Паси: Спорът за мажоритарните избори е като идеята да пребоядисаме парламента, за да започне да работи (ВИДЕО)
Спорът за мажоритарните избори е като този дали да не пребоядисаме парламента, за да започне да работи. Това каза в „Денят започва с Георги Любенов“ по БНТ бившият външен министър Соломон Паси.
„Направете си анкета. Звъннете на 240 депутати и ги питайте колко е числото на мажоритарност в сега съществуващата избирателна система на България. Никой няма да ви каже. То е 7,74, но кой го знае? Всички бръщолевят за мажоритарност, но не знаят за какво говорят. Най-мажоритарната система, която съществува по света, е британската. Тя е число 1. Ако системата е чисто пропорционална, е 240. Никой не знае, че имаме число, което е много по-близо до абсолютната мажоритарност, отколкото до абсолютната пропорционалност“, обясни Паси.
В студиото той показа две графики. На първата се вижда как расте населението на Африка. До 2030-2040 година се очаква то да бъде 2,5 милиарда души. На втората графика се вижда какъв е ръстът на мигранти към Европа между 2015-2016 година. 11 пъти са се увеличили мигрантите към Европа за тази период. Ако тази тенденция се запази, през 2021 година се очаква мигрантите в Европа да бъдат повече от населението на Африка, предупреди Паси. Той предложи решение в няколко стъпки. На първо място е устойчивото развитие на Африка - инвестицията в континента. Следва адаптация на всички тези хора, които така или иначе идват. От там следва селекция на мигрантите, защото трябва да се подбира кои хора ще дойдат. Следващата стъпка е интеграцията на хората в нашето общество.
„Миграцията е въпрос на аритметика. Небостъргачът на глобализацията, който построихме пред последните 30-40 години, се оказа изключително висок и с много тясна основа. В него инвалидите не са 15%, колкото са в обществото, а са 80%. Затова тази сграда започва да се срутва и ние имаме нужда от повече солидарност“, коментира Паси.
2016 г. може да се кръсти „Мракът се пробужда“. В САЩ бе избран един непредсказуем политик за президент, Великобритания ни шокира с Брекзит, а миграцията стана неуправляема“, добавя бившият министър.
На 1 януари се навършват 10 години от членството на България в ЕС. Паси разказа, че през 1990 година на присъединяването на България към НАТО и ЕС се е гледало като на превозно средство, на ракета, която може да ни изстреля навсякъде, но от 1 януари 2007 на тях е започнало да се гледа като на крайна станция. Той отбеляза, че няма нито един подписан мащабен договор, няма нито едно мащабно членство, което да е реализирано.