Проф. Мермерски укротява бесен, страшен дебат за пенсии (снимки)
Ключови думи:
пенсионери, проф. Мермерски
Пенсионери се опитаха да се обединят около идея как да притиснат институциите, за да постигнат увеличение на минималната пенсия. Те се събраха под призив на сдружението „Национален български университет – трета възраст”, ръководено от няколко професори.
Дебатът бе в БТА-София, където пристигнаха десетки възрастни хора. Дискусията обаче бързо прерасна в караница и показа колко са разделените пенсионерските организации у нас и колко трудно биха могли да защитят интересите си.
Пръв реч държа шефът на „университета трета възраст” проф. Ганчо Попов. „На Меркел пенсионерката взима пенсия за един ден, колкото ние за един месец. И там пенсионерите ползват лекарства безплатно”, посочи проф. Попов.
Възрастен човек у нас пък му казал, че на арменците им било лесно, понеже отрязали главите им отведнъж и мъките им свършили, докато нашите пенсионери гаснели бавно.
Има откъде да се увеличат пенсиите, каза оптимистично професорът и започна да изрежда как се е увеличила събираемостта от вноски в НОИ, колко е голяма корупцията, колко са порочни определени концесии и т.н.
Ганчо Попов продължи да говори близо десет минути, което започна да изнервя някои от пенсионерите. Явно ядеше от времето им, тъй като предварително бе посочено, че всеки ще може да се изкаже в рамките на 3 минути. Проблемът бе, че залата в БТА бе наета само за час. На всичко отгоре началото се забави с около 10 минути.
Затова и един от присъстващите - Петко Баев, който се представи като „пенсионер от София”, в един момент не издържа и прекъсна професора: „Това го знаем, бе, кажи нещо съществено!”
„Какво искате”, скастри го друг. Трети обаче подкрепи Петко и възропта срещу професора: „Стига толкова, много продължи”.
В крайна сметка той отстъпи думата. Пръв се вреди Костадин Недев от „Българската асоциация на пенсионерите”, който предложи пенсиите да се вдигнат от излишъка, с който се хвалил Бойко Борисов.
След това Петър Стойчев, който живеел в Израел, даде пример с пенсионната система на евреите, където имало социален минимум и втори стълб.
После думата взе вече официално нервакът Петко Баев. Той обясни, че у нас 156 хиляди пенсионери работели, докато младежите били по кафенетата. След това Петко скочи срещу синдиката КНСБ, който не правел нищо. А след като викна, че профсъюзите висели на клоновете на бюджета „като чифуняци”, думата му бе отнета от модератора – проф. Гена Вълковска от „университета трета възраст”. А Баев напусна бесен залата с ръкомахания и гневни попържни.
Последва изказване на човек от „Социална солидарност”, който обясни, че всеки четвъртък се събирали на протест пред „Александър Невски” и добави, че „ни грабят, както турчин не ни е грабил”.
Друга пенсионерка възропта срещу военните пенсионери, които работят, и предложи възрастните хора да имат представители в парламента, които да ги защитават, докато се обсъждат закони.
Найден Москов от „Българската асоциация на пенсионерите” пък предложи пенсиите да получат „импулс от Европейския съюз”.
„Няма никой да ни чуе, трябва да затворим „Цариградско шосе”, избухна от своя страна Данка Шуманова, но бе прекъсната моментално от модераторката Гена, която не се съгласи с призива.
Тук пенсионерът Младен вече не издържа: „Няма да слушам този импотентен и безплоден университет!” След което скочи гневно и напусна залата. Преди това той бе посечен от модераторката, когато започна да агитира пенсионерите за кого да гласуват на президентските избори.
След това Димитър Кисимов от масата на водещите разкритикува незаинтересоваността на медиите.
„Ние не сме единни, затова ни държат на този жалък стандарт на живот”, каза още той. Изказването му бе сред малкото приветствани от аплодисменти.
Такива получи и небезизвестният проф. Мермерски, който даде рецепта как да се увеличат пенсиите в четири точки. Според него трябва да се спрат партийните субсидии, както и да се ограничи администрацията в Брюксел, където само дремели.
„Има хора със слаби нерви, нека им простим, те не са виновни”, заключи мъдро професорът за някои от преждеговорящите.
Журналистка от вестник „Втора младост” успя да вземе думата в края и обясни, че докато не си направят собствена пенсионерска партия, нищо няма да постигнат. Тя подчерта, че са 2,5 милиона и имат неподозирана сила.
В крайна сметка модераторката призова представителите на пенсионерските организации да се подпишат под общ „Призив за пенсии над критичния праг на бедност в България”. Някои обаче отказаха да го направят, тъй като не искаха да се обединяват с колеги от другите пенсионерски съюзи, с които са във вражески отношения. Добави Коментар