Не трябва да се радваме - наказателният вот за Румен Радев беше и срещу БСП
Ключови думи:
Антон Кутев, Румен Радев, БСП, Корнелия Нинова, избори, парламент, Георги Първанов, АБВ, Татяна Дончева, СДС, Георги Кадиев, ГЕРБ, Бойко Борисов, правителство
Антон Кутев е на 48 г., бивш депутат от БСП в две Народни събрания. Член е на Националния съвет на партията. Участва и в Предизборния щаб на Румен Радев.
- Г-н Кутев, Вие бяхте член на Предизборния щаб на г-н Румен Радев. Защо според Вас той разби с толкова голяма разлика Цецка Цачева?
- Защото беше верният кандидат. Защото хората повярваха, че това е кандидатът срещу статуквото. И защото поне според лично моя анализ, това беше вот не само срещу Бойко Борисов, а срещу цялата политическа класа, на която Борисов просто в този момент беше представителят. И Румен Радев някак си олицетвори този вот и хората го припознаха като човека, който не е от политическата класа и който би могъл да осигури съпротивата им срещу нея.
- Тогава оправдани ли са предупрежденията, че БСП не трябва да се радвате на този резултат толкова много?
- Абсолютно категорично, защото всъщност този вот срещу класата, срещу елита в България е вот и срещу БСП. В този случай хората до голяма степен не разпознаха БСП като лошия вариант, защото все пак Радев стоеше като една неполитическа фигура. Но на следващите избори този наказателен вот ще играе и срещу БСП. И според мен ръководството на БСП трябва много ясно да си дава сметка какво го чака на следващите избори. Първо, трябва наистина доста сериозна промяна в партията, която вече започна. Но ние в България сме свикнали, че като се сменят лицата, се сменя и политиката, а то не е толкова просто. Само със смяна на лицата няма да стане. Трябват много реални политики и то такива, които да са добре измислени и които да гарантират резултати за хората.
- Корнелия Нинова за тези шест-седем месеца, откакто е лидер, направи като че ли чудеса, имайки предвид в какво състояние беше партията преди това. Изненада ли Ви до момента тя по някакъв начин като председател?
- Не, напротив. Аз още в самото начало, когато стана председател, в няколко медии говорих за моето лично убеждение, че Корнелия Нинова може да се окаже големият лидер в България за следващите десет години. И тя продължава да може да го направи, въпреки че БСП е много сложна партия. Аз лично бих я посъветвал да внимава много със собствената си партия, доколкото аз мога да давам съвети, разбира се. БСП има много дълбоки цепнатини в себе си, с които трябва да се внимава. БСП трябва да бъде обединявана в момента. И в БСП, и в левицата има разломи, които са взривоопасни. И ако те продължават да бъдат по някакъв начин разделяни и задълбочавани, това може да доведе до непредвидими последици. Т.е. аз ако съм на мястото на партията сега, щях да се старая да направя процес на абсолютно обединяване на силите и във, и около БСП, защото това според мен е правилният ход. И Корнелия ще бъде силен ръководител само в случай че тя е обединителят. Ако Нинова се превърне в човека, който обединява лявото пространство, аз съм абсолютно убеден, че ще има блестяща политическа съдба в близките няколко години. И то – забележима даже извън България. Обединение на левицата – това според мен е политическият ход, който тя трябва да направи оттук нататък.
- В това число включвате ли обединение с АБВ на Първанов?
- Аз мисля, че в този случай трябва да се направи обединение с избирателите на АБВ. Дали то ще мине през една или друга методология… Ние видяхме, че на втория тур на практика без да сме се обединили с АБВ, те гласуваха за Румен Радев, респективно за БСП. Възможен е коалиционен механизъм с АБВ, възможен е и друг механизъм – на претопяване. Аз не знам кой е по-добрият и не е моя работа. Нинова трябва да си го прецени. Тя обаче има в момента много силна позиция и всички инструменти в ръцете си. Така че тя трябва да избере верния път. Но пак казвам – важното е да стигне до обединение на левицата. Ако продължи с процесите на разцепление и разединение навътре, които са видими и които за всеки, който познава левицата, изобщо не са изненада и е напълно предсказуемо докъде ще доведат - тези процеси са взривоопасни. Важното е не как точно ще обединява левицата. Важното е да я обедини.
- Татяна Дончева и Георги Кадиев как ги виждате в целия този процес?
- Не е моя работа да правя преговори с всеки един поотделно. Че трябва да се проведат разговори – трябва. Трябва да се търси позитива в тези разговори. Т.е. ние трябва да търсим силната левица. Пред левицата в момента има два възможни пътя. Единият е на СДС отпреди 10 години – т.е. пътят на тоталния разпад и фрагментиране. Другият е пътят на обединението, който вдясно така и не успяха да направят вече повече от 10 години. Как ще стане обединението – дали през коалиция, или през други форми на събиране на гласоподаватели… Има много възможности. Политиката е много широка игра и позволява много широко поле на действие. Стига да има кой да го направи.
- За ГЕРБ се говори, че вече са тръгнали надолу „по пързалката”. Според Вас това така ли е, или още е рано?
- Аз не изключвам да има още един мандат на Бойко Борисов в управлението, въпреки че се счита, че е много малко вероятен. Смятам, че образът на този човек се пропука. Той се крепеше на някакъв публичен образ, при който каквато и грешка да направеше, тя не му се лепеше. За първи път на тези избори всички грешки, които той направи, му се залепиха, и той си плати цената за тях. Аз съм абсолютно убеден, че тази недосегаемост на Борисов като публичен образ е развалена. А в момента, в който падне Борисов, от ГЕРБ не остава нищо. Така че за мен е без съмнение, че пътят им е надолу. Друг е въпросът, че този път надолу може да продължи и по-дълго, отколкото им се иска на някои. Защото аз не изключвам възможността при определени коалиции в следващ парламент те отново да направят правителство. Не вярвам то да бъде дългосрочно. Надявам се на никой в БСП да не му и хрумва, че то може да бъде правителство на ляво и дясно заедно, защото това би било убийствена грешка и за БСП, и за ГЕРБ. Но при всички тези договорки аз смятам абсолютно категорично, че ГЕРБ върви към края си. Друг е въпросът какви са сроковете и темповете, с които го прави. Добави Коментар