Парламентът отвори законова възможност за изключително дълги концесии
Парламентът отвори възможността за изключително дълги срокове на концесиите. Това стана с експресно окончателно гласуване на изцяло новия Закон за концесиите. Повод за приемането му стана европейска директива, заради която България може да понесе санкции.
Според гласуваните норми, максималният срок на концесията се определя от концедента с обявлението за откриване на процедурата за определяне на концесионер.
При процедури за строителство и за услуги концесията на теория може и да е с изключително дълъг срок (примерно сто години). Има обаче условие – ако срокът е над 35 години, процедурата може да се открие само след решение на Народното събрание.
За общински концесии за строителство и услуги, ако максималният срок е 20 години или по-дълъг, процедурата ще може да се открие след решение на общинския съвет, прието с мнозинство от две трети от общия брой на съветниците. Ако срокът е над 35 години, тогава отново правомощието ще е на Народното събрание.
Максималният срок на концесиите за ползване пък ще е 25 години, освен ако със специален закон не е предвиден друг срок.
Така например се прие през преходните и заключителните разпоредби промяна в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие. Тя регламентира, че концесиите за плажовете ще са до 20 години.
Министърът на туризма ще може да отдава крайморските ивици и под наем със срок до 5 години.
Според Патриотичния фронт, проблем е въвеждането на т. нар. запазена концесия. Тя ще създава сериозни предимства на фирми, в които 30 процента от служителите са с увреждания.
Христиан Митев коментира, че това може да доведе до злоупотреби от фирми, в които работят примерно 10 човека. Така с трима формално назначени инвалиди те ще могат да ползват преференции. Добави Коментар