Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Смелчаци ще скачат в студените морски води на Богоявление в Свети Влас

Въпреки очакваното мразовито време, един от най-светлите християнски празници, ще бъде почетен подобаващо
Ключови думи:

Смелчаци ще се къпят в студените морски води в Свети Влас на Богоявление – 6 януари. По традиция, в курортния град ритуалът по изваждането на Светия кръст ще се състои на централния плаж.  Въпреки очакваното мразовито време утре, един от най-светлите християнски празници -  Богоявление, ще бъде почетен подобаващо от местните.  Още в 9,00 ч. на 6 януари в църквата „ Свети Атанасий” ще бъдат отслужени литургия и тържествен Богоявленски водосвет.

В 9,30 ч. от площадното пространство пред църквата ще потегли литийно шествие, което ще продължи до централния плаж. Там отец Димитър ще извърши ритуала по хвърлянето на Богоявленския кръст в морето. Ритуалът е обявен за 10.00 часа.   Първият извадил разпятието ще получи парична награда. Миналата година най-бърз във вълните се оказа 21-годишен местен жител.

По традиция ритуалът се провежда за здраве, берекет и благоденствие през цялата година, а късметлията ще е здрав и честит, благословен от Бога. Ако хвърленият във водата кръст замръзне, предвещава здраве и голям берекет. Ако пък времето е студено и сухо, се приема като знак за плодородна и добра година. Накрая – с китка босилек свещеникът напръсква хората за здраве.
Местните в Свети Влас разказват, че водорасли, изкарани от морето на Йордановден, имат лечебна сила. При болест те се палят и с тях се прекадява къщата.

И утре не забравяйте да честитите имения ден на Бистра, Богдан, Богдана, Богомил, Божан, Божана, Божидар, Божидара, Борислав, Борислава, Боян, Бояна, Данчо, Йордан, Йорданка, Теодосий.
1
Коментара по темата
1.
Pebbles
15.01.2017 05:21:54
A little rationality lifts the quality of the debate here. Thanks for coubnitrting!
  Добави Коментар
Защо сексът „по приятелски“ носи усложнения - 10 правила Ако сте „само за единия секс“, трябва да сте убедени, че никоя от двете страни няма да се влюби Ад на кръстовище в София заради пиян моторист Инцидентът е станал на кръстовищата на булевардите "Александър Стамболийски" и "Вардар"
18 знака, че женската ви енергия е блокирана Сравнявате се с мъжете 3 зодии, които ще направят голям скок в кариерата си тази пролет Дали сте сред тях
Няма такъв пухкав кекс с ябълка и моркови, става за нула време С ябълки, моркови и малко лимонада стават ето такива вкусотии - пухкав кекс с ябълка и моркови Клюкарстването било полезно, твърди учен Суийт обяснява, че клюкарстването е дълбоко вкоренено в социалната ни природа и има сложни психологически корени
Мариан Бачев уволни ключов шеф в културата Заповедта е издадена две седмици преди ресорният зам.-министър Тодор Чобанов да коментира пред ситуацията с НИНКН Проф. Рачев: Давайте към планината и морето, там агнешкото е по-вкусно! Във вторник може да има гръмотевични бури, но може да гръмне, може и да не гръмне
Путин смълча света, издаде грандиозния си план Президентът на Руската федерация подчерта, че Русия и Китай имат "големи планове - интересни, амбициозни и грандиозни" Няма да повярвате какво ще прави Ще пише роман
Превъртяха футбола През 2011 г. Бодьо/Глимт удря дъното – изпада във финансов колапс, играе във втора дивизия и функционира с условия, характерни за аматьорския футбол, а днес са на полуфинал в ЕКТ Мозъкът започва да работи с пълна сила между 60 и 80-годишна възраст Върхът на интелектуалната активност на човек е около 70 години, когато мозъкът започне да работи с пълна сила