Караш без книжка, пиян или надрусан – спират ти колата от движение
Народният представител и зам.-председател на Движение България на гражданите посети морския град и заедно с местния лидер Живко Табаков и областния председател на партията Стоян Грозев дадоха пресконференция за медиите, на която депутатът обясни предвидените промени в Закона.
„За мен пътната безопасност винаги е била приоритет – това една тема, която не може да се дели на ляво или на дясно. Единствената ни задача е да намалим черната статистика. България и Румъния си делят първото място по брой загинали в Европа – 95 на 1 милион жители. Преди две седмици на второ четене в Комисията минаха промените в Закона за движение по пътищата. Сега очакваме да влезе и в зала да мине на второ четене. Комисията одобри над 30 параграфа, от тях 10-15 са доста интересни текстове”, каза Настимир Ананиев.
Той наблегна на два от тях, които може би ще спрат голяма част от системните нарушители на пътя. На първо място промените предвиждат прекратяването на регистрация на кола на собственик, който е управлявал без шофьорска книжка, или с над 0,5 промила алкохол в кръвта, или употребил упойващи вещества, или пък ако откаже да бъде тестван с дрегер.
„В момента КАТ хваща по 500-600 шофьори без книжки на седмица. Броят на тези нарушители е 2-3 пъти по-голям според мен, просто толкова са хванати. Другият голям проблем – алкохолът. Той ни забавя реакциите на пътя, което пък води до тежки катастрофи, често с фатален край. Ако имате над 0,5 алкохол в кръвта, на собственика на автомобила ще бъде снета регистрацията между 6 месеца и 1 година. Автомобилът ще бъде дерегистриран. Това става с отнемане на малкия талон, сваляне на номерата на колата”, обясни депутатът.
Друга важна промяна е повишаване на глобите за висока скорост. Тя е най-големият убиец на пътя в България. Те ще скочат двойно и при трите категории – в населено място, извън населено място и при обществен превоз или опасен товар. Ако в населено място нарушението е превишаване на скоростта с 50 км над ограничението – глобата е 700 лв., като за всеки 5 км отгоре се увеличава с още 50 лв. За извън населено място за същото нарушение глобата е 600 лв., а ако шофьор на обществен транспорт си позволи да кара с 50 км/ч. над ограничението, ще плати 1000 лв.
На тези, които карат пък в аварийната лента, в насрещното движение, чиито действия дават предпоставка за доста тежки инциденти, ще останат без книжка за 3 месеца, както и ще платят глоба 1000 лв. Ако става въпрос за рецидив, санкцията скача в пъти повече – 4000 лв. ще плати нарушителят и ще остане без свидетелство за управление на МПС за 6 месеца.
Шофьорите обаче не трябва да се чувстват безнаказани, защото идеята, която се предвижда да се реализира и скоро може да бъде факт, е при предоставянето на услуги от местна, изпълнителна власт или администрация, ще бъде обвързано с глобите, които те дължат. Например нарушителите, които имат неплатени глоби към КАТ, няма да могат да си вадят документи.
„Когато нарушителите бъдат ударени с тези доста сериозни глоби, ще се замислят следващия път дали да ги повторят”, добави в заключение Ананиев.
5
Коментара по темата
5.
1111
25.10.2016 12:44:40
В Гърция това е прието преди 100 години,свалят ти номерата и до там.
4.
Наблюдател
25.10.2016 12:22:34
Не може ли толкова, да направят бонусна система само за тези нарушения които са обществено опасни като пияни шофьори, надрусани и с отнети права. Да нямат интерес да взимат подпук полицайте с малките заплати,а да са стимулирани да си напишат наказателното постановление и да отрежат крилата на "убийците на пътя".
3.
AL
25.10.2016 09:20:31
Само това ли ?
2.
Ую
25.10.2016 08:36:30
Ако почнат да дерегистрират коли на хванати с упойващи вещества то Бургас ще олекне откъм трафик...тук всеки 5-ти кара на трева или пико...
1.
Герб
25.10.2016 08:14:26
Ето това е. Данъци и глоби, като в европа, заплати и корупция като в африка. Няма такава държава.