Бързане! Борисов наредил България да се раздели на 240 района заради мажоритарния вот
Експерти внушават на Борисов, че мажоритарното гласуване е формулата, по която той може са се върне за трети път начело на изпълнителната власт.
Изчисленията им сочели, че ако се направи "подходящо" райониране, ГЕРБ може да има 150 мажоритарно избрани депутати, което би им осигурило абсолютно мнозинство в следващото Народнот събрание. Досега ГЕРБ не са се ползвали от такъв комфорт - нито през 2009, нито през 2014 г. партията успя да извоюва мнозинство в парламента.
Борисов доскоро бе против мажоритарната система, но сега явно е решил да използва вълната, която гражданите дадоха в подкрепа на инициирания от „Шоуто на Слави“ референдум в своя полза."Два милиона и половина са казали "Да". Популизмът да ни припише, че ние спираме референдума, който е висша форма на демокрация, е много опасно оръжие", каза днес Борисов след консултациите при президента.
Премиерът е с пълното съзнание, че "Шоуто на Слави" действа популистки, но няма намерение да му се противопостави: "Представете си да си направим едно предаване в някоя телевизия ние и да почнем да казваме искаме референдум за 1000 лева пенсия и 1% данък. Ще мине ли този референдум? Ще мине. Демократичен ли е? Демократичен е. Ще съборим ли държавата с него? Ще я съборим"
И въпреки увереността си, че държавата ще бъде съборена, министър-председателят в оставка е решил да помогне в "събарянето" ѝ, като даде административна зелена светлина за налагането на мажоритарното гласуване.
Повелята на Борисов до „Информационно обслужване“ е известна във всички политически централи. Там са шокирани и сравняват действията на най-голямата партия едва ли не "с национално предателство", защото мажоритарният вот ще изправи страната пред непредвидими последици.
Парламентаристи от всички политически сили са гневни от начина, по който се извършва районирането. Основната цел е не да се следват сегашните административни граници, а да се разпарчетоса страната така, че районите, в които ГЕРБ се ползва с доверие, да се раздробяват (така там се печелят повече мандати), а тези, в които не се ползва – да се окрупняват. Така партията на Борисов ще се сдобие с най-много депутати.
Опасността пред демокрацията е огромна, защото огромни области от територията на страната ще останат без представителство в Народното събрание при мажоритарна система за избиране на депутати.
Защо?
По данни на Националния статистически институт към 31 декември 2015 г. населението на България е 7 153 784 души. Делено на 240, колкото са мандатите в Народното събрание, това означава, че населението на едномандатния район би трябвало да бъде 29 807.
И, ако избираме депутатите мажоритарно, 1/3 от тях ще бъдат от София, Пловдив, Варна и Бургас.
Области като Видинско, Монтана, райони в Централна България като Ловеч, Габрово ще останат без представители в парламента.
Трябва да се отчете и чисто субективния момент. Много по-лесно се агитира за какво ли не пред три–четири блока в столицата, отколкото в цялата Видинска област. Самият Видин има население за един мандат, а всичките 10 останали общини – за два. Кой ще иска да обикаля чукарите?
И как тази една трета от депутатите, избрани от най-големите градове, ще гласува в полза на развитието на третокласната пътна мрежа, например? Нещо, което засяга обезлюдените райони.
Опасността от мажоритарния вот е голяма, защото в настоящия момент българската държава не контролира цялата територия на страната в институционален план, а и като реалност. На много места имаме срастване на организирана престъпност, местна власт, съдебна система и полиция. Корупция и липса на управленски капацитет са отличителна черта за цели райони. Контролиран вот и зависимости доминират абсолютно над гражданското общество в редица общини. Няма как подобни анклави да излъчат стойностно представителство. Отделна тема е гласуването зад граница.
В същото време премиерът отрече да е възлагал подобна поръчка на администрацията. Според Борисов такава поръчка може да даде Народното събрание след като обсъди въпроса и приеме решения за евентуална промяна на избирателната система в страната.
КАКВО ЩЕ Е РАЗПРЕДЕЛЕНИЕТО НА МАНДАТИТЕ В БУРГАСКА ОБЛАСТ - ВИЖ ТУК
10
Коментара по темата
10.
$$$$$$
19.11.2016 22:08:19
И тогава земетресение от7.9 по Рихтер с епицентър ниските части на Витоша отнася къщтите във Банкя и къщата на Дългия чалгар и продуцента му Сирмахов тузарския ДелтаХил в Пернишко .Справка 1858 година труса от6.7 в сегашния Софийски квБояна там е Президенстката резиденция както къщата на Доган и къщите на един куп крадливи баровци на прехода
9.
ггггггггггггггг
18.11.2016 16:01:13
Това е хубаво, но ще загроби Борисов
8.
KML
18.11.2016 13:15:45
Това вече е демокрация. Нека веднъж да бъдем като англичаните. Досега не са грешали, включително и за Брекзит.
7.
Така ще е
18.11.2016 12:58:12
Да добавя,че и с тази избирателна система третокласните,второкласните и първокласните пътища, в едно с т.нар магистрала са по зле от африканските такива
6.
Така ще е
18.11.2016 12:58:12
Да добавя,че и с тази избирателна система третокласните,второкласните и първокласните пътища, в едно с т.нар магистрала са по зле от африканските такива
5.
Така ще е
18.11.2016 12:56:23
Докато по данни на НСИ в тази държава, дето няма 5 млн души, живеят над 7 млн така ще е.
Има няма на всички избори по 0,5 млн несъществуващи избиратели
Има няма на всички избори по 0,5 млн несъществуващи избиратели
4.
Така ще е
18.11.2016 12:56:23
Докато по данни на НСИ в тази държава, дето няма 5 млн души, живеят над 7 млн така ще е.
Има няма на всички избори по 0,5 млн несъществуващи избиратели
Има няма на всички избори по 0,5 млн несъществуващи избиратели
3.
2
18.11.2016 11:56:39
Много сте ми интересни всички "политически" коментатори. "Тъпите парчета" искат някаква промяна и са свикнали да ядат, каквото има на масата. Така че не се сърдете на тях, а на "остри парчета" /като Слави например/, които манипулират масата от години. Колкото до мажоритарната система - не ми се вярва представителството да е по-лошо от сегашното по простата причина, че кандидатите ще бъдат абсолютно същите, като последните 20-30 години. По-интересно е, че реално няма добри кандидати и няма да има и в близко бъдеще, което не се коментира от никого. Системата не допуска несистемни играчи и това е трагедията.
2.
Дернев
18.11.2016 11:45:32
Искаме мажоритарният вот, но кой. Този по света или този в БГ? При всички случаи еднаквостта на процедурите няма да доведат до еднаквост на резултатите, както винаги. Но явно е, че има изненадващо единомислие сред основните политически играчи и сериозно бързане да се угоди на т.н. суверен. Или народа, който до не много отдавна бе първа грижа на Партията. А сега явно на партиите. Когато беше само една, обгрижените хора ставаха все по-загрижени. Тежко ни и горко при това единомислие и бързане, сега какво ни чака.
1.
ДОМ ПЕРИНЬОН
18.11.2016 11:16:11
Избирателни права имат граждани навършили 18 г. , така ,че изчисленията ви не са съвсем коректни. Иначе , че мажоритарната избирателна система в такъв вид е чиста дивотия и ако се реализира жална ни майка. Тъпите парчета , който се юрнаха да гласуват на популисткия референдум на принципа - юруш на маслините , ще бъдат най-неприятно изненадани. В това отношение повторихме абсолютно печалния опит на британците с референдума за Брекзит. Оказа се , че след отрезвяването повечето от тях не знаеха за какво точно са гласували. Тогава ние им се присмивахме , сега повторихме тяхната грешка.