Експерти: Голяма част от сградите в странта няма да издържат на силно земетресение
„Можете да чуете мъже, които си говорят на питие как: „Абе, цяла седмица се мъча, но успях да я бутна тая стена”, обясни доц. Д-р Димитър Стефанов от Националния институт по геофизика към БАН.
Според мнозина събарянето на стени, които не са носещи, не е опасно. „Няма неносещи стени за сеизмично въздействие. Хората си мислят, че те не са носещи, защото смятат, че носи само стоманобетоновата конструкция”, посочи доц. Стефанов.
Тя обаче носи само вертикалните товари - теглото на живеещите и техните вещи. Преградните стени отговарят за хоризонталните товари, които биха възникнали при силни сътресения. За да спим спокойно, сеизмолозите съветват да извадим строителен паспорт на сградата, в която живеем, за да ни ориентира къде има проблем и как да бъде отстранен.
„В България няма нормативни документи за сеизмична оценка и усилване на съществуващи сгради. Съгласно наредба на Министерство на регионалното развитие в България се използват в момента два вида нормативни документи – стари български норми и европейските. За сеизмична оценка и усилване е казано, че трябва да се работи по стари български норми, а такива няма. Така че това е един парадокс, един параграф 22”, заяви проф. д-р инж. Йордан Милев от строителния университет, катедра „Масивни конструкции”.
Инженерна оценка на дома ни е стъпка в решението на проблема. Добави Коментар