Модни икони: Бургазлии диктували тенденциите още през 30-те (СНИМКИ)
Жените искали да бъдат единствени и неотразими със своите тоалети.Бургазлията също поддържал класическия стил на миналия век в облеклото - костюми с жилетки, красиви вратовръзки и задължително бомбе или борсалино.
За да задоволят желанията на клиентите, търговците не се спирали пред нищо. Те доставяли и от птичка мляко.
Море от качествени платове можело да се намери в магазините на Бургас. При Братя Праматарови на ул. "Търговска" (под старата община) и най-капризните клиенти откривали това, което търсели. Търговците предлагали богат избор от муселини, вълнени поплини, креп папиони, крепони, соаловабли, кадифета, атлаз, марокен. От коприна се изработвали бални, сватбени и летни рокли, които обгръщали тялото на жената с прохлада и мекота.
Един от известните търговци на платове бил Петър Топтанджиев. В съдружие с Минчо П. Дойчев са притежавали голям склад за платове, готови мъжки, дамски и детски дрехи, прежди и трикотаж на ул. "Александровска". В началото на 30-те години младият Топтанджиев започнал самостоятелен бизнес, станал търговски посредник в търговията с кожи и платове. Владеел няколко езика: гръцки, турски и еврейски, това му помагало в търговията. С кораби доставяли стоката му от Италия, фини платове и кожи от норки, лисици, катерички. Самият той е бил страстен ловец. Открива собствен магазин на два етажа на ул."Богориди" ( дн.градинката на хотел България) за кожи и готови връхни облекла. Първият етаж е бил търговска площ, а на втория са работели 10 шивачи. Шиели се модни палта, манта, мъжки и дамски костюми, шапки. Магазинът е просъществувал до 1940 г.
Д. Анести Логотет бил известен с това, че в неговия магазин се продавали най-качествените копринени платове, които минавали през пръстен и не се мачкали, вълнени платове от най-фина камилска вълна за дамски палта, шевиоти, габардини от Англия.
Бургазлии си купували и готово облекло. Магазин "Чикаго" на Кина Драганова и синове в Безистена е предлагал дамски бибери, парижки и виенски модел палта, рокли, мъжки и дамски шапки, чадъри и парфюмерия. Известена била на бургазлии и "Малката дрехарница" на Елия Ескенази, който продавал готови мъжки и дамски костюми. Един от най-реномираните и с богат асортимент на копринени вратовръзки и папионки, летни копринени ризи, корави и меки яки, пудри и парфюми бил магазинът "Златен лъв" на ул."Богориди"52 .
Кожените дамски и мъжки палта били също на мода. Кожарският магазин на Игнат Нанков на ул."Фердинандова" предлагал палта, кожени подплати, шапки и яки от европейски и местни кожи. На същата улица работел и магазин "Мечка" на Янаки Енчев.
Французите казват: “За качеството на един мъж- съди по обувките му”. За да бъдат обути бургазлии и техните семейства с красиви, здрави и качествени обувки се грижели 32 обущари в своите работилници, носещи имена като "Македония", "Вардар", "Битоля", та даже и "Брюксел". За да бъдат запазени кожените обувки от калта и влагата, мъжете обували върху тях гумени галоши марка "NorthBritich". По поръчка се изработвали кожени чанти в различни модели и разцветки. Жените поръчвали при изработването на обувките в същия тон да бъде чантата и ръкавиците.
10
Коментара по темата
10.
Истината
10.02.2017 21:21:39
Трудно се променя мисленето на съвременния бургазлия. Той иска да направи пари, а това как изглежда неговата външност въобще не е важно. За човека първоначално се съди по вида на дрехите, които той носи, както и за неговия стил на обличане. Това е първото впечатление за личността и вкусовете му.
9.
9
23.01.2017 12:21:57
... а сега е пълно със селяндури.
8.
ееееееееееееееееееееееееееееееееееееееееееееееееее
23.01.2017 11:11:09
Статията показва,че не Шумен а Бургас е бил център на просветата.
7.
до 1
23.01.2017 01:49:20
сега батките с анцузи адидас диктуват правилата мутреят и бият
6.
Васил Левски говори
23.01.2017 01:26:14
Като видяха червената казашка армия всичките избягаха барабар с Евреите и останаха само селяци във гета. А сега вие гласувахте за Радев хахахахаха
5.
бургазлия от Бургас
22.01.2017 23:55:15
нека се знае, че през 30-те и 40-те години на миналия век, преди комунетата да дойдат, в Бургас е имало ОСЕМ чужди консулства и търговски представителства заради пристанището и залива. В това число белгийско, холандско, френско...така, че е нормално модата да е почвала от Бургас
4.
Славчо Жеков Ярето
22.01.2017 22:16:32
Дядо ми беше първият манекен.
3.
Само минавам
22.01.2017 22:16:06
Бургазлии, бургазлии, кои бургазлии... тея от 30 те години са били интелигенцията.. ама нямали късмет, защото дошли комунистите иизбили цвета на нацията от 30-те години и напълнили града със селяни и крадци като сегашния ни кмет и синя пребоядисана гербаджииска мафия и Бургас е завладян от чалагата и пладнешките грабежи... жалко за Бургас, тежко ни с с тея изкуствени цветя през пролетта по главната и паметниците на шутовете на мостика дето разсмиват властта, а тея дето са построили Бургас за да има какво да краде кмета и общинския лизачески съвет... нищо.... една статийка в провинциално сайтче. Ама с големи бомби на края на страницата... Кафе? драги ми селянино?
2.
Да
22.01.2017 22:14:37
Много интересен материал, прочетох го с удоволствие
1.
Странно
22.01.2017 22:11:31
В града на адидас нещо не ми се вярва Тук може да срещнеш само надути селяци.