Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Алепо е освободен. Но какво следва?

Ключови думи: алепо, сирия, свободен, освободен, анализ
Колкото и да се бави прочистването на Алепо, може да се счита, че градът е освободен от сътрудничилата с терористите от ИД „умерената опозиция”, тя претърпя най-голямото за войната военно поражение. Какво ще става после? Войната в Сирия не е завършила, обаче кардинално е променена ситуацията за геополитическите играчи.

„Центърът на опозицията ще се премести в провинция Идлиб в едноименния град” – счита директорът на Центъра за близкоизточни изследвания в Университета на Оклахома Джошуа Ландис. – В този град доминират „Джебхат Фатх ал-Шам (разклонение на „Ал Кайда”) и други салафитски сили. Те не могат да разчитат на подкрепа от САЩ и Запада. Това означава, че въстаниците ги чакат тежки времена.”

Според експерти, Дамаск и неговите съюзници едва ли веднага ще се заемат с провинция Идлиб. Нормално е отначало армията да се опита да потуши огнищата на съпротива в градовете Дамаск, Хомс и Хама, откъдето екстремистите ще избягат в Идлиб.

„Стратегията на Русия е проста: да натика всичките в Идлиб и тогава всички развалени яйца ще се окажат в една кошница” – разказал на Reuters един европейски дипломат. След това, според него, Дамаск и съюзниците му ще се опитат да ги унищожат с един удар.

Идлиб е считан едва ли не за халифат. Затова на Дамаск ще са развързани ръцете по унищожаване на групировката „Джебхат Фатх аль-Шам” и нейните съюзници, които са признати за терористи в целия свят.

Сирийската правителствена армия продължава да не показва значими успехи в своето възстановяване, затова дори подкрепата на Иран и Русия няма да ускори освобождаването на Идлиб. Още повече, че за разлика от Запада близкоизточните монархии едва ли ще изоставят „умерената опозиция” на произвола на съдбата и да я оставят без подкрепа.

„Залага се нова архитектура на сигурността в северната част на Близкия Изток, Ливан и Ирак, където проиранските правителства консолидират своя контрол, а са подкрепяни от Русия” – счита Джошуа Ландис. – За Саудитска Арабия и такива съюзници на САЩ като Израел и страните от Персийския залив това е печален факт”.

В случай на успех на Дамаск в Идлиб експертите прогнозират възможно начало на партизанска война на сунитите против властта, но се съмняват в успеха им.

„Макар много въстаници да се заклеха да продължат борбата, част от тях по скоро считат, че без Алепо и с Доналд Тръмп в Белия дом няма надежди за победа над Асад” – твърди анализаторът Арон Лунд от Близкоизточния център „Карнеги”.

Друга опора на радикалите е крайграничната зона с Турция. Според Арон Лунд, Анкара няма да отиде на помощ на сирийските опозиционери, за да свалят Асад. В противен случай щеше да им помогне още в Алепо и не би изтегляла сили от обсадения мегаполис за своята операция „Щит на Ефрат”. Очевидно на Анкара и Москва им предстоят още сложни преговори за бъдещето на контролираните от Турция групировки и съдбата на турската крайгранична зона на влияние в Сирия.

Напълно възможно е също Анкара да крои и по-амбициозни планове – например сунитските групировки да заемат териториите на ИД, които сега възлизат на една трета от територията на Сирия, и да се опитат създадат нова сунитска държава. Независимо от привлекателността на идеята, това по-скоро е обречено на провал.

„Дните на ИД са преброени, ще я ликвидират – счита Джошуа Ландис. – Кой ще спечели от това? Съвсем очевидно Дамаск. При това няма опозиционни сили, които наистина могат да вземат под контрол окупираната от ИД цялата Източна Сирия. А сирийско правителство има. Сега то е слабо, но събира сили.”

Ландис очаква през следващите няколко години Дамаск да си върне по-голямата част от Сирия. Сега това е дискусионен въпрос сред експертите и мнозина не го вярват, предпочитат версията за създаване на анклави. Ландис мисли, че Асад върви напред. Той получи подкрепата на Русия, Иран, „Хизбула” и е невъзможна представата, че някой може да застане на пътя му и да удържи.
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Шокиращо: Твърдят, че първата съпруга на Димо Алексиев го зарязала заради... Алексиев има тежки проблеми с алкохола и... дрогата? Предизвикан е на бой Любовната драма за Беба може да влезе в клетката за ММА, ако зависи от Велин...
"Взриви" телевизията Димо Алексиев произнесе присъда в Игрите, деликатна подробност е, че в момента той е зад решетките Вярно ли е, че хората във връзки всъщност са по-щастливи от необвързаните? Ето какво казват експертите
„За“ и „против“ прошката след изневяра Да останеш във връзка с някого, който е изневерил, понякога може да бъде нараняващо 4-те зодии, които ще намерят нова любов Вижте кои са те 
За бургазлии това е перфектното предястие - калмари с чуден чеснов сос Това е тайната рецепта на хората от морето  Президентският вот в Румъния: На първи тур води критик на НАТО, социолозите му даваха едва 5% Калин Джорджеску получи 22 на сто подкрепа 
7 нездравословни храни, които да избягвате Инстантни спагети са едни от тях Българските гори са едно от местата с най-голямо биоразнообразие в Европа
„Жени като Дебора Михайлова“: Урсула фон дер Лайен спомена българката на Деня срещу насилието над жени (ВИДЕО) Една на всеки три жени става жертва на насилие в някакъв момент от живота си Близо 5% от българите са пристрастени към спиртните напитки За 2024 г. страната ни се нарежда на осмо място по консумация