Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Как да се справим с Burnout синдрома

Ключови думи:

През последните десетилетия все повече работници страдат от синдрома на професионалното „изгаряне“, при това независимо от поста, който заемат, от възнаграждението или от спецификата на работата си.

От шивачката в ателието през шофьора до икономисти, трейдъри и компютърни специалисти – всички са потенциални потърпевши на burnout синдрома (от англ. „изгаряне“.) Това пише в профила си в социалната мрежа за здраве credoweb.bg Ирина Заркова, специалист по клинична психология.

Професионалното прегряване е психично изтощение, което се появява след дълъг период на напрежение или стрес, причинено най-често от постоянната взискателност на потърпевшия към самия себе си или високи изисквания към работника от страна на началника, колегите и др. Не е вярно, че феноменът засяга само чувствителни и уязвими хора. По-скоро засяга податливи хора - мотивирани, перфекционисти, отдадени на работата си до краен предел, които трудно казват „не”.

Кой е отговорен за зачестилите случаи на burnout?

Не на последно място това е натрапчивата представа за необходимост от все по-добри постижения, както и забързаното време, свързано с напредъка на технологиите. Сякаш трябва да прескочим невидима летва, която постоянно се мести. И това си има цена.

Симптомите са:

Чувство за провал;
Постоянна умора;
Нарушен сън, апетит;
Болки в корема;
Увеличена употреба на алкохол, цигари, наркотици;
Панически атаки;
Усещате се „изтискан”, депресивен, сам, изпразнен.

Тук следва да добавим цинизмът, безчувствието и неразбирането на околните, които изострят състоянието на човека в страдание. Според специалисти професионалното изгаряне под натиска на външни фактори може да доведе до психологичен срив.

Знаем, че в Средновековието Бог е бил център на всичко. Едва Просвещението обръща представите на хората и поставя Човека в центъра на техния интерес.

Днес обаче, Човекът изглежда изместен от капитала, подвластен на количеството и качеството на работа си, подчинен на целта за увеличение на печалбата или по-голям оборот. Човекът е превърнат в инструмент за задоволяване на нещо, на някой. Той е ресурс.

За да оптимизираме „човешкия ресурс“, често оставяме на заден план физическото и психичното си здраве, личния си живот, т.е. уж неприкосновената ни интимност.

Работно време – дори при нормативно определен работен ден, ние фактически работим без фиксирано работно време. Та има ли днес човек, който не е оставал след работа или не си е „доработвал” през нощта? Длъжностна характеристика. Кой въобще я чете? Върши се всичко, което трябва, и за всичко трябва да сме информирани и подготвени.

Появата на психошколи, коачинг, тимбилдинг и личностово развитие също е показателна. Мит е, че това сплотява екипа. Да жертваш уикенда си, за да си отново с колегите, с които и без това прекарвате по-голямата част от времето си, често е с обратен ефект.

Всъщност симптомите на психично страдание, макар тежки и болезнени, са защита срещу тотален разпад. Стига само да ги чуеш. Просто отделете време и се погрижете за себе си.

Още статии от областта на клиничната психология - в credoweb.bg
1
Коментара по темата
1.
gb
25.11.2016 17:04:10
Платена рекламна SEO статия ..

Пише много и казва нищо, за да класира смотан сайт в Гугъл.

Касабова , срам нямаш.
  Добави Коментар
Защо сексът „по приятелски“ носи усложнения - 10 правила Ако сте „само за единия секс“, трябва да сте убедени, че никоя от двете страни няма да се влюби Ад на кръстовище в София заради пиян моторист Инцидентът е станал на кръстовищата на булевардите "Александър Стамболийски" и "Вардар"
18 знака, че женската ви енергия е блокирана Сравнявате се с мъжете 3 зодии, които ще направят голям скок в кариерата си тази пролет Дали сте сред тях
Няма такъв пухкав кекс с ябълка и моркови, става за нула време С ябълки, моркови и малко лимонада стават ето такива вкусотии - пухкав кекс с ябълка и моркови Клюкарстването било полезно, твърди учен Суийт обяснява, че клюкарстването е дълбоко вкоренено в социалната ни природа и има сложни психологически корени
Мариан Бачев уволни ключов шеф в културата Заповедта е издадена две седмици преди ресорният зам.-министър Тодор Чобанов да коментира пред ситуацията с НИНКН Проф. Рачев: Давайте към планината и морето, там агнешкото е по-вкусно! Във вторник може да има гръмотевични бури, но може да гръмне, може и да не гръмне
Путин смълча света, издаде грандиозния си план Президентът на Руската федерация подчерта, че Русия и Китай имат "големи планове - интересни, амбициозни и грандиозни" Няма да повярвате какво ще прави Ще пише роман
Превъртяха футбола През 2011 г. Бодьо/Глимт удря дъното – изпада във финансов колапс, играе във втора дивизия и функционира с условия, характерни за аматьорския футбол, а днес са на полуфинал в ЕКТ Мозъкът започва да работи с пълна сила между 60 и 80-годишна възраст Върхът на интелектуалната активност на човек е около 70 години, когато мозъкът започне да работи с пълна сила