Бум на въшки в училище! Причината, поради която директорът не проверявал децата, ще ви шокира
Целият пети клас на училище в пловдивския квартал "Смирненски" е пламнал с въшки. От началото на годината дъщеря ми вече трети път се връща от училище в въшки в косата. Едва съм се справила с предишните и тя си идва с нови. Директорът вдига ръце и обяснява, че нямат право да преглеждат и да връщат учениците, защото това им "уронвало авторитета", сигнализира възмутена майка, предаде TrafficNews.bg.
Проблемът е масов и се повтаря непрекъснато. През 2009 година е отменена Наредбата за контрол над паразитите , която е задължавала медицинските лица в учебните заведения да извършват редовни проверки на децата. Сега те вършат това само по своя преценка. Контролът е оставен на родителите, които обаче невинаги проявяват необходимата отговорност.
Повечето не проверяват децата си. Когато открият проблем, го крият от срам, но така застрашават и други деца.
Училищните медицински власти не правят нищо по въпроса, за да информират родителите, оплаква се пловдивчанката. Читателката ни е убедена, че много от родителите дори не знаят за опасността, която дебне децата им, защото няма кой да им каже за нея. А малчуганите са изключително чувствителни на тази тема.
Понякога борбата с паразитите изисква главата на детето да бъде обръсната, а това може да го накара дори да не иска да посещава училище или детска градина от срам.
"Наложи се да си остана вкъщи, за да пощя 2 дни детето си. 21-ви век сме, а все едно живеем в Средновековието", възмутена е жената.
"Имаше наредба, която сега отпадна. В началото на годината сме издали предписание до всички училища, което все още е в сила по повод проблема", заяви пред TrafficNews.bg д-р Таня Учорджиева от Регионалната здравна инспекция в Пловдив.
Така медицинските лица нямат задължение да проверяват децата, въпреки че в предписанието е залегнало да се създаде организация "за проверка за наличие на главови въшки".
"Някои от родителите подхождат доста безотговорно, когато децата им имат паразити и ги пускат на училище. Това води разпространението на паразити", категорични са здравните власти.
В предписанието до училищата и детските градини и залегнало медицинските лица да информират родителите за проблема и да оказват методична помощ. Инспекторите напомнят, че препаратите са два вида - едните са за предпазване и когато главата на детето се предпази, то ще бъде "застраховано" срещу въшки за период от 7 дни. Другият вид са за справяне със самите паразити.
Освен това, детските и учебни заведения са задължени да се сложат на входовете уведомления, че в училището са открити главови въшки, когато има констатиран такъв случай и да разяснят какви са методите за справяне с проблема. Добави Коментар