Съдът върна на прокуратурата делото за покушението с гранатомети срещу Алексей Петров
Според съда липсва фактическо описание на престъплението, тъй като се твърди, че Логвиненко е подбудил Артьом Темпински, Максим Чорний и Йевен Балков да извършат атентата срещу Петров. Прокуратурата твърди още, че Логвиненко е склонил останалите трима участници да извършат покушението, като им давал наставления и разпореждания, но им обещал и 200 000 евро. Той набавил и двата гранатомета РПГ-22, организирал и следенето на Петров с осигурените от него два автомобила.
Атентатът срещу основния подсъдим по делото "Октопод" беше извършен сутринта на 29 октомври м.г в кв. "Кръстова вада" близо до дома му. Петров пътувал с шофьора си Стефан Борисов в брониран "Мерцедес S 500 Гард". На Т-образно кръстовище между улиците "Проф. Милчо Лалков" и "Светослав Минков" Темпински и Чорний стреляли два пъти по автомобила с гранатометите, но снарядите не проникнали в него. Петров и Борисов усетили ударите отдясно в предната част на автомобила. Панорамното стъкло на "Мерцедес"-а се спукало, стъклото на предната дясна врата се счупило, включили се и защитните системи на колата, която изпуснала димна завеса.
Така шофьорът продължил в посока бул. "Черни връх", където направил обратен завой и се върнал по същия маршрут в обратна посока, като паркирал автомобила в гаража на дома на Петров.
Обвинителният акт срещу Логвиненко беше внесен в съда в началото на септември, като от Софийската градска прокуратура обясниха тогава, че разследването срещу Темпински, Чорний и Балков продължава в отделно производство.
От съда също съобщиха за връщането на делото. В разпореждането на съдия Николай Николов, с което прекратява делото се казва, че от изложените от прокуратурата факти не се установява самоличността на участниците в атентата, нито конкретните им действия. Въпреки че двата гранатомета, с които се предполага, че е извършен атентата, са открити на местопрестъплението, съдът казва, че липсват фактически твърдения за използваното оръжие.
За един от извършителите пък в описанието на прокуратурата, дадено от свидетел, се казва, че той е "слаб, с маска с бяло изображение на дух /позната от филма "Писък"/".Ролята на Логвиненко като подбудител била спомената фрагментарно, едва в обвинителния акт, без да са изяснени взаимоотношенията му с останалите трима участници.
"Не на последно място съдията докладчик намира за недопустим подходът на държавното обвинение в обстоятелствената част на обвинителния акт очертаването на фактическата рамка на предмета на делото да се извършва не чрез посочване на конкретни факти, а посредством възпроизвеждане съдържанието на събрани в хода на досъдебното производство доказателствени средства /преразказ на свидетелски показания, протоколи за извършени действия по разследване/ и експертни заключения.
Липсата на фактически дадености, съдържащи се в обвинителния акт, описващи съставомерни признаци на престъплението, за което на Роман Логвиненко е повдигнато обвинение, нарушава процесуалното право на защита на последния. Нарушаването на правото на защита на обвиняемия винаги е съществено процесуално нарушение, което в случая е допуснато в досъдебната фаза на процеса и същото е отстранимо", се казва в разпореждането на съдия Николов, което прокуратурата може да протестира пред Софийския апелативен съд. Добави Коментар