Депутат от АБВ: Сделката ни с Канада е кон за кокошка, като кокошката е излетяла
Сделката ни с Канада за отпадане на визите срещу подкрепа на споразумението СЕТА е кон за кокошка. Дори кокошката е излетяла. Това обяви на брифинг в парламента депутатът от АБВ Георги Кючуков.
Във връзка с вчерашното решение на правителството да подкрепи договора на ЕС с Канада, той каза: „Разбираме, че Министерският съвет на България е решил да подкрепи всеобхватното споразумение за инвестиции и търговия с Канада (СЕТА). Настрани обаче остава фактът, че това заседание на МС е протекло неприсъствено. Което е малко странно на фона на всеобхватността на това споразумение, което ще окаже влияние върху редица сектори на икономиката у нас.”
Според Георги Кючуков следват множество въпроси: „Преди всичко каква част от хората, които подписват това споразумение, са запознати в детайли с него. То е 1500 страници и линк към него е предоставен някъде през месец март, а преди това преговорите по него се водиха в пълна секретност. В този смисъл на обществото не е предоставена каквато и да било по-конкретна и подробна информация за съдържанието на това споразумение и мисля, че са малко хората, които знаят в конкретика за какво става въпрос в него. Считаме, че в парламентарна република едно такова споразумение би трябвало да бъде детайлно обсъдено в парламента, а това което стана миналата седмица, бе обсъждане на технически детайли, а не на съдържанието на СЕТА. Получава се така, че българският парламент е поставен в състояние, в което просто ще трябва да положи „гумения печат“, както се казва на политически жаргон.”
Според Кючуков практиката показва, че подобни спогодби често засилват влиянието и развитието на силните и големи държави за сметка на по-слабите икономики. Той бе категоричен, че идеята България да изтъргува подкрепата си за СЕТА срещу отпадането на визите за Канада, е като да разменим кон за кокошка. „Едно споразумение, което обвързва цялата ни държава и цялата ни икономика, не може да бъде разменено срещу отпадане на визите. Нещо повече: тук не важи и казаното от народа „Да замениш кон за кокошка“, тъй като кокошката на практика e излетяла. При посещението на госпожа Могерини в НС тя недвусмислено заяви, че ЕС ще предприеме реципрочни мерки срещу всички държави, които имат визов режим срещу отделни членки на съюза. Т.е., въз основа на тази стратегия на ЕС, визите с Канада така или иначе ще отпаднат и ние на практика заменяме нещо срещу нищо”, заяви още депутатът от АБВ.
От формацията останали с впечатлението, че споразумението СЕТА е „шорткът” (пряк път) към ТПТИ – замразеното проектоспоразумение на САЩ с ЕС. Това било така, защото всички американски компании или офшорки, регистрирани в Канада, щели да могат да се възползват от СЕТА.
Георги Кючуков припомни, че само белгийската провинция Валония спира споразумението между Канада и ЕС, но не трябвало да се разчита на това.
„Основно притеснение за редица страни е наличието в споразумението на Международен арбитражен съд, който ще преценява доколко регулациите на всяка една отделна държава влияят върху печалбите на компаниите, което е недопустимо според много от европейските държави. Има и възражения спрямо нормите за спазване на екологичните и трудови стандарти. Унгария пък например поставя сериозно въпроса за ГМО, а Гърция поиска да се защити запазената марка на продукта „Фета“”, каза още депутатът от АБВ. Добави Коментар