Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Учени разкриха защо войната прави хората щастливи

Ключови думи:
Шимпанзетата са щастливи, когато участват в масови битки. Учени смятат, че това може да обясни защо ние хората – техните най-близки роднини, се сплотяваме по време на войни и други конфликти.
Въпреки популярната в антропологията представи за „благородните диваци“ и миролюбието на животните, много от тях, включително шимпанзетата, често убиват себеподобните си с цел завладяването на нови територии, отнемането на женски и храна.

Наблюденията показват, че маймуните дори се обединяват в „банди“ и координират нападенията си срещу териториите на своите съседи, за да ги убият или прогонят, пише БГНЕС.

Наличието на подобни тактики на поведение са накарали учените от Института за еволюционна антропология в Лайпциг да се замислят дали съществуват такива инстинкти и при човека и как те могат да управляват нашите действия, включително склонността да водим войни и други мащабни конфликти.

Учените решили да отговорят на този въпрос, наблюдавайки естествено възникналите конфликти в четири групи шимпанзета, живеещи на територията на националния парк Тай в Кот Д'Ивоар.

Шимпанзетата от различните „банди“ си взаимодействали по два начина – чрез преки нападения едни срещу други и посредством „патрулиране“ на своята територия, в хода на което обхождали границите на „владенията си“, охранявайки ги от възможните нарушители.

Опитвайки се да разберат тяхното поведение, изследователите събрали проби от тяхната урина след големите „сражения“ и преди „патрулиране“. Те се интересували какво е съдържанието на окситоцин – хормона на семейното щастие и социалния живот, по време на конфликтите.

Оказало се, че окситоцинът е не само хормон на щастието, но и хормон на войната – неговата концентрация в организма на маймуните е достигала максимума в момента, когато те са се подготвяли за нападение или обход на границите, а също така веднага след успешна „военна кампания“.

С други думи шимпанзетата са се чувствали щастливи, биейки се със себеподобните си. При това те започвали да се отнасят по-добре към другите маймуни в групата си.

Според учените повишаването на концентрацията на окситоцин в организма на шимпанзетата е механизъм на еволюционно приспособление, което помага на групата примати да се сплотяват по време на конфликти с други маймуни. Вероятно подобни процеси се случват и в човешките общности, сплотявайки хората по време на конфликти.
1
Коментара по темата
1.
Руснаците кухи
01.01.2017 00:24:24
Това на снимката прилича на Путин.
  Добави Коментар
Над 3300 са жертвите на опустошителното земетресение в Мианмар Много хора са обявени за изчезнали Президентът със съболезнования към семейството и близките на Васил Банов Радев почете паметта на актьора
Росен Желязков има празник днес Министър-председателят е рожденик Кирил Петков анонсира вот на недоверие Чакаме само датата за влизане в еврозоната, каза политикът
Дава 8 бона за... Преслава тъне в лукс Само тези 3 зодии умеят да пазят тайни Може да си излеете душата пред тях и да сте спокойни, че няма да издадат казаното
Обръщат пенсиите в евро Пенсионно-осигурителните дружества имат готовност за въвеждането на еврото от 1 януари 2026 г. Над 600 човека се натровиха с дюнери в Турция В няколко от местните болници са постъпили голям брой пациенти със стомашни проблеми и повръщане
Шуренайка, свако, етърва, девер – роднинските връзки, които всеки трябва да знае! Впечатляващ е броят на думи в българския език, които се използват за наименования на роднински връзки Oпитайте номера на главен готвач и ще ядете най-хрупкавите домашни картофки! Тайната се крие в една малка подробност
Дете пострада във верижна катастрофа В Хасковско Задължително трябва да знаете това, ако ви звъни плачещ човек Новата схема в алоизмамите