Томографът на МБАЛ „Бургасмед“ е най-добрият в региона, магнитният ни резонанс е на топ ниво
-Д-р Жеков, кои са новите придобивки на отделението по образна диагностика в МБАЛ – „Бургасмед“ - една от най-динамично развиващите се болници в България?
-Разполагаме с нов ехограф и нов мамограф. Освен тях разполагаме и с компютърен томограф и апарат за магнитнорезонансна томография, както и дигитален рентгенов апарат. Времето изминало от закупуването на последните изброени три апарата е малко повече от две години. Апаратурата, която се намира в нашата болница осигурява най-съвременни възможности за диагностика на заболяванията на централна нервна система, дихателна система, храносмилателна система, опорнодвигателна система,отделителна система, както и диагностика на някои от заболяванията от оториноларингологията, офталмологията, ендокринологията и не на последно място мамологията.
-Какво е тяхното приложение?
-Двата апарата -визирам мамографа и ехографа, са приложими за изследване на млечни жлези. Ехографът, разбира се, може и изпълнява и всички останали свои функции в диагностиката на заболяванията на редица органи и системи. Работим по международно утвърдени стандарти, като правим по две графии на всяка от млечните жлези. Чрез тях стадираме пациентите в няколко групи. Необходимостта от това е свързана с международно утвърдената класификация, която ние спазваме. (BI-RADS, Breast Imaging-Reporting and Data System) – това е една специфична система за определяне на пациентите по групи със съответния риск, като в самата класификация е определена и последващата стъпка зависеща от определената група, в която попада пациента.
-Какво се промени откакто Вие сте началник на отделението?
Първо бих искал да подчертая, че се чувствам късметлия да работя заедно с д-р Живко Милков, който е специалист също с опит в образната диагностика и някои по-специфични високотехнологични изследвания (виртуална колонография, бронхография и др). Благодарение на д-р Милков аз намерих едно работещо отделение със значителен пациентопоток. Откакто съм тук заедно с него и останалия екип от специалисти успяхме да направим оптимизация на някои от протоколите, с които работи компютърният томограф (скенер), както и да въведем някой нови протоколи, както при работата с КТ, така и за работа с апарата за магнитнорезонансна томография. Наличието на двама работещи специалисти в отделението дава възможност, както за интензифициране на работният процес, така и за приложение на метода “double reading” (независимо интерпретиране на образно диагностични изследвания от двама рентгенолози)- методът се използва широко особено в интерпретацията на мамографските изследвания. Другата възможност на работата в екип, е че имаме възможност да обсъждаме комплицираните в диагностично отношение случаи, а това както можете да предположите повишава значително качеството на нашата работа. Ръководството на болницата ни е осигурило условия за безпроблемна консултация на комплицирани в диагностично отношение случаи и с водещи специалисти в страната.
-Какво друго предлага отделението на пациентите?
Както вече отбелязах апаратурата в отделението по образна диагностика е нова, което дава възможност за дигитализация и определяне на болница „Бургасмед“ в групата на т.н."без филмови болници". Този факт означава няколко неща. Първо, за носител на образнодиагностични изследвания не се използват старите аналогови фотографски плаки. Производството на тези плаки е изключително скъпо, а и освен това е свързано със значително замърсяване на околната среда, поради използването на съединения на среброто в производството. Второ, дигитализацията сама по себе си създава възможност за удачно архивиране на информацията с вевеждането на т.н. „picture archiving and communication system“ (PACS). Тази технология в медицината осигурява бърз и надежден достъп до изследванията на пациентите, които изследвания са в специфичен и международно утвърден формат- т.н. DICOM (Digital Imaging and Communications in Medicine). Тези факти определят възможността за пациентите получавайки своето изследване на CD или DVD да бъдат консултирани с различни специалисти, както в страната така и зад граница. Трето, наличният архив дава възможност на нас лекарите да правим сравнителен анализ на новонаправени изследвания с изследвания направени в миналото. Сами разбирате колко е ценна тази възможност, която повишава в значителна степен качеството на диагностичният процес, свързан най- често с проследяване на резултати от провеждано лечение. Единствен недостатък, ако бих могъл така да се изразя, на сравнителния анализ е че отнема значително време на специалиста по образна диагностика, но повярвайте ми неудобството, причинено на пациентите свързано с необходимостта да се изчака получаването на рапорта си заслужава- обичайно биват предотвратявани излишни допълнителни процедури или прецизиране на необходими последващи такива.
Вярвам, че не е далече денят, в който и в нашата страна ще бъде изградена единна национална PACS система, в която ще се включат всички лечебни заведения. Така както е направено в редица държави от Европейския съюз.
-Кого обслужва отделението?
-Отделението по образна диагностика обслужа както планово или по спешност хоспитализираните пациенти в МБАЛ „Бургасмед“, така и такива, които идват от амбулаторията с направление от личен лекар или специалист. Разбира се, поради уникалността на апаратурата, с която разполага отделението се извършват и редица изследвания, за които пациентите предпочитат да заплатят по редица причини.
-Как оценявате работата на екипа, който работи в отделението?
Най- често сме свикнали да говорим повече за качествата и възможностите, които предлага новата техника и говорим много малко или почти нищо за хората, които стоят зад тази техника.
С чувство на задоволство трябва да отбележа, че екипът в отделението е съставен от млади хора, средната възраст на рентгеновите лаборанти е 23 години, а на лекарите 46 години. Това според мен е най- удачната възрастова комбинация за отделение по образна диагностика, защото се срещат опита на лекарите с ентусиазма, работоспособността, както и желанието и способността за усвояване на нови знания на младите рентгенови лаборанти. Трябва да споделя още един много важен факт, който ми направи впечатление в работата още в първите дни. Въпреки младата възраст, рентгеновите лаборанти са вече изградени личности с напълно изградено чувство на отговорност към работата и съпричастност в решаването на ежедневните проблеми свързани с рутинната дейност в отделението. Изложените факти ми дават сериозна надежда за успешно справяне със съвременните предизвикателства пред образната диагностика -на първо място качеството.
Определението за качество в образната диагностика, като че е най- добре формулирано от Hillman -"Качеството обхваща избор на правилна процедура изпълнена по правилният начин в точното време с последваща я прецизна интерпретация и точна и бърза комуникация с пациента и лекаря назначил изследването". На пръв поглед изглежда даже доста лесно за постигане. Уверявам Ви, че за постигане на качество обаче е необходима най- вече вътрешна мотивация на всеки от членовете на „отбора“, както и правилният избор за развитие изпълнявайки международно утвърдените консенсуси и препоръки в образната диагностика. Предпоставка за гарантиране на успеха в пътя към повишаване на качеството се крие в една дума може би превърнала се вече в клише - ОБУЧЕНИЕ (ежедневно и постоянно).