Игнажден е, не давайте заеми!
Игнажден е. Според народното поверие на този ден е началото на новата година, затова в някои области на България го наричат Нов ден. От днес започват коледните и новогодишни празници.
На 20 декември православната църква почита антиохийския епископ св. Игнатий Богоносец, осъден на смърт заради християнската си вяра.
Игнатий бил ученик на св. Йоан Богослов. По-късно става епископ на Антиохийската църква, където първи въвежда пеенето на Божествените песни на два клира (хора).
Заради силната си вяра и богоугоден живот по християнските закони е осъден на смърт от римския император Траян. Загива мъченически, разкъсан от лъвове.
Името Игнат има латински произход и означава буен, огнен, пламенен. Важен е първият човек, който ще влезе в дома ви. Лошо е да те срещне белязан човек. Добре е да влезе в дома ви човек с пълни ръце или с пълна душа. Символ на добрата или лошата среща е това, което произтича през годината- добро или лошо.
На Игнажден всички ястия трябва да са постни. Слага се пита с мая, ошав, орехи, мед, варена царевица, варено жито, картофи с булгур, боб, зеле, туршия, лук, чесън.
Ако днес времето е ясно, през април ще има суша. Ако вали дъжд, април ще бъде плодороден.
Добре е, ако вали сняг на Игнажден. Ако е облачно, ще има изобилие. Времето през останалите дни от днес до края на годината, показват какво ще бъде времето през дванадесетте месеца на следващата година.
Рано сутринта на Игнажден жените наклаждат огъня, слагат гърне с вариво и приготвят тесто за хляб. От него омесват колаци за всеки член на семейството и един колак, който оставят за Бъдни вечер. Приготвят се и малки гевречета ("подкови"), поръсени със сусам
Не трябва да се изнася нищо от къщи, за да не излезе берекетът. Не се иска и не се дава нищо на заем. До Ивановден не се прави помен на починали.
На този ден, който от стопаните излезе пръв от къщата, обезателно когато се върне, трябва да внесе пръчки, които слага зад вратата. След това стопаните замесват тесто за колаци. От замесеното тесто откъсват малко и на някоя греда правят от него кръст — да бяга всяко зло. Правят толкова колаци, колкото са членовете на семейството.
Празнуват Игнат, Иган, Иго, Игне, Игната, Пламен, Огнян и техните производни: Пламена, Оги, Огнемир, Огнемира,Светослав и Светослава. Честит празник на именниците! Добави Коментар