Радев ще опита да забави разпускането на парламента със седмица
Ключови думи:
Румен Радев, президент, Любомир Кючюков, Николай Копринков, Елена Йончева, Иво Христов, Деница Златева, Емилия Друмева
Избраният президент Румен Радев, който ще встъпи в длъжност на 22-ри януари, ще се опита да не разпуска веднага Народното събрание, а да удължи живота му със седмица, за да "измести" предсрочните избори поне в края на март, твърди сайтът Mediapool.Според конституцията предсрочните избори трябва да се проведат до два месеца от датата, на която президентът разпуска парламента. Това пък става с указ след изчерпване на другата конституционна процедура - опитите да бъде съставен кабинет с различни мандатоносители.
Експерти по конституционно право твърдят, че след като и третата политическа сила в лицето на РБ върна мандата на президента Плевнелиев преди Коледа, тази процедура е изчерпана. Затова веднага след встъпването в длъжност Радев трябва да разпусне парламента и да определи дата за избори. Според конституцията това става с един указ.
Ако Радев се придържа към този прочит на основния закон, предсрочните избори ще се състоят най-късно до 19 март.
Според други обаче президентът няма срок, в който да разпусне НС и да назначи предсрочен вот. "Разбира се, това е неотложна задача, която не може да бъде "прескачана" дълго, но Радев не би прекрачил конституцията, ако не издаде указа в деня на встъпването си в длъжност. Може спокойно да се забави една седмица и така да отложи предсрочните избори", коментираха преподаватели по конституционно право.
Според информация от бъдещия екип на държавния глава той най-вероятно ще издаде указа за разпускане на Народното събрание на 30 януари (понеделник). Това забавяне ще гарантира отлагането на изборите до 26 март.
"Организацията на избори в средата на март, както горе-долу ще се случи, ако Радев не забави указа си, крие доста рискове. Един по-обилен снеговалеж може да блокира цели местности, видяхме какво се случи по Нова година. Ами ако не успеят да доставят бюлетините навреме?", допуснаха експерти по изборна организация.
С такива аргументи дори са склонни да се съобразят и някои представители на ГЕРБ. "Зимата определено крие свои рискове, но това не означава, че трябва да се потъпква конституцията. Ако е задължително вотът да е на 19-ти март, нека новият президент и назначеният от него кабинет бъдат така любезни да го организират. Ако има възможност за отлагане, по-добре е изборите да бъдат на 26-ти", смятат от ГЕРБ.
Юристи от партията на Борисов пък смятат, че "забавяне" на указа за разпускане на парламента може да бъде и основание за импийчмънт.
"Няма как Румен Радев да допусне гаф в конституционните си задължения", смятат от БСП. В левицата са убедени в това, защото юридически съветник на новоизбрания президент ще бъде бившият конституционен съдия и шеф на обществения съвет към ЦИК проф. Емилия Друмева. Обявеното досега настояване на социалистите е предсрочните избори да се проведат възможно най-бързо.
Най-вероятният шеф на кабинета на Радев ще бъде журналистът от лявоориентираното издание "Аспекто" Иво Христов, който ръководеше и кампанията му. Международният секретар на БСП Деница Златева ще бъде секретар на президента по европейска политика. Международен негов съветник, според информация от БСП, ще бъде бившият заместник-министър на външните работи по време на тройната коалиция Любомир Кючюков.
Секретар на президента по регионалната политика ще бъде също кадър свързан с БСП – бившият кмет на село Труд Николай Копринков. Медиен секретар на "Дондуков" 2 пък се очаква да бъде журналистката Елена Йончева, която също бе в предизборния щаб на Радев. Добави Коментар