Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Защо кръстосването на пръстите може да притъпи физическата болка?

Ключови думи:
​Кръстосването на пръстите обърква човешкия мозък достатъчно дълго, за да повлияе на представите за горещо, студено и болезнено. По този начин това ви дава кратка възможност за отдих, в случай че претърпите физическа контузия.
В основата на това разбиране е класическият експеримент, при който показалецът и безименният пръст се поставят на източник на топлина от 40 С, докато средният пръст се допира до студен източник от 20 С. Ако човек докосне само горещия или студения източник, той съответно ще усеща само топло и студено. Ако обаче ги докосне заедно, това създава усещане за изгаряне.

"Илюзията работи, тъй като горещото усещане във външните два пръста блокира активността в подкожните рецептори, която отговаря за възприемане на студеното", обяснява Хана Девлин от университета "Кийли" във Великобритания.

Така на практика едновременното усещане за топло и студено създава илюзия, защото мозъкът се опитва да съвмести тройното общуване между нервните окончания, които изпращат едновременно сигнали за топло, студено и болка.

По-нататък учените успели да покажат, че е възможно да манипулират усещането за болка само като разменят позициите на засегнатите пръсти. Когато участниците в експеримента кръстосали среден пръст върху показалец, усещането за изгаряща болка било облекчено.

"Подобни взаимодействия допринасят за огромните вариации в усещането за болка", казва Патрик Хагард, който също участва в проучването.

"Нашето изследване обсъжда възможността за това как болката може да се манипулира, като се прилага допълнителна стимулация, както и когато една част на тялото се движи спрямо останалите".

По този начин хора с хронични болки се научават да използват прости методи, като правилно позициониране, за да притъпят усещането за болка.

"Предни изследвания показаха, че ругаенето при нараняване не само е гласов израз на агонията, но и начин да се намали болката. Нашето проучване показва, че подобни резултати могат да се постигнат и с внимателни жестове и позиции", обобщават учените.
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Уилям поема трона от Чарлз III? Макар мнозина да очакват, че младият и харизматичен принц скоро ще се възкачи на престола, реалността изглежда съвсем различна Дърво падна и премаза автомобил в София Автомобилът е със сериозни материални щети
Над 800 случая на морбили в САЩ, огнища има в 24 щата Епидемията скоро може да излезе извън контрол Дъжд, гръмотевици и сняг връхлитат България в събота, а за Възкресение... Минималните температури ще бъдат между 6° и 11°, в София – около 9°
Защо сексът „по приятелски“ носи усложнения - 10 правила Ако сте „само за единия секс“, трябва да сте убедени, че никоя от двете страни няма да се влюби Ад на кръстовище в София заради пиян моторист Инцидентът е станал на кръстовищата на булевардите "Александър Стамболийски" и "Вардар"
18 знака, че женската ви енергия е блокирана Сравнявате се с мъжете 3 зодии, които ще направят голям скок в кариерата си тази пролет Дали сте сред тях
Няма такъв пухкав кекс с ябълка и моркови, става за нула време С ябълки, моркови и малко лимонада стават ето такива вкусотии - пухкав кекс с ябълка и моркови Клюкарстването било полезно, твърди учен Суийт обяснява, че клюкарстването е дълбоко вкоренено в социалната ни природа и има сложни психологически корени
Мариан Бачев уволни ключов шеф в културата Заповедта е издадена две седмици преди ресорният зам.-министър Тодор Чобанов да коментира пред ситуацията с НИНКН Проф. Рачев: Давайте към планината и морето, там агнешкото е по-вкусно! Във вторник може да има гръмотевични бури, но може да гръмне, може и да не гръмне