигурят финансиране. Неофициалната гласи, че португалците са се отказали заради конфликт кой да избира подизпълнителите. Месеци преди това министър Гагаузов заяви, че това ще бъдат български компании и дори посочи поименно кои - "Трейс груп", "Холдинг Пътища" и "Главболгарстрой". Така или иначе фактът е налице - кабинетът тепърва ще търси начини за дострояване на магистралата в условията на глобална финансова криза и растящи цени на горивата и материалите. Гафът обаче не притесни особено министъра, който побърза да си заплюе парите от иракския дълг и бюджетния излишък. Той отново повтори, че магистралата може да се дострои от български фирми, въпреки че по закон трябва да се обяви международен търг или конкурс за лотовете.
Липсващите магистрали
При представянето на екипа си преди три години Гагаузов заяви, че основен приоритет на министерството му ще бъде отдаването на магистралите на концесии. "Концесионирането ще става прозрачно и пред очите на хората", заяви тогаватой. Освен довършването на "Тракия" министърът обеща да се организират бързо търгове за концесии и на магистралите "Струма", "Марица" и "Черно море".
"Нашата амбиция е да направим поне три пъти повече пътища, отколкото са правени през предходния мандат", каза Гагаузов в интервю за в. "Пари" през април 2006 г. Пред партийния орган "Дума" той добави: "До 2-3 години България вече ще има добри пътища."
Всички знаят какво стана после. Доведеният от Гагаузов шеф на пътищата Веселин Георгиев се прочу с раздадените на брат му поръчки за над 120 млн. лева, двама висши чиновници от пътния фонд бяха хванати с подкуп, а заради множеството случаи на конфликти на интереси (констатирани в доклад на одиторската компания KPMG) парите за пътно строителство от еврофондовете бяха замразени. Финалният акорд в тази поредица беше решението на ЕК да отнеме акредитацията на агенциите по ФАР в министерствата на Гагаузов и Орешарски. Това се случи само седмица след като министър Гагаузов убеждаваше на пресконференция ресорните журналисти, че програма ФАР е "успешна", въпреки че при половината от десетте спрени проекта има забавяния и нередности, а вероятността да връщаме пари на Брюксел заради калпаво изпълнение на договорите е съвсем реална. Това го признава вече и самият Гагаузов, който обаче по примера с магистрала "Тракия" отново не смята, че има проблем. След като еврокомисията реши да замрази парите за строителство на пътища по ФАР и ИСПА, министърът не се поколеба да заяви: "Животът е по-силен от всякакъв ФАР и всякакви ИСПИ." Така той обясни предстоящото ново бъркане в джоба на българските данъкоплатци, за да може да се довършат замразените от Брюксел проекти.
Любимият министър на Батко
Малцина си спомнят, че първите дни на кабинета "Станишев" съвпаднаха с потушаването на последиците от големите наводнения през 2005 г. Тогава в едно от първите си интервюта министър Гагаузов беше попитан какво ще предприеме в Агенция "Пътища", за да спре изтичането на публични средства в частни джобове. "Не съм стигнал до етап да видя какво и как изтича. Сега съм на етап да преодоляваме бедствията и авариите. След това, разбира се, ще направим всичко възможно, ако има такова нещо, то да бъде спряно. Ако някои от хората, работещи в агенцията, са го правили, те ще си получат и санкцията", заяви тогава пред "Труд" министърът.
Не е за вярване, че след тази заявка за прочистване на корупцията в пътните ремонти Гагаузов доведе начело на пътната агенция скандално известния вече Веселин Георгиев, който успя за две години да възложи поръчки за 120 млн. лева на управляваната от брат му фирма "Биндер". Важно е да се отбележи, че фирмата е регистрирана в Сливен и преди това е работила предимно в града, на който Гагаузов беше дълги години кмет. Наскоро Веселин Георгиев заяви в интервю за bTV, че се е познавал с Гагаузов пет години преди той да му предложи да стане шеф на пътната агенция. А при неговото назначаване в края на 2005 министърът е цитиран от медиите да казва: "И успехите, и неуспехите ще ги делим заедно." Звучи твърде многозначително.
Особено като се има предвид какво се случи после. Агенцията (която по-късно беше преобразувана във фонд, управляван от трима министри - Гагаузов, Орешарски и Мутафчиев) се превърна в емблема на корупцията и злоупотребите с европейски средства. Разследване на "Капитал" през януари показа, че за една година фирмата "Биндер" е успяла да увеличи сумата на възложените проекти от 5.6 млн. лева на 108.4 млн. лева. Това прави над 18 пъти ръст в обема на поръчките само за една година. След като упорито отричаше да има конфликт на интереси, Георгиев беше принуден да подаде оставка. А вместо да последва примера на своето протеже, министър Гагаузов продължи да заема поста си.
От януари досега той се изявява като личен адвокат на Батко. Още след първата публикация на "Капитал" министърът заяви в предаването "Неделя 150": "Няма конфликт на интереси. Братята му се занимават с бизнес от много дълго време, подобен, който обаче не е така, както е описано в самия материал." Същото той продължи да повтаря, докато на повърхността продължаваха да излизат скандални факти. Няколко месеца по-късно, когато Сметната палата потвърди нарушенията, а прокуратурата образува досъдебно производство срещу Веселин Георгиев за спечелени от брат му ремонти в нарушение на Закона за обществените поръчки, министърът каза в кулоарите на парламента: "Аз за себе си съм спокоен, защото никога не съм поръчвал да се правят далавери в пътния фонд."
Въпросът е дали някой е склонен да вярва на Гагаузов. Брюксел вече ясно показа, че му няма доверие. Опозицията отдавна настоява за неговото отстраняване. Дори и червени депутати вече не крият възмущението си от проваления министър.
За премиера Станишев всичко това се оказа недостатъчно, за да освободи съпартиеца си и "да го хвърли на вълците". Добре поне, че не се присъедини към оценката на бившия вътрешен министър Румен Петков, според когото Гагаузов "ще остане в историята като един от най-успешните министри".
Човекът, който доведе Батко във властта, се оказа по-недосегаем и от него
"Холдинг Пътища" предаде контрола в три от основните си дружества на свързани със собствениците си лица за 430 хил. лв.
17 сеп 2010
"Аз съм известен с това, че винаги поемам отговорността лично и с цялото си съзнание, че тогава, когато вземеш дадено решение, което е в интерес на хората, нищо друго няма значение. Така че отговорности съм поемал и съм готов винаги да поема."
Тези думи принадлежат на Асен Гагаузов, а годината е 2001-ва. Поводът - решението му да напусне поста на сливенски кмет, за да стане депутат в 39-ото Народно събрание. Седем години по-късно вече като министър в кабинета "Станишев" той вече гледа по друг начин на въпроса за отговорността. Министърът, който е между основните виновници за спрените пари от еврофондовете, дори не дава знак, че е готов да подаде оставка. На въпроса кой ще поеме отговорността за отнетата акредитация по ФАР Гагаузов наскоро заяви: "Може би аз или националният ръководител - не знам." Но даде да се разбере, че това би било несправедливо.
Скандалът с "Фронтиер"
По странно стечение на обстоятелства името на Гагаузов се появява дори и в скандали, към които не би трябвало да има отношение. В разгара на скандала около "Топлофикация" миналата година се разбра, че в папките със събрани СРС-та съществуват данни за проведени 87 разговора между Гагаузов и собственика на фирмата "Фронтиер" Красимир Георгиев, за който се знае, че е близък до Румен Овчаров. Министър Гагаузов обясни тогава, че разговорите били само във връзка с участието на фирмата в проекта "Бургас - Александруполис". "Много пъти сме разговаряли, не знам дали разговорите са 87 или повече. Ако питате Церовски колко пъти е разговарял с тях, сигурно ще има 800 разговора", каза той.
Разходката до Монако
Гагаузов беше член на делегацията от висши държавници, която миналата година изкара петдневен луксозен воаяж до Монако на разноски на Българската федерация по мотоциклетизъм. В делегацията бяха още двама тогавашни министри - вътрешният Румен Петков и военният Веселин Близнаков. Компания им правеха председателят на Държавната агенция за младежта и спорта Весела Лечева и заместник-министърът на финансите Кирил Ананиев. Седмица след завръщането си от луксозната ваканция министрите разпределиха парите от излишъка, като на федерацията по мотоциклетизъм бяха дадени цели 3.9 млн. лева.
Голф или заменки
През февруари Гагаузов изуми всички с екстравагантната си идея да се строят държавни голф игрища край морето. Предложението беше да се учреди фирма "Голф развитие" ЕАД, в чийто капитал да бъдат апортирани атрактивни терени между Балчик и Топола, в района на Тузлата, оценявани на 9 млн. лева. Гагаузов оправда проекта с големите апетити, които имало към въпросните парцели. Само така те нямало да бъдат отмъкнати с познатата схема на заменките, които бяха специалитет на неговия колега Нихат Кабил. Идеята беше на по-късен етап държавата да отстъпи дял в дружеството на частници, които ще инвестират в новите игрища. Две седмици след тази инициатива на Гагаузов гръмна скандал със замени, одобрени от самия него. Разбра се, че с неговия подпис по тази са били приватизирани имот с бунгала в курорта Св. св. Константин и Елена и комплекс "Романтика" до курорта Камчия.
Синът му газифицира Стралджа
Асен Гагаузов има двама сина. По-малкият от тях - Павлин Гагаузов, учи мениджмънт в Лозана, Швейцария. Откакто баща му стана министър, Гагаузов-младши развива и успешен бизнес. Той е собственик на 50% от фирмата "Транс газ енд трейд" АД. Дружеството е създадено през 2006 г. Миналата година то получи лиценз без търг и конкурс от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране да газифицира Стралджа. Павлин Гагаузов е съдружник отскоро и във фирмата "Еко инвест 2004" ООД. То планира изграждането на две кули за добив на електрическа енергия от вятър в землището на с. Воденичане, община Стралджа. Съпругата на министъра Ваня Гагаузова пък е съдружник в компанията "Илва газ" ООД, чийто предмет на дейност е търговия с горива.
За родения в Сливен 55-годишен член на кабинета "Станишев" важи с пълна сила максимата, че когато и да бъде освободен, все ще е късно. В последните няколко месеца Гагаузов натрупа толкова много черни точки, че напълно засенчи предшественика си на този пост Валентин Церовски. Злоупотребите в пътния фонд, провалът на концесията за магистрала "Тракия", опитите за скрита приватизация на държавни имоти под формата на голф игрища, спирането на парите по програма ФАР - във всички тези скандали главно действащо лице беше именно Гагаузов.
Гафът с магистрала "Тракия"
Годината е 2005-а. БСП се готви за властта. Предизборната кампания е в ход, а атаките към управляващите от НДСВ са концентрирани в три теми - магистрала "Тракия", затварянето на АЕЦ "Козлодуй" и царските имоти. По това време Гагаузов е един от най-яростните критици на договора за концесия на магистралата, наричана от тогавашната опозиция в парламента "Обирът на века". След изборите в качеството си на номиниран за регионален министър в проектокабинета на БСП и ДПС той заяви пред "24 часа": "Ще действаме максимално бързо. Нямаме никакво съмнение, че ще преразгледаме сделката за магистрала "Тракия".
Няколко месеца по-късно, вече като министър, Гагаузов направи рязък завой в позицията си. Във внесения от него доклад в правителството се казваше, че начинът на отдаване на концесията не е в противоречие с идеологията на Международния валутен фонд, Световната банка или с практиката на Европейския съюз. Документът, под който стои подписът на Гагаузов, завършваше с думите: "Финализирането на проекта съвпадна с предизборната кампания за парламентарните избори, където той бе размахван във всички посоки и от всички, без да знаят за какво става въпрос."
След което започна да убеждава всички, че никога не е бил против дадената без търг или конкурс концесия. "Не е вярно, че съм си променил позицията. Никога не съм бил яростен противник на концесията", заявяватой в интервю за в. "Сега" през октомври 2005 г. А в друго интервю за "24 часа" от същия период добавя: "Това, че политическата сила, към която принадлежа, се обявяваше остро срещу сделката за магистрала "Тракия", затварянето на АЕЦ "Козлодуй" и други, не означава, че сега трябва да отменим всички ангажименти на държавата, поети от предходните правителства, да изтрием всички договори, включително и международните, и да започнем на чисто."
Така от борец срещу сключената на тъмно концесия той се превърна в най-големия неин защитник. До степен, че отказа да разсекрети договора и анексите към него. След изрично решение на парламентарната комисия за борба с корупцията министърът изпрати цензурирана версия на документа, но не предостави допълнителните споразумения към него с аргумента, че те са търговска тайна.
След като изгуби три години в безплодни опити за предоговаряне на неизгодния договор, правителството се оказа изиграно от португалските фирми. В края на май те обявиха, че се оттеглят от проекта. Официалната версия бе, че не са успели да осигурят финансиране. Неофициалната гласи, че португалците са се отказали заради конфликт кой да избира подизпълнителите. Месеци преди това министър Гагаузов заяви, че това ще бъдат български компании и дори посочи поименно кои - "Трейс груп", "Холдинг Пътища" и "Главболгарстрой". Така или иначе фактът е налице - кабинетът тепърва ще търси начини за дострояване на магистралата в условията на глобална финансова криза и растящи цени на горивата и материалите. Гафът обаче не притесни особено министъра, който побърза да си заплюе парите от иракския дълг и бюджетния излишък. Той отново повтори, че магистралата може да се дострои от български фирми, въпреки че по закон трябва да се обяви международен търг или конкурс за лотовете.
Липсващите магистрали
При представянето на екипа си преди три години Гагаузов заяви, че основен приоритет на министерството му ще бъде отдаването на магистралите на концесии. "Концесионирането ще става прозрачно и пред очите на хората", заяви тогаватой. Освен довършването на "Тракия" министърът обеща да се организират бързо търгове за концесии и на магистралите "Струма", "Марица" и "Черно море".
"Нашата амбиция е да направим поне три пъти повече пътища, отколкото са правени през предходния мандат", каза Гагаузов в интервю за в. "Пари" през април 2006 г. Пред партийния орган "Дума" той добави: "До 2-3 години България вече ще има добри пътища."
Всички знаят какво стана после. Доведеният от Гагаузов шеф на пътищата Веселин Георгиев се прочу с раздадените на брат му поръчки за над 120 млн. лева, двама висши чиновници от пътния фонд бяха хванати с подкуп, а заради множеството случаи на конфликти на интереси (констатирани в доклад на одиторската компания KPMG) парите за пътно строителство от еврофондовете бяха замразени. Финалният акорд в тази поредица беше решението на ЕК да отнеме акредитацията на агенциите по ФАР в министерствата на Гагаузов и Орешарски. Това се случи само седмица след като министър Гагаузов убеждаваше на пресконференция ресорните журналисти, че програма ФАР е "успешна", въпреки че при половината от десетте спрени проекта има забавяния и нередности, а вероятността да връщаме пари на Брюксел заради калпаво изпълнение на договорите е съвсем реална. Това го признава вече и самият Гагаузов, който обаче по примера с магистрала "Тракия" отново не смята, че има проблем. След като еврокомисията реши да замрази парите за строителство на пътища по ФАР и ИСПА, министърът не се поколеба да заяви: "Животът е по-силен от всякакъв ФАР и всякакви ИСПИ." Така той обясни предстоящото ново бъркане в джоба на българските данъкоплатци, за да може да се довършат замразените от Брюксел проекти.
Любимият министър на Батко
Малцина си спомнят, че първите дни на кабинета "Станишев" съвпаднаха с потушаването на последиците от големите наводнения през 2005 г. Тогава в едно от първите си интервюта министър Гагаузов беше попитан какво ще предприеме в Агенция "Пътища", за да спре изтичането на публични средства в частни джобове. "Не съм стигнал до етап да видя какво и как изтича. Сега съм на етап да преодоляваме бедствията и авариите. След това, разбира се, ще направим всичко възможно, ако има такова нещо, то да бъде спряно. Ако някои от хората, работещи в агенцията, са го правили, те ще си получат и санкцията", заяви тогава пред "Труд" министърът.
Не е за вярване, че след тази заявка за прочистване на корупцията в пътните ремонти Гагаузов доведе начело на пътната агенция скандално известния вече Веселин Георгиев, който успя за две години да възложи поръчки за 120 млн. лева на управляваната от брат му фирма "Биндер". Важно е да се отбележи, че фирмата е регистрирана в Сливен и преди това е работила предимно в града, на който Гагаузов беше дълги години кмет. Наскоро Веселин Георгиев заяви в интервю за bTV, че се е познавал с Гагаузов пет години преди той да му предложи да стане шеф на пътната агенция. А при неговото назначаване в края на 2005 министърът е цитиран от медиите да казва: "И успехите, и неуспехите ще ги делим заедно." Звучи твърде многозначително.
Особено като се има предвид какво се случи после. Агенцията (която по-късно беше преобразувана във фонд, управляван от трима министри - Гагаузов, Орешарски и Мутафчиев) се превърна в емблема на корупцията и злоупотребите с европейски средства. Разследване на "Капитал" през януари показа, че за една година фирмата "Биндер" е успяла да увеличи сумата на възложените проекти от 5.6 млн. лева на 108.4 млн. лева. Това прави над 18 пъти ръст в обема на поръчките само за една година. След като упорито отричаше да има конфликт на интереси, Георгиев беше принуден да подаде оставка. А вместо да последва примера на своето протеже, министър Гагаузов продължи да заема поста си.
От януари досега той се изявява като личен адвокат на Батко. Още след първата публикация на "Капитал" министърът заяви в предаването "Неделя 150": "Няма конфликт на интереси. Братята му се занимават с бизнес от много дълго време, подобен, който обаче не е така, както е описано в самия материал." Същото той продължи да повтаря, докато на повърхността продължаваха да излизат скандални факти. Няколко месеца по-късно, когато Сметната палата потвърди нарушенията, а прокуратурата образува досъдебно производство срещу Веселин Георгиев за спечелени от брат му ремонти в нарушение на Закона за обществените поръчки, министърът каза в кулоарите на парламента: "Аз за себе си съм спокоен, защото никога не съм поръчвал да се правят далавери в пътния фонд."
Въпросът е дали някой е склонен да вярва на Гагаузов. Брюксел вече ясно показа, че му няма доверие. Опозицията отдавна настоява за неговото отстраняване. Дори и червени депутати вече не крият възмущението си от проваления министър.
За премиера Станишев всичко това се оказа недостатъчно, за да освободи съпартиеца си и "да го хвърли на вълците". Добре поне, че не се присъедини към оценката на бившия вътрешен министър Румен Петков, според когото Гагаузов "ще остане в историята като един от най-успешните министри".