Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Защо кръстосването на пръстите може да притъпи физическата болка?

Ключови думи:
​Кръстосването на пръстите обърква човешкия мозък достатъчно дълго, за да повлияе на представите за горещо, студено и болезнено. По този начин това ви дава кратка възможност за отдих, в случай че претърпите физическа контузия.
В основата на това разбиране е класическият експеримент, при който показалецът и безименният пръст се поставят на източник на топлина от 40 С, докато средният пръст се допира до студен източник от 20 С. Ако човек докосне само горещия или студения източник, той съответно ще усеща само топло и студено. Ако обаче ги докосне заедно, това създава усещане за изгаряне.

"Илюзията работи, тъй като горещото усещане във външните два пръста блокира активността в подкожните рецептори, която отговаря за възприемане на студеното", обяснява Хана Девлин от университета "Кийли" във Великобритания.

Така на практика едновременното усещане за топло и студено създава илюзия, защото мозъкът се опитва да съвмести тройното общуване между нервните окончания, които изпращат едновременно сигнали за топло, студено и болка.

По-нататък учените успели да покажат, че е възможно да манипулират усещането за болка само като разменят позициите на засегнатите пръсти. Когато участниците в експеримента кръстосали среден пръст върху показалец, усещането за изгаряща болка било облекчено.

"Подобни взаимодействия допринасят за огромните вариации в усещането за болка", казва Патрик Хагард, който също участва в проучването.

"Нашето изследване обсъжда възможността за това как болката може да се манипулира, като се прилага допълнителна стимулация, както и когато една част на тялото се движи спрямо останалите".

По този начин хора с хронични болки се научават да използват прости методи, като правилно позициониране, за да притъпят усещането за болка.

"Предни изследвания показаха, че ругаенето при нараняване не само е гласов израз на агонията, но и начин да се намали болката. Нашето проучване показва, че подобни резултати могат да се постигнат и с внимателни жестове и позиции", обобщават учените.
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
НАП: Възстановяваме до 200 лв. данък след ремонт вкъщи Майсторите, които извършват ремонти, декларират доходите си пред НАП Орбан изкарва на яве медиите и НПО-та, финансирани от САЩ Унгарският лидер смята, че получателите на чуждестранни средства трябва да понесат "правни последици" и трябва да бъдат изкоренени
Черната Златка печели "Хелс китчън"? Във ВИП брадър 2013 година тя показа, че е изкусен готвач Ангела Меркел подари книгата си на Бойко Борисов с посвещение Тя беше канцлер на Германия от 2005 до 2021 г.
Никога не пускайте бяло пране с прах за цветно Има рискове Жена е жертва на имотна измама, замесени са лекари Сагата започва преди години
Масови протести в големи търговки вериги на Балканите От 8 февруари бойкотът ще бъде насочен и към конкретна търговска верига Вълнуваща лекция и изложба разкриха историята на една от най-знаковите сгради в града Почетният консул на Украйна Димитър Караненов изрази своята благодарност към арх. Красовска за активния ѝ принос към културния и артистичния живот на Бургас
Всеки път търках до полуда тоалетната чиния, докато съседката не ми издаде този трик Трябват ви няколко прости съставки, които ги има във всеки дом МВР засилва контрола по пътищата у нас Министърът на вътрешните работи Даниел Митов съобщи, че са планирани засилени проверки
Извънредно положение на Санторини - 7700 земетресения удариха гръцкия остров Междувременно Израел се подготвя за потенциално цунами в резултат на сеизмичната активност Путин и Тръмп още не са обсъждали евентуална среща Лидерите изявиха желание да се срещнат