9/11 - пазарите се сринаха като на 11/9
Пари се преливаха към убежища като злато, по-сигурни акции и други валути - например йената. Доларът падна с 1,55% към еврото. Мексиканското песо се срина с 9% към долара. Балансираната реч на Тръмп след победата отчасти овладя паниката и качи някои понижения. Шокиращото издигане на републиканеца за 45-и президент на САЩ удари звучен шамар на демократите, политическия елит и социолозите, вещаещи победа за Хилари Клинтън.
Тръмп ще е първият държавен глава на могъщата страна, който няма политически, дипломатически и военен опит Нюйоркският милиардер спечели 289 гласа в 538-членната Избирателна колегия – фантастичен резултат, далеч над прогнозираното. Хилари взе 218 гласа без резултатите от последните 3 щата. Заради системата в отделните щати “победителят взема всичко” тя обаче спечели народния вот с 59 582 144 гласа срещу 59 344 988 за Тръмп. Това значи, че за нея са гласували повече хора, както стана с Ал Гор през 2000 г.
Победата, която 70-годишният Тръмп отдавна си предрича, е сред най-удивителните в американската история. Поднесоха му я шепа ключови колебаещи се щати, гласували за него въпреки прогнозите, че там надделява Клинтън, сочи Би Би Си. Триумфа си нестандартният нюйоркски милиардер дължи на провинциална Америка и на “мълчаливото мнозинство” - маси от бели американци, хора средна ръка и работници - забравени, обидени и недоволни, твърди Си Ен Ен.
Терминът е лансиран при Ричард Никсън през 60-те г. на XX век. Това са хора, които не крещят по митинги, не се заявяват като “тръмписти”, но пускат вот за Тръмп. Много от тях лъжат в анкетите, особено ако преди това са били за демократите. Това донякъде обяснява срамния провал на статистиците, объркали тотално прогнозите за вота. На изборите за Камара на представителите и Сенат републиканците запазиха мнозинството си и в двете камари.
Победителят похвали и Хилари, която заплашваше да тикне в затвора, за това, което е направила за страната, и за тежката ѝ битка в кампанята. Той благодари на жена си и на цялото си голямо семейство за помощта. Изтъкна и приноса на бившия нюйоркски кмет Рудолф Джулиани, който се спряга за министър на правосъдието. Преди това, в 2,30 през нощта, г-жа Клинтън му честити победата след унизителния ѝ провал да стане първата жена президент в САЩ.
Хилари също се обърна към избирателите с реч, която отложи за сутринта. Аз представлявам най-доброто от Америка и да бъда ваш кандидат бе най-голямата чест в живота ми, каза тя. Клинтън съобщи, че когато се обадила на Тръмп, му предложила да работи заедно с него в името на страната Вицепрезидентът Майк Пенс първи съобщи за успеха с думите: “Това е историческа нощ. Американският народ се произнесе, той избра своя нов шампион.”
Още в първите часове на сряда Пенсилвания – щатът, където Тръмп и две от децата му са учили, наклони в негова полза езичето на везните. За последен път републиканец е печелил този щат през 1988 г. – Буш-старши. Покрусена, Хилари се скри в нюйоркски хотелски апартамент със съпруга и семейството си и следи оттам своя разгром. С трупането на загуби в щат след щат, екипът ѝ престана да говори с медиите. Първи в ранните часове на сряда в ръцете на Тръмп падна Охайо и медиите бързо го оцветиха от син в червен.
После Северна Каролина – традиционно “демократически” щат, и Флорида гласуваха за него, очертавайки тенденцията към триумф, пише “Дейли мейл”. Последваха Айова, Уисконсин и Мичиган – щатът, циментирал надмощието му. След всеки печеливш резултат активистите на Тръмп, събрани в зала в Манхатън, избухваха в аплодисменти и викаха: “САЩ, САЩ”. Феновете и сътрудниците на Хилари посрещаха новините хванали се за главата и ридаейки. Тя спечели големи щати като Калифорния и Ню Йорк, което обаче въобще не й могна.
Представянето й на изборите е най-лошото за демократите това на Ал Гор през 2000 г. Според сайта „Дръдж рипорт” гласували са 140 млн. американци - рекорд, надвишил сегашния от 131,4 млн. през 2008 г. Младежи, гласуващи за първи път, масово са отишли до урните. Победата на Тръмп вбеси противниците му, хиляди гневни хора протестираха в Калифорния, Ню Йорк, Орегон с ложунги „Това не е моят президент!“ и “Майната му на Тръмп!“. В Оукланд демонстранти изпочупиха витрини на магазини, запалиха кофи за боклук, гуми и чучело на милиардера. Човек бе блъснат от автомобил, докато блокираше магистрала. Калифирнийски магнати и бизнесмени от Силициевата долина казаха, че започват движение за отцепване на Kалифорния от САЩ.
Хилари губи и щати на демократите Доналд Тръмп изтръгна от Хилари Клинтън ключови щати, подкрепяли многократно в миналото от демократите като Пенсилвания, Флорида, Уискънсин. Нищо, че на места резултатите бяха на косъм, някъде с разлика само от един и дори половин процент. Тръмп грабна 29 от 50-те щата, а Клинтън - 19 (при 2 без ясен резултат до затварянето на броя). Тя нямаше успех в Ръждивия пояс - индустриалните североизточни щати, западнали и обезлюдени.
Представи се добре главно в зони с по-богати хора като Калифорния и Ню Йорк. Тръмп е привлякъл над половината от “белите” гласоподаватели, които са 70% от всички. За него са гласували повече мъже (53% на 41%), а мнозинството жени са били за Клинтън (54% на 42%). По-младите избиратели – между 18 и 44 г. – са подкрепили кандидата на демократите, а групата 45-65+ е предпочела Тръмп. Бялата работническа класа и нискоквалифицираните служители силно поддържат милиардера. Разтревожени от имиграцията, която според тях им отнема работата, те категорично го подкрепиха, без да се влияят от скандалите около него или от ексцентричните му идеи.
Макар и богат търговец на недвижими имоти, Тръмп спечели до голяма степен благодарение на сините якички - “забравените хора”, на които обеща да върне достойнството, говорейки на техния език. Не изненадва и разпределението на гласовете по расов признак - след като заложи в основата на борбата си с нелегалната имиграция от Мексико, изграждане на стена по границата, Тръмп е събрал 29% от латиноамериканските гласове, а Клинтън - 65%. Подобни са и показателите сред гласувалите от азиатски произход. Нисък е процентът гласове за Тръмп сред чернокожите гласоподаватели - само - 8 на сто. 88% са подкрепили съперничката му от демократите. Представителите на другите раси се разпределят процентно 37:56 в полза на бившия държавен секретар, съобщи Си Ен Ен.
Плевнелиев очаква Тръмп да премахне визите за българи Президентът Росен Плевнелиев поздрави Доналд Тръмп за избирането му за 45-ия държавен глава на САЩ. “Убеден съм, че единствено с общи усилия бихме могли активно и успешно да противодействаме на съвременните предизвикателства и заплахи и да се стремим към постигането на по-безопасен и по-обединен свят.
България и САЩ споделят общи виждания по най-важните световни събития, което намира израз в тясното ни взаимодействие като стратегически партньори", пише той до Доналд Тръмп. Надявам се динамиката на нашето сътрудничество да намери съответстващ израз и в разширяване на възможностите за преки контакти между гражданите на двете страни, в това число и в постигане на напредък в диалога за премахване на визовите ограничения за българите при пътуванията им в САЩ", посочва Плевнелиев.
Държавният глава пише още, че приоритет за България остава увеличаване на обема на двустранната търговия и инвестиции, които имат не само икономическо измерение, но и нарастваща геополитическа тежест. Цветанов: Случващото се в САЩ ще подобри комуникацията САЩ са доказали, че винаги са били световна сила и ще останат такива. Смятам, че това, което в момента се случва, ще подобри комуникацията с трансконтиненталното сътрудничество, каза председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов. Европа и САЩ се движат в една посока, ние сме за реалните политики и демокрацията.
Голяма част от европейските държави са за демокрация и прозрачно управление, по същия начин са и САЩ. Мисля, че трябва да противодействаме срещу реалните заплахи, а това е тероризмът. Няма държава от НАТО, която да не е активна и загрижена за това, което се случва в световен мащаб, допълни той.
Изборите в САЩ винаги са демократични и това, което е изключително важно, е, че всички институции в САЩ работят прозрачно, имат много ясен изграден механизъм на контролиране, което дава възможност да бъдем спокойни при всякакъв развой на президентската кампания, коментира още Цветанов.
Вигенин: Двустранните ни отношения няма да се променят “Ние уважаваме избора на американския народ. Макар и изненадващо, Тръмп постига огромна победа. САЩ са наш ключов партньор и ние трябва да сме готови да работим с всеки президент. Двустранните ни отношения няма да се променят.” Това заяви Кристиан Вигенин от БСП. Бившият външен министър направи аналогия с президентския вот у нас. Както в България, така и в САЩ хората не харесват политиката такава, каквато е, искат промяна и се насочват към личности, които досега не са били в политиката, обясни Вигенин.
Соцдепутатът очаква промяна в политиката на САЩ след избора на Тръмп - и във вътрешнополитически, и в икономически план, но и във външен. Тръмп направи редица послания, които, ако се реализират, ще видим по-различно отношение между САЩ и Русия, повече диалог и нормализиране в отношенията, коментира Вигенин.
Това е важно, защото конфронтацията между партньорите ни е проблем за нас, допълни той.
Добави Коментар