Дюните по родното Черноморие са сред най-застрашените в Европа
Ключови думи:
дюни, черноморие
България е сред петте най-богати на хабитати европейски държави. Страната ни се нарежда след държави като Франция, Испания и Италия, които са с много по-големи територии и разположени в няколко биогеографски зони, съобщава "Дневник".В същото време крайбрежните местообитания – особено дюните, и някои от храстовите и тревните местообитания у нас влизат в групата на най-застрашените хабитати в Европа.
Страната ни разполага със 120 сухоземни и сладководни местообитания и 51 морски.
Това са част от констатациите на учени при създаването на нов Червен списък – известен още като Червена книга, на всички местообитания по българските и останалите европейски територии.
Над 300 изследователи от всички европейски страни са направили цялостна оценка на състоянието на 490 местообитания в 35 страни на Европа – от Полярния кръг до Средиземорието, и в заобикалящите континента крайбрежни води на Северния Атлантик, Балтийско, Средиземно и Черно море. Координатор за България и автор в Червения списък на сухоземните и сладководните местообитания в Европа е доц. д-р Росен Цонев от Биологическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски".
Над една трета от всички сухоземни местообитания в момента са под заплаха – над три четвърти от торфищата и тресавищата, над половината от пасищата и ливадите, както и почти половината от нашите езера, реки и крайбрежия.
Горските, храстовите и скалните местообитания не са толкова застрашени, но и тяхното състояние също буди тревога.
Във всичките заобикалящи Европа морета и Атлантическия океан мидените банки, подводните съобщества на морски треви и местообитанията на речните устия са застрашени.
Буди тревога и големият брой на морските местообитания, за които все още знаем прекалено малко, особено тези в Черно море.
Добави Коментар