Зеленогорски: Половин година държавата няма да функционира, тази криза можеше да бъде избегната
Изправени сме пред една криза, която можеше да бъде подмината. Това каза в „Денят започва“ по БНТ съпредседателят на Реформаторския блок Найден Зеленогорски. Той прогнозира, че поне половин година държавата няма да функционира.
„Очевидно е, че се задават предсрочни парламентарни избори. Вероятно те ще бъдат през март или през април. Аз си мисля, че няма криза на постигането на целите, защото това управление постигна доста. Ако погледнем нещата в икономически план, бих казал, че финансовото здраве на България е доста добро и от много години не е била в такова състояние“, заяви шефът на предизборния щаб на реформаторите.
„Бяха направени доста успешни стъпки по отношение на реформи в образование, здравеопазване, енергетика, икономиката върви добре. Може би това е криза на комуникацията и на възможностите на управлението и главно на големия партньор да получава добра обратна връзка и да се съобразява с това какво очакват хората“, коментира Зеленогорски.
Според него, Реформаторският блок се е представил добре на тези президентски избори. „В тази изключително тежка среда с мигрантската криза и всички предизвикателства, пред които е поставена България в международен план, да се чуят разумни, спокойни и експертни аргументи, бе много трудно. Чуваше се този, който вдига най-много шум. Вече има някакъв ултрапопулизъм, който мина през Брекзит, през изборите в САЩ и взема връх у нас. За съжаление сме изправени пред тежка криза, защото едни предсрочни избори вещаят проблеми. Шест-седем месеца няма да функционира държавата. Дано с повече разум и прагматизъм да минем през това, което ни предстои!“, добавя съпредседателят на Реформаторския блок.
„Най-логично е да обсъдим немската избирателна система, или австралийската, в които има много силно заложен мажоритарен елемент, но се гарантира и по-сериозно присъствие на политически сили в парламента. Идеята, че един мажоритарен вот ще ни доведе до двупартийна система в България, не ме вдъхновява, а това се е случило навсякъде. Субсидията трябва да бъде намалена, но и не бих искал партиите да бъдат финансирани от черни каси и от бизнесмени, които имат определени интереси, защото тогава може да се окаже, че на държавата ще й е 100 пъти по-скъпо, отколкото парите да минават през контрола на сметната палата“, подчерта Зеленогорски.
„Важно е през двата месеца, в които ще има живот този парламент, как ще съумеем да приемем бюджета и да свършим всичко необходимо. Утре има комисии, в които трябва да се разгледа макрорамката на първо четене. От изключително значение е да гласуваме на второ четене законопроекта за антикорупция“, изтъкна шефът на предизборния щаб на реформаторите.
Според него, значителна част от хората в българския парламент вероятно ще са с особени прякори и много черни пари. „Не мисля, че българското общество иска точно това. Мога да ви дам примери за общини, в които се създават бизнес партии, които монополизират цялата политическа среда и системните политически сили остават избутани. Първият по мощ ще спечели между 140 и 160 депутатски места. Не мисля, че 26 години след началото на прехода имаме нужда от еднопартийна или двупартийна система“, заяви Зеленогорски.
„Човек оценява нещо, когато го загуби. Когато се лишим от стабилността, която е в резултат на усилия и на ГЕРБ, и на Реформаторския блок, и на Патриотичния фронт, ще осъзнаем, че може би това не е най-добрият път към заветното средно европейско качество на живот, към което се стремим. Реформите уморяват и хората се страхуват от тях. Да залагаш на една карта всичко, обаче е твърде хазартно“, каза още депутатът.
6
Коментара по темата
6.
Държавата ?!
14.11.2016 18:07:41
Какъв е проблема ?
Тя държавата не функционира от 27 години !
Тя държавата не функционира от 27 години !
5.
Сетихте се
14.11.2016 13:56:07
ааа сега се сетихте,ч е така можело инак можело. А 2 години какво - само лапане. Нали реформи, бързи, двугодишен мандат, това-онова.
Ама не давайте да лапаме. И сега като видяхте ,че си отивате - друга песен. Може - може и по друг начин,но няма да сте вие. Вие - аут
Ама не давайте да лапаме. И сега като видяхте ,че си отивате - друга песен. Може - може и по друг начин,но няма да сте вие. Вие - аут
4.
e
14.11.2016 13:19:09
Добре де, кое функционира? Да не би да имаме съдебна система като в Румъния?
3.
до ТТ
14.11.2016 12:39:51
Хората не осъзнават още в каква голяма манипулация ги въвлякоха. След новите парламентарни избори ще им светне какъв четвъртит си го набиха с този референдум.
2.
топ
14.11.2016 12:28:15
айде къш бе кавал гладен , ходи в зелената гора
1.
ТT
14.11.2016 11:59:31
Стига си дрънкал - хората не гласуваха за някакви елементи а за 100% мажоритарна система.