От днес катаджиите свалят регистрационни табели
Промените в правилата за движение по пътищата не събориха правителството, но бяха съпроводени с ожесточени дебати и са една от „големите” теми за парламента, които имат най-пряко отношение към живота на гражданите. От днес в сила влизат около 90 промени в Закона за движение по пътищата.
Някои от тях са по-скоро козметични редакции на текстове, други имат сериозно значение за начина, по който се придвижваме. Така, например, пътните полицаи вече имат правото да свалят регистрационните номера на автомобилите на нарушители.
Още днес пред камерата на БТВ катаджиите свалиха табелите на кола, чийто шофьор отказа да даде проба за алкохол. На водачите вече е забранено спирането в аварийната лента на магистралата във всички случаи, освен при повреда или здравословни проблеми на шофьора или хората в автомобила. До момента беше забранено само движението в тази лента. Изрично се забранява движението в насрещното в магистрала. В тунел шофьорите ще са задължени да превключат на къси светлини, за да се избегне заслепяване.
Те задължително ще трябва да носят знак за първоначален технически преглед или удостоверение за периодичен преглед за техническа изправност. Вече е задължително и регистрационните табели да се поддържат чисти и без никакви предмети, които да ги закриват. През зимния сезон се регламентира минимална дълбочина на протектора на гумите от 4 милиметра. Вече съществува и понятието "нов водач". За такъв е счита всеки, който има стаж по-малък от 2 години. До изтичането на този срок той ще има до 2/3 от контролните точки. Широко дискутираната забрана на гонките влиза в закона, като се преследва както организирането и участието в нерегламентирани състезания, така и употребата на пътищата за цели, различни от превоз на хора и товари. Уличните състезатели са заплашени от глоба от 3 хиляди лева и отнемане на книжката за 2 години.
Регистрационните табели ще се свалят от 6 месеца до 1 година, когато шофьорът кара без книжка, алкохолът в кръвта му е над 0,5 помила, употребил е опиати или откаже да бъде проверен за алкохол и наркотици. Двойно се увеличават глобите за превишена скорост. Ако караме с между 30 и 40 км/ч. над допустимото в населено място санкцията е 400 лева.
При същото нарушение извън града - 300 лева. Вдигането на глобите беше посрещнато със смесени чувства от неправителствения сектор. Ако при ПТП само с имуществени вреди участниците са постигнали съгласие за обстоятелствата, те ще са длъжни да преместят автомобилите си, за да не пречат на движението, докато попълват двустранен протокол. Ако има пострадали хора, пристигналите на място водачи ще са длъжни да уведомят МВР или администрацията на общината за инцидента.
6
Коментара по темата
6.
Катаджийче
22.01.2017 17:42:31
Ура ще има повече парички за нас. Сега ще лапаме повечко от преди.
5.
д-р Дулитъл
22.01.2017 17:36:30
Това важи ли и за Бургас? Тука ще влезе в сила 2020. Тука КАТ спи дълбок сън.
4.
xxx
22.01.2017 12:34:57
ненаядни кавали :)
3.
Nick
21.01.2017 19:43:54
Bravo,vreme beshe!Triabva da ima red.
2.
Alooo
21.01.2017 19:21:45
А на Депутатите и Министрите какви глоби ще имат за грабежите на народа ???
1.
...
21.01.2017 18:28:25
От днес КАТ-аджиите станаха по-богати. Честито!!!
П.с. Докато не се озаптят служителите на КАТ и 1 млн. глоба да сложат ония тапанари в парламента ще е същото!!!
П.с. Докато не се озаптят служителите на КАТ и 1 млн. глоба да сложат ония тапанари в парламента ще е същото!!!